Inflacija u Hrvatskoj dosegnula rekordnih 12,3 odsto 1EPA-EFE/CROATIAN NATIONAL BANK HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Potrošačke cene u Hrvatskoj porasle su u julu 12,3 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine, što je najviša stopa inflacije od kada Državni zavod za statistiku (DZS) vodi te podatke, a ponajviše je posledica rasta cena goriva i hrane.

Cene dobara i usluga za ličnu potrošnju, merene indeksom potrošačkih cena, u julu su u odnosu na jun porasle 0,4 odsto, javlja Hrvatska radio-televizija.

Rast cena od 12,3 odsto predstavlja ubrzanje u odnosu na jun, kada su porasle 12,1 odsto na godišnjem nivou.

Promatrano prema glavnim grupama ECOICOP, najveći rast cena ostvaren u stavkama: prevoz za 19,2 odsto, hrana i bezalkoholna pića za 18,3 odsto, restorani i hoteli za 16,8 odsto, kućne potrepštine i oprema za kuću i redovno održavanje kuće za 14,1 odsto, rekreacija i kultura za 10  odsto, stanarine, komunalije, voda i struja. kao i goriva za 9,7 procenata, usluge za sedam odsto, odeća i obuća za 5,5, objavio je Državni zavod za statistiku na svom portalu.

 „Rast cena u julu i avgustu se nastavlja u odnosu na isto razdoblje lani. Turistička sezona je pokazala da su potrošači turističkih usluga u Hrvatskoj, uglavnom strani gosti spremni da plate gotovo bilo koju cenu turističkih usluga i potrošnje, a to bitno utiče na porast svih potrošačkih cena i na stopu inflacije, rekao je za Hrvatski radio ekonomski analitičar Damir Novotny.
Predsednik Saveza samostalnih sindikata Mladen Novosel smatra da porast plaća mora biti odgovor na inflaciju: „Od Vlade ćemo zahtevati, kada u septembru počnu pregovori, povećanje plata u državnom i javnom sektoru minimalno 10 odsto. Isto ćemo zahtevati i u privatnom sektoru, iako će tu biti malo teži postupak.“

Hrvoje Bujas iz Glasa poduzetnika naglašava kako Vlada mora napraviti ključne iskorake reforme, a ne vatrogasne mere: „Prvi je nužno ukidanje parafiskalnih nameta, odnosno velike većine istih, smanjivanje PDV-a, 10 odsto ugostiteljstvo i turizam, 20 odsto ostali. PDV od 25 odsto drugi je veći PDV u EU-u. Za to nema potrebe, niti mi to kao društvo možemo podneti. I treće je smanjivanje birokratije.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari