Dve organizacije podnele krivičnu prijavu protiv Milorada Dodika 1foto (BETAPHOTO/HINA/FENA/Amer Kajmović/MO)

Tužilaštvo BiH, prva institucija od koje bi se moglo očekivati da reaguje na usvajanje zaključaka o preuzimanju nadležnosti RS-a od države BiH, kojom se, kako se tumači, „trasira“ put ka ostvarenju secesionističkih težnji režima Milorada Dodika, ni četiri dana nakon posebne sednice NSRS ne reaguje.

Iz Tužilaštva poručuju da prate aktivnosti i dešavanja u okviru predmeta iz svoje nadležnosti, a ukoliko se „ukaže potreba za aktivnostima i delovanjem Tužilaštva BiH“, oni će ragovati.

U međuvremenu, Udruženja „Žene žrtve rata“ i Institut za istraživanje genocida Kanada podneli su Tužilaštvu BiH krivičnu prijavu protiv Milorada Dodika jer su, kako navode, kontintinuirani udari osumnjičenog na državu BiH kulminirali usvojenim aktima Narodne skupštine entiteta Republike Srpske od 10. decembra 2021.

„Za nas je secesija u toku. Mi smatramo da je država BiH napadnuta zbog kontinuiranog negiranja BiH, ugrožavanja njenog teritorijalnog integriteta, nezavisnosti, suverenosti i državno-pravno-političkog subjektiviteta, radikalnog kršenja Opšteg okvirnog sporazuma za mir, što je pretnja miru i stabilnosti u BiH i podrivanje perspektive svih građana, uključujući i građane iz Republike Srpske“, piše u krivičnoj prijavi.

Smatraju, kako kažu, da postoji osnovana sumnja krivičnog dela iz člana zakona koji se odnosi na napad na ustavni poredak, ugrožavanje teritorijalne celine, podrivanje vojne ili odbrambene moći oružanoj pobuni, protivzakonitom formiranju vojnih snaga i drugo.

„Krivična prijava je podneta jer se Milorad Dodik nalazi na čelu antibosanske koalicije koju čine zvanični organi entiteta Republike Srpske, koji putem javnih zvaničnika SNSD-a i njihovih partnera koji su izabrani u institucije tog entiteta, aktivno sprovode davno i sistemski smišljen plan tihe secesije, odvajanje entiteta iz suverene vlasti države BiH.

Ukazuju i da su pravosudne institucije BiH dužne da odlučno reaguju i hitno preduzmu korake iz svoje nadležnosti.

„Ne sme biti nikakvog odlaganja ili čekanja nekakvih rokova. Jer glasanjem za odluke kojima se najavljuje formiranje parainstitucija i napušta Dejtonski mirovni sporazum, Dodik i njegovi politički partneri uvode Bosnu i Hercegovinu u neizvjesnost i nestabilnost čije posledice mogu biti nesagledive. U svom destruktivnom delovanju ove snage moraju biti sprečene, institucionalno od pravosudnih institucija BiH“, navode u prijavi.

Napominju da je „entitet Republika Srpska greška u unutrašnjoj strukturi BiH“, koju, kažu, potvrđuju brojne presude Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju i Međunarodnog suda pravde. „Pravosnažno utvrđivanje genocida je dovoljan osnov za ukidanje entiteta Republika Srpska“, zaključuje se u prijavi.

SDA napušta pregovore o izmenama izbornog zakona?
Potpredsednik SDA Safet Softić najavio je juče da će ova stranka, nakon posebne sednice NSRS-a, zauzeti stav kako i na koji način reagovati.

„Lično mislim da postoji mogućnost da SDA napusti pregovore. Bilo je takvih razmišljanja. Vi ste naprosto u jednoj nemogućoj poziciji kada dođu međunarodni predstavnici u BiH. Vi ukolio ne želite da razgovarate, onda ustvari omogućavate ovima koji prave probleme u BiH da upiru prstom u vas i kažu evo neće da razgovaraju. Dakle, ono nekih stvari naprosto nema dijaloga, nema kompromisa – kada je u pitanju država, državne institucije, itd. Vrlo brzo ćemo imati kolegijum stranke na kojem ćemo razgovarati o ovim aktuelnim dešavanjima i vrlo je moguće da stvari krenu u tom pravcu, da se stvari postave tako da ne „vredi razmeštati nameštaj u kući koja gori“.

Kada je reč o međunarodnoj zajednici Softić kaže da je nesporno da je Milorad Dodik krenuo u secesiju i da ćemo tek videti koliko su međunarodni predstavnici saučesnici u tome.

Čavušoglu: Ugrožena regionalna stabilnost
Glasanje zastupnika u Narodnoj skupštini RS-a za početak povlačenja iz Oružanih snaga BiH, pravosuđa i poreskog sistema BiH je „pogrešno, opasno“ i moglo bi ugroziti regionalnu stabilnost, izjavio je turski ministar spoljnih poslova Mevlut Čavušoglu.

„Okruženje stabilnosti uspostavljeno na Balkanu tokom 30 godina je pod ozbiljnim rizikom. Odluka koju je doneo parlament entiteta Republike Srpska je pogrešna, opasna i protivna ustavu“, rekao je Čavušoglu u turskom parlamentu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari