Napadi u Srbiji otvorili pomalo zaboravljena pitanja: Koliko su građani BiH naouružani? 1foto (BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV)

Prema izveštajima domaćih i međunarodnih organizacija koje prate pitanje naoružanja, posedovanje oružja u Bosni i Hercegovini je prilično rasprostranjeno. Iako su vlasti u Bosni i Hercegovini preduzele određene radnje, još uvek postoji značajan broj ilegalnog oružja, piše Klix.

Prema podacima Koordinacionog odbora za kontrolu malokalibarskog i lakog naoružanja u BiH, tokom 2022. godine oduzeta su 1.234 komada oružja u nedozvoljenom posedu građana, 49.889 komada municije i 31 komad minsko-eksplozivnog sredstva i 10,8 kilograma eksploziva.

Na državnom nivou postoji Strategija kontrole malokalibarskog i lakog naoružanja (SALV) i ona je u kontinuitetu od 2006. godine. Posljednji je usvojen za period 2021-2024, a usvojio ga je Savet ministara BiH na 28. sednici 24.2.2021. godine. Međutim, sve operativne aktivnosti na prikupljanju ilegalnog oružja u rukama su nižih nivoa vlasti, kantona, entiteta i MUP-a Brčko Distrikta.

Kazne nisu prepreka

Posedovanje nelegalnog oružja je jasno kažnjivo, ali veliki broj ljudi poseduje oružje zbog osećaja nesigurnosti u zemlji u kojoj živi.

Primera radi, Ministarstvo unutrašnjih poslova RS donelo je zaključak o formiranju radne grupe koja će izraditi akcioni plan koji se odnosi na aktivnosti vezane za kontrolu posedovanja i nošenja oružja, ali ima mnogo nepoznanica o toku ove procese.

Činjenica je da je previše ilegalnog oružja u Bosni i Hercegovini ostalo nakon rata, ali delovanje policijskih agencija svakodnevno ukazuje da je trend posedovanja i dalje na nepoželjnom nivou.

Podaci Federelane uprave policije koji su ustupljeni portalu Klix.ba pokazuju brojke oduzetog ilegalnog oružja tokom proteklih godina.

„U protekloj 2022. godini u FBiH od oružja su najviše oduzeti pištolji (265), municije je oduzeto skoro 11 000 komada. Eksploziva je oduzeto u kilogramima 11,3, a automatskih i poluautomatskih pušaka oduzeto je (57), dok je pušaka M-48 oduzeto šest. Ostalih vrsti pušaka oduzeto je (55)“, navedeno je u podacima FUP-a.

Eksperti iz sigurnosti koji su ranije radili analize navodili su da su bh. građani naoružani do zuba. Pojava nelegalnog naoružanja na ulici za policiju je prvi problem.

Zanimljiva činjenica

Ono što može biti interesantno za naš region je istraživanje nezavisne svetske organizacije „World population review“ sa sedištem u SAD, koja je objavila statistiku prvih 10 zemalja sa najvećim brojem vlasnika oružja (civilno posedovanje oružja na 100 ljudi), a to su;

Sjedinjene Američke Države – 120,5

Foklandska ostrva – 62,1,

Jemen – 52,8,

Nova Kaledonija – 42,5,

Srbija – 39,1,

Crna Gora – 39,1,

Urugvaj – 34,7,

Kanada – 34,7,

Kipar – 34,

Finska – 32,4.

Šta je interesantno za naš region i gde se postavlja objektivno pitanje, čemu naoružavanje u meri u kojoj su susedne zemlje u vrhu svetske rang liste po količini naoružanja?

Jedan od razloga svakako leži u činjenici da su zakoni o posedovanju oružja relativno liberalni, pre svega kada je reč o trofejnom ili lovačkom oružju.

S obzirom na to da je region u prošlosti imao dug ratni period tokom kojeg je bilo velikog raspolaganja oružjem i da se u regionu odvija ilegalna trgovina oružjem, ovi podaci možda i ne čude.

U svakom slučaju, fokus mora biti na domaćim vlastima. Iako Federalna uprava policije iz godine u godinu vodi statistiku o broju oduzetog nelegalnog oružja, objektivno je teško proceniti koliko su građani Bosne i Hercegovine zapravo naoružani.

Sve u svemu, tačan broj oružja u vlasništvu građana BiH verovatno nikada neće biti zvanično poznat.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari