Delegacija EU u BiH pozdravila produžetak mandata EUFOR-a 1Foto: EPA/ ZURAB KURTSIKIDZE

Delegacija EU u Bosni i Hercegovini danas je pozdravila produžetak mandata EUFOR-a (ALTEA) u BiH u skladu sa usvojenom rezolucijom Saveta bezbednosti UN-a.

„EUFOR nastavlja da bude važan element u jačanju bezbednosti i stabilnosti u Bosni i Hercegovini, što su osnovni preduslovi za napredak na reformskom putu ka EU. Kroz EUFOR, EU ostaje posvećena pružanju podrške BiH u održavanju bezbednog i stabilnog okruženja“, saopštila je Delegacija EU u BiH.

Još je navedeno da EU „ponovo naglašava svoju punu podršku Visokom predstavniku, njegovom mandatu i ovlaštenjima“.

„Radujemo se nastavku dobre saradnje sa Kancelarijom visokog predstavnika (OHR) po pitanju preostalih ciljeva i uslova agende 5+2“, navodi se u saopštenju.

Dodaje se da će EU nastaviti pružati podršku zemlji u ispunjavanju 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije o zahtevu BiH za članstvo u EU.

Savet bezbednosti UN-a sinoć je usvojio rezoluciju kojom je mandat EUFOR-a produžen za još godinu dana, do 5. novembra 2022. godine.

Zbog protivljenja Rusije i Kine i najava da bi mogli staviti veto na rezoluciju, Savet bezbednosti nije razmatrao izveštaj Visokog predstavnika Kristijana Šmita o stanju u BiH niti se Šmit obratio Savetu bezbednosti.

Pojedini analitičari ocenili su da su zapadne zemlje na taj način „uzmakle“ pred Rusijom, koja ni u Savetu za primenu mira u BiH (PIK) nije prihvatila Šmitovo imenovanje za novog Visokog predstavnika u BiH.

Na snazi je i dalje odluka političkih direktora Upravnog odbora PIK-a, uključujući i ruskog predstavnika, koji su 2008. godine utvrdili ciljeve i uslove, takozvana agenda 5+2, koje BiH mora da ispuni pre zatvaranja OHR-a.

Organi BiH su prihvatili te uslove.

Ciljevi koje BiH treba da ispuni pre zatvaranja OHR-a su rešenje pitanja raspodele imovine između države i drugih nivoa vlasti, rešenje raspodele vojne imovine, potpuno provođenje konačne odluke za Brčko, fiskalna održivost BiH i uspostavljanje vladavine prava.

PIK je tada usvojio i dva dodatna uslova koja treba ispuniti pre zatvaranja OHR-a.

To su potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, kao i „pozitivna procena situacije u BiH od strane UO PIK-a zasnovana na punom poštovanju Dejtonskog mirovnog sporazuma“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari