
Obeležja Srbije i kontroverzni simboli strip junaka, uz grbove policije Republike Srpske – sve to je moglo da se vidi kod policajaca koji su sprečili hapšenje Milorada Dodika, predsednika RS, 23. aprila u Istočnom Sarajevu.
Trojica nenaoružanih inspektora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Bosne i Hercegovine, došli su pred Administrativni centar Vlade RS, gde je Dodik držao sastanak.
Maskirani policajci, naoružani dugim cevima, nisu dali inspektorima da uđu u zgradu, nakon čega su se oni povukli.
Kako je ranije saopšteno iz SIPA-e, njih su dočekali službenici MUP-a RS koji obezbeđuju objekat, kao i obezbeđenje entitetskog predsednika.
Dan kasnije, kada je Dodik nastavio službenu posetu Istočnom Sarajevu, na ulicama ovog grada su mogli da se vide predstavnici specijalne policije iz RS pod punom opremom.
Bh. pravosuđe već sedmicama pokušava da privede Dodika, koji je osumnjičen za napad na ustavni poredak, piše Radio Slobodna Evropa (RSE).
Policija RS odbija da uhapsi Dodika, iako je za njim raspisana centralna poternica u BiH, što znači da bi svaka od 15 policijskih agencija trebalo da ga privede ako je u mogućnosti.
Sporni simboli na policajcima u Istočnom Sarajevu
Prema fotografijama Radija Slobodna Evropa, ali i medijskih agencija Reuters i Associated Press, jedan od policajaca je na šlemu nosio zastavu Srbije, u crno-belim bojama.
Ustavni sud BiH je 27. marta doneo odluku kojom su neustavne dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne RS usvojene prošlog novembra, koje navode da se uz entitetske simbole, mogu isticati i simboli drugih zemalja.
Međutim, ocenjeno je da se osporenim Zakonom omogućava „trajno isticanje simbola stranih država bez jasno definisanih uslova“.
„Čime se otvara prostor za proizvoljnu i politički motivisanu praksu, kojom se narušavaju državnost, suverenitet, teritorijalni integritet i politička nezavisnost BiH“, navodi se u sudskoj odluci.
Taj isti policajac je na prsima nosio stilizovanu lobanju, simbol „Punishera“, kontroverznog lika iz Marvelovih stripova, koji se poslednjih godina vezuje za ekstremističke grupe i pojedince koji veličaju nasilje.
Pojedini pripadnici američke vojske koriste ovaj simbol, čija se upotreba raširila početkom rata u Iraku, pre više od 20 godina.
Takođe, jedna od osoba koja je bila ispred Vlade RS kada je pokušano hapšenje, nosila je pancirni prsluk sa štitom sa četiri ocila na leđima, što označava pripadnost Vojsci Srbije.
Ministar unutrašnjih poslova Srbije, Ivica Dačić, ranije je odbacio tvrdnje da su pripadnici snaga bezbjednosti te države štitili Dodika od hapšenja.
Prema Zakonu o policiji i unutrašnjim poslovima RS, izgled i oznake uniforme se propisuju posebnim pravilnikom, koji donosi ministar na predlog direktora policije.
Nepropisno nošenje uniforme se klasifikuje kao lakša povreda dužnosti, za koju se može izreći pismena opomena ili novčana kazna u iznosu od 10 odsto plate.
Ko je ‘branio’ Dodika od hapšenja?
Centar Vlade RS su štitili „obični“ pripadnici Policije Republike Srpske, ali i pripadnici Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ), te Žandarmerije RS.
SAJ je posebna organizaciona jedinica u okviru MUP-a RS, koja se nekada zvala Služba specijalizovane policije, a današnji naziv je dobila 2016. godine.
Između ostalog, bave se suzbijanjem terorizma, otkrivanjem i hvatanjem organizovanih kriminalnih grupa i pojedinaca, te uspostavljaju red i mir u situacijama visokog rizika.
Osim natpisa „SAJ“ na maskama i prsima, njihovi pripadnici nose simbole ove jedinice na kacigama i rukavima, što može da se vidi na fotografijama.
Simbol SAJ je beli dvoglavi orao na crveno-plavo-beloj trobojci.
Žandarmerija RS funkcioniše u sklopu Uprave policije, a ranije se zvala Jedinica za podršku.
Ona se, između ostalog, bavi bezbednošću građana i imovine, održava red i mir na rizičnim javnim skupovima, daje podršku redovnoj policiji kada izvode akcije sa povećanim rizikom.
Pripadnici Žandarmerije, na levoj ruci nose amblem RS (trobojku sa upisanim ćiriličnim slovima „RS“ na trobijci) na crvenoj pozadini.
Na desnoj, nose simbol Žandarmerije – ćirilično slovo „Ž“, stilizovano tako da njegova srednja linija izgleda poput mača.
Žandarmerija je svojevrsna „zamena“ za rezervni sastav policije, koji su vlasti u RS ranije htele da uvedu.
Ipak, nakon velikog međunarodnog pritiska se od toga odustalo, pa je 2019. dotadašnja Jedinica za podršku preimenovana u Žandarmeriju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.