PUTIN: Zar je najvažnije ko su hakeri 1Foto:YURI KOCHETKOV / EPA

Tokom gotovo četvoročasovne 12. po redu velike godišnje pres-konferencije ruskog predsednika Vladimira Putina dominirale su domaće ruske teme, a i sam se Putin trudio da konferencija ide u tom smeru pa je sugerisao Dmitriju Peskovu: dajte ekologiju to je važno, dajte penzije, vidim šah…

Prisutni novinari su, naime, isticali banere s temom o kojoj bi hteli da pitaju.

Ipak, Putin je, odgovarajući na pitanja, rekao da bi na prvom sastanku sa novoizabranim američkim predsednikom Donaldom Trampom naravno razgovarao o normalizaciji rusko-američkih odnosa pošto se slaže sa ocenom Trampa da oni ne mogu biti lošiji nego što jesu.

„Da pokušamo da budu bolji“, rekao je Putin. On je pozdravio ukidanje EU-viza za građane Ukrajine, ali je ocenio da će biti veoma loše ako oni ne dobiju i radne dozvole, pa u EU budu radili ilegalno i potpuno nezaštićeni.

Atentator na ruskog ambasadora bio je pripadnik specijalnih službi i prodor destruktivnih elemenata u turske bezbednosne organe ima dubok karakter, rekao je Putin, ali je odlučno dodao da tragedija koja se dogodila neće, kako su nameravali atentatori, omesti razvoj rusko-turskih odnosa. Putin je prvi put dozvolio da i iza prošlogodišnjeg obaranja ruskog aviona na sirijsko-turskoj granici stoje pomenuti destruktivni elementi.

On je rekao da je uloga predsednika Turske, rukovodstva Irana, Rusije i sirijskog predsednika Bašara Asada u oslobađanju Alepa i „najvećoj na svetu humanitarnoj operaciji pri kojoj je evakuisano 100.000 ljudi“ bila nezamenjiva. Ocenjujući borbu Kurda protiv Islamske države hrabrom i efikasnom i podsećajući na tradicionalno dobre odnose Rusije s Kurdima, Putin je rekao da će „Rusija sve raditi u okvirima međunarodnog prava i da će prava kurdskog naroda biti zaštićena“, ali kad je reč o nezavisnosti iračkih Kurda, Putin je rekao da će forma te zaštite zavisiti od Kurda i Iraka, a „mi se u unutrašnje stvari nećemo mešati“.

Novinar Volstrit džornala hteo je da zna da li je moguće održavanje prevremenih predsedničkih izbora? „U kojoj zemlji“, pitao je Putin praćen salvama odobravajućeg smeha iz prepune sale. „U Rusiji“, rekao je novinar. „Moguće, ali je nesvrsishodno“, rekao je Putin. Redovni predsednički izbori u Rusiji se održavaju 2018. Prema najnovijem istraživanju Levada centra (koji je unet u registar inostranih agenata) u novembru ove godine je ono što radi Putin podržavalo 86 odsto ruskih građana! Putin je rekao da će odlučiti da li će se na predsedničkim izborima opet kandidovati ili neće kad dođe vreme imajući u vidu situaciju u svetu i Rusiji i ono što je urađeno i ono što tek treba da se uradi.

Spoljnopolitički novinar Jevgenij Primakov ruskog predsednika je, referišući se na američke tvrdnje da je lično odlučio ishod tamošnjih američkih izbora, pitao kako se oseća u fotelji najuticajnijeg čoveka na svetu? Putin je rekao da sadašnja američka administracija pokušava sve svoje probleme da svali na spoljni faktor umesto da uzroke svog, kako je rekao, opšteg poraza potraži u sebi. Putin je podsetio da Demokratska partija SAD nije izgubila samo predsedničke izbore nego i izbore sa Senat i Predstavnički dom. Za Trampa, protivno volji svojih birača, nisu glasala dva elektora, a za Klinton nisu glasala četiri. „Je li i to moje delo?“.

Na tvrdnju da ankete pokazuju kako 37 odsto pristalica Republikanske partije deli njegove stavove i da ima mišljenja da se Ronald Regan zbog toga prevrće u grobu, Putin je rekao da je uveren da bi se Regan obradovao što predstavnici njegove partije pobeđuju i da je u shvatanju dobrog i lošeg došlo do razlaza između sada vladajuće američke elite i američkog naroda. “U značajnom delu naroda SAD se predstave o tome kako treba da izgleda svet slažu sa našim i to je dobro“, rekao je Putin.
Putin je odbio da iznese detalje svoga razgovora sa odlazećim američkim predsednikom Obamom putem takozvanog crvenog telefona jer „vi znate da ja nikada ne govorim o tome o čemu sam oči u oči govorio sa svojim kolegama“, ali, upućujući novinara Bi-Bi-Sija na verziju koju je već izneo njegov zamenik Ušakov, Putin se zapitao: zar je najvažnije ko su hakeri? Po njemu je najvažnija suština informacije koju su hakeri otkrili: manipulacija javnim mnjenjem unutar Demokratske partije SAD, a protiv njihovog kandidata Sandersa. “Umesto da se izvine biračima, počeli su da viču ko je izvršio napade“, rekao je Putin.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari