Crnogorska opozicija predala inicijativu za izglasavanje nepoverenja vladi, rasprava sredinom decembra 1Skupština Crne Gore Foto: EPA-EFE/BORIS PEJOVIC

Poslanici crnogorske opozicije predali su danas u skupštinsku proceduru inicijativu za glasanje o nepoverenju Vladi Crne Gore premijera Zdravka Krivokapića.

„Kao što je i najavljeno, 40 poslanika opozicije predalo je u skupštinsku proceduru predlog da se glasa o nepoverenju 42. vladi Crne Gore. Očekujemo podršku ubedljive većine poslanika“, napisao je na Tviteru poslanik i predsednik Socijaldemokratske partije (SDP) Raško Konjević.

U Crnoj Gori se spekuliše o mogućnosti formiranja manjinske vlade koju bi činila URA Dritana Abazovića i manjine, a koju bi u parlamentu podržala Demokratka partija socijalista (DPS) Mila Đukanovića.

Predsednik Crne Gore i lider DPS Milo Đukanović izjavio je da su dva rešenja za izlazak iz trenutne političke situacije – izbori ili politička vlada i odbacio špekulacije da je uslov za formiranje manjinske vlade da se povuče sa funkcije šefa stranke i da je to od njega tražila međunarodna zajednica.

Mandić: Ponuda Demokratskog fronta 

Inicijativa poslanika SDP-a Raška Konjevića o izglasavanju nepovjerenja aktuelnoj Vladi, koju su podržali svi poslanici opozicije, još je jedan razlog više zašto treba da se postigne dogovor o izboru nove Vlade u okviru postojeće parlamentarne većine do 10. decembra, saopštio je jedan od lidera Demokratskog fronta (DF) Andrija Mandić.

“Ponuda Demokratskog fronta je veoma velikodušna prema svim partnerima u sadašnjoj većini”, naveo je Mandić na Tviteru, a prenosi RTCG.

Rasprava na prvoj sednici

Skupština Crne Gore bi na prvoj narednoj sednici trebalo da raspravlja o inicijativi za nepoverenje Vladi Zdravka Krivokapića, javlja portal Vijesti.

Kako podsećaju, u inicijativi se navodi da je kabinet Krivokapića odgovoran za duboku institucionalnu, zdravstvenu, ekonomsku krizu, ali i zaostajanje u pregovorima o pristupanju Evropskoj uniji. Takođe, neprimeren uticaj vlasti u Srbiji i klerikalizacija društva razlozi su zbog kojih su opozicione stranke podnijele predlog Skupštini.

Poslovnikom Skupštine je propisano da se po hitnom postupku može doneti zakon, u ovom slučaju odluka, „kojim treba urediti pitanja i odnose nastale usled okolnosti koje nisu mogle da se predvide…“.

Predlagač je dužan, kako piše u Poslovniku, da i u obrazloženju navede razloge zbog kojih je neophodno da se zakon donese po hitnom postupku – što je opozicija i učinila u inicijativi.

U Poslovniku se navodi da ako Skupština prihvati predlog da se zakon, odnosno odluka u ovom slučaju, donese po hitnom postupku, određuje rok u kome će nadležni odbor i Vlada utvrditi stav.

Odlučivanje se međutim, kako se objašnjava, može sprovesti i bez toga.

Pre toga predsednik Parlamenta Aleksa Bečić dužan je da prvoj narednoj sjednici uvrsti predlog opozicije. Na to ga obavezuje član Poslovnika u kome se navodi da „na dostavljeni usaglašeni predlog svih predsednika klubova poslanika parlamentarne opozicije, predlog dnevnog reda sjednice sadrži i predlog jednog akta koji su podnijeli poslanici parlamentarne opozicije“.

Prema informacijama Vijesti, očekuje se da to bude na sednici na kojoj će se raspravljati o budžetu za narednu godinu, sredinom decembra.

Za rešenje višemesečne krize više je mogućnosti u opticaju: rekonstrukcija Vlade ili izbor nove vlade, manjinska vlada ili izbori.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari