Razgovori o Bregzitu odmah posle izbora 1Foto: FreeImages / Constantin Jurcut

Pregovori između Evropske unije i Ujedinjenog Kraljevstva treba da počnu „što pre, dan nakon izbora u Ujedinjenom Kraljevstvu“, koji će biti održani 8. juna, rekao je danas glavni pregovarač EU za Bregzit Mišel Barnije.

„Želimo da zaključimo sporazum sa Britanijom, ne protiv Britanije“, rekao je Barnije u Evropskom parlamentu u Strazburu, dodajući da nema mnogo vremena za postizanje dobrog sporazuma.

„Moramo da stvorimo temelje kontinuiranog poverenja, koje nam je potrebno da bismo izgradili budući odnos sa Britanijom“, rekao je Barnije i istakao potrebu za urednim sporazumom o povlačenju (Britanije iz EU). „Moraćemo da razmotrimo 44 godine integracije, niko ne treba da potcenjuje posledice, potrebno je da kažemo istinu građanima“, istakao je pregovarač EU.

Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk, koji je takođe govorio u Strazburu, rekao je da će zemlje EU nadograditi smernice za Bregzit čim pregovori prevaziđu okvire sporazuma o „razvodu“ sa Britanijom. „Učinićemo naše smernice preciznijim kada dođe vreme, odnosno kada u prvoj fazi bude postignut dovoljan napredak“, rekao je Tusk.

Smernice koje je prošlog meseca usvojila EU su ključne stavke o kojima EU želi da se dogovori sa Britanijom pre nego što se pređe na razgovore o budućim odnosima. Zemlje EU su saopštile da je potrebno ostvariti „dovoljan napredak“ kada je reč o garanciji prava građana, finansijskim obavezama Britanije i obezbeđivanju garancija da između Republike Irske i Severne Irske nije uspostavljena „tvrda“ granica.

Vlade 27 država-članica će odlučiti kada će se sa pregovora o „razvodu“ preći na razgovore o trgovini. Ministri EU će u ponedeljak na osnovu smernica usvojiti detaljnije „pregovaračke principe“ u vezi sa ključnim pitanjima, čime će biti završene pripreme EU za Bregzit.

Tusk je juče upozorio da se trgovinskim sporazumom Britanije sa EU ne može obezbediti pristup jedinstvenom tržištu. „Jasno je da sporazum o slobodnoj trgovini između EU i Britanije, što je Britanija izabrala, ne može da znači učestvovanje na jedinstvenom tržištu ili njegovim delovima, čak i ako je (sporazum) ambiciozan i širokog opsega“, poručio je Tusk.

Šef Evropskog saveta je takođe naglasio da budući trgovinski sporazum mora da ima mere zaštite. „Britanija mora da bude svesna da će svaki sporazum o slobodnoj trgovini morati da obezbedi jednaka pravila igre za sve i moraće da uključuje mere zaštite protiv nefer konkurentskih prednosti pomoću, između ostalog, mera i praksi koje se tiču poreza i zaštite životne sredine, kao i socijalnih i regulatornih mera i praksa“, upozorio je Tusk.

Veliki zagovornik Bregzita i bivši lider Partije za nezavisnost Ujedinjenog Kraljevstva (Ukip) Najdžel Faraž reagovao je kritikujući EU zbog navodnog curenja informacija sa večere britanske premijerke Tereze Mej i predsednika Evropske komisije Žan-Klod Junkera. Junker je navodno rekao da Mejeva živi u iluzijama i u „drugoj galaksiji“. „Vaši pokušaji da kinjite Britance ne daju rezultate“, rekao je Faraž, dodajući da Britanija treba da se povuče iz EU do kraja godine.

Poslanici Evropskog parlamenta su pohvalili, kako su rekli, poraze populističkih snaga na izborima širom Evrope, kao na primer u Holandiji i Francuskoj, posle izglasavanja Bregzita.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari