"Jelena Milić unazadila odnose Srbije i Hrvatske": Sagovornici Danasa o opozivu ambasadorke Srbije u Zagrebu 1Foto: Miroslav Dragojević/ Danas

Ukazom predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji je objavljen na portalu Službenog glasnika 24. marta, Jelena Milić nije više ambasadorka Srbije u Hrvatskoj. Ona se tako posle dve i po godine mandata vraća u Beograd.

Da li je opozvana zbog ispada koji su obeležili njen dosadašnji mandat ili je po sredi nešto drugo, za sada ostaje nepoznanica.

Sagovornici Danasa ističu da nisu iznenađeni opozivom Jelene Milić upravo zbog njenog ponašanja, te naglašavaju da je unazadila odnose Srbije i Hrvatske, ukazujući da je uspela čak i da se sukobi sa srpskom zajednicom u Hrvatskoj.

Dok se čeka objašnjenje njenog povratka u Beograd, hajde da se podsetimo ispada Jelene Milić.

Najnoviji je od pre samo nekoliko dana.

Na konferenciji o nacionalnim sistemima zaštite manjina u Hrvatskoj i Srbiji, koju je organizovala Zajednica prognanih Hrvata Srema, Bačke i Banata, Jelenu Milić su uznemirile reči Jasne Vojnić, predsednice Hrvatskog nacionalnog veća u Srbiji i saborske zastupnice HDZ-a. Naime, ona je u svom izlaganju, između ostalog, rekla da državni vrh Srbije učestvuje u govoru mržnje prema hrvatskoj zajednici u Srbiji.

To je izazvalo reakciju Milić, koja je tri puta pitala Vojnić da li je to zaista rekla. Nakon što je svaki put dobila potvrdan odgovor, usmeno se obrušila na Natašu Kandić, osnivačicu Fonda za humanitarno pravo, koja je bila u publici i Milorada Pupovca, predsednika SDSS-a i narodnog poslanika.

Milić je zatim, javio je Večernji list, demonstrativno napustila prepunu salu Novinarskog centra, gde se održavao skup, uz aplauze prisutnih koji su pozdravili njen odlazak.

Milić je imala ispad i početkom godine kada je demonstrativno napustila tradicionalni božićni prijem Srpskog narodnog veća (SNV). Ona je to učinila, kako je izjavila, zbog izostanka reakcije predstavnika SNV na navode iz pisma dobitnika prve nagrade, književnice Jasminka Petrović i redatelja Radivoja Raše Andrića.

Oni su se u tom pismu, između ostalog, zahvalili mladima u Srbiji jer ih „ovih dana uče kako se leti i kako se svijetli“. U svom objašnjenju zašto je napustila skup, Milić je rekla da na svom Fejsbuku podržala kad mladi stoje na trgovima, ne blokiraju institucije i traže konkretnu pravdu za nepravdu.

“Ali dalje od toga – blokade, nazivanje moje zemlje tiranijom, nazivanje mog predsjednika i državnog vrha ubicama i slično, ja to jednostavno i apsolutno ne podržavam”, rekla je Milić, iako tiraniju niko u tom pismu nije spomenuo, niti je Vučić nazvan ubicom.

Hrvoje Zovko, predsednik Hrvatskog novinarskog društva i novinar Večernjeg, ističe za Danas da nije iznenađen opozivom Jelene Milić.

„Ispadi sada već bivše ambasadorke Srbije u Hrvatskoj odudarali su od uobičajenog ponašanja ambasadora u nekoj zemlji“, objašnjava naš sagovornik.

Zovko podseća i na to da je Jelena Milić ušla čak i u konflikt sa srpskom zajednicom u Hrvatskoj što se ranije nije dešavalo.

Ivan Zidarević, osnivač Europske civilne inicijative Zagreb, smatra da je opoziv srpske ambasadorke očekivan, „iako ne od onakvog režima u Beogradu“.

„Pre svega zato što su slični, jer je gospođa Milić u ovih par godina unazadila odnose srpskih i hrvatskih institucija i smatram da nije predstavljala interese Srba iz Srbije, ali ni Srba iz Hrvatske. Bio sam prisutan, nažalost, par puta u širem društvu gde je bila i sada već opozvana ambasadorka i ostaće mi upamćena i po tome da kada sam joj prišao da se pozdravimo na manifestaciji aukciji slika, kojom se pomažu učenici i studenti srpke nacionalne manjine u Hrvatskoj, da mi je dvaput ponovila: „Keep writing a bulls.it!“. Pomislio sam, ako je ovo srpska diplomatija onda Srbija nema nikakvu šansu ni u svetu“, ističe Zidarević za Danas.

Milorad Pupovac, predsednik SDSS-a i poslanik u Saboru, rekao je da su odnosi između Srbije i Hrvatske ključni za prostor bivše Jugoslavije, ali i Jugoistoka Evrope i da su za tu vrstu odnosa neophodne profesionalne diplomate.

„Kada to nije slučaj i kada se diplomatija pretvara u nediplomatsko ponašanje, onda očito nema druge nego da se to reši ovako kao što je to učinio predsednik Srbije sa ambasadorkom Milić, koja je umesto da deluje kao diplomata svoje zemlje u Hrvatskoj zapravo svoj pozv shvatila kao nediplomatsko delovanje i nediplomatsko postupanje“, naveo je Pupovac novinarima u hrvatskom parlamentu.

Dodao je da je to neoubičajeno i štetno i za Srbiju i za Hrvatsku i za međusobne odnose.

„U krajnjoj liniji to je štetno i za samu diplomatiju kao profesiju, ali i za srpsku i hrvatsku zajednicu jer se poslednji ispad dogodio na konferenciji dve zajednice koje godinama čuvaju koliko mogu dobre odnose, a time i odnose dve zemalj“, ukazao je Pupovac.

On je podsetio da je između odlaska prethodne ambasadorke Srbije u Hrvatskoj Nikolić i dolaska Jelene Milić protekao dosta dug period.

„Nadam se da se neće dugo čekati da u Hrvatsku dođe neko ko će na dostajan način predstavljati diplomatsku profesiju i Srbiju i učiniti sve što je moguće da odnosi budu manje loši, a pomogućstvu više dobri. I koji će pomoći da se unutar same srpske zajednice u Hrvatskoj razvije bolji odnos prema Republici Srbiji, jer je ambasada prvi kontakt sa Srbijom“, naglasio je Pupovac.

Krajem februara ove godine Jelena Milić se pojavila na tribini u Zagrebu „Thompson uber alles“ u organizaciji Privrednika, srpskog poslovnog udruženja. Sagovornici su bili građanski aktivista Zoran Pusić, poslanik Nino Raspudić i istoričar Hrvoje Klasić.

Diskusija na tribini je bila mirna, piše Index, sve dok se iz publike nije oglasila Milić. „Celo veče smo pričali o ustašama i četnicima, o Srbima i partizanima, o 1941. godini i tako dalje. Ja sam ambasadorka Republike Srbije, koja ima bolji dosje u suočavanju s prošlošću od Hrvatske“, rekla je ona.

Dodala je da Srbija nema presudu za udruženi zločinački poduhvat o kome peva pesma „Ako ne znaš šta je bilo“.

„To je vaš problem, žao mi vas je i volela bih da sledite politiku Srbije koja je u tom pogledu mnogo progresivnija od vaše“, nastavila je ona na negodovanje publike.

Odgovorio joj je Klasić rečima da je u Srbiji suočavanje sa prošlošću katastrofalno.

„Imate gradonačelnika koji želi da podigne spomenik Draži Mihailoviću. Vi ste izjednačili četnički pokret sa partizanskim“, rekao joj je Klasić.

Podsetimo se i na to kada se Jelena Milić našla na meti korisnika društvenih mreža nakon što je na Instagramu objavila niz fotografija s prijema za mitropolita Ruske pravoslavne crkve Ilariona, koji je služio liturgiju za „Svete novomučenike jasenovačke“ u Jasenovcu, i to najviše zbog fotografije na kojoj je držala tompus (cigaru).

Na meti kritika Milić se našla i zbog odlaska na promociju knjige „Diplomatska oluja“ autora Mate Granića, najdugovječnijeg ministra Franje Tuđmana.

„Promocija dopunjenog izdanja knjige ‘Diplomatska oluja‘ Mate Granića, doajena hrvatske diplomatije, u punoj dvorani NSK. Prilika za kratki razgovor tokom potpisivanja mog primerka. Nadam se da će mi ova knjiga pomoći u razumevanju okolnosti koje opterećuju naše odnose“, napisala je je tada na društvenim mrežama.

Jelena Milić je nekada bila nepokolebljiva aktivistkinja za ljudska prava i omražena upravo od onih koji su je postavili za ambasadorku Srbije u Hrvatskoj.

Toliko je bila kritična prema Vučićevom režimu da svojevremeno napustila studio TV Pink gde je gostovala upravo s njim, s tim što je on tada bio premijer Srbije.

Milić je, naime, demonstrativno izašla nakon što joj je Vučić rekao da vodi politiku koja ide na štetu Srbije. Kad ga je pitala koja je to politika, Vučić nije precizirao, ali je rekao da je sve što je izgovorila u emisiji protiv interesa zemlje. Ispratio ju je iz studija uz: „Ćao, sve najbolje vam želim“.

Šta se desilo u međuvremenu posle tog „ćao“ i kako je Jelena Milić postala verna Vučićevom režimu možda saznamo kada se vrati u Beograd.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari