jakov milatović crna gora izboriFoto: BETAPHOTO/AMIR HAMZAGIC

Nevladine organizacije koje nagledaju izbore na predsedničkim izborima u Crnoj Gori saopštile su danas da građani prijavlju da se na njiih vrši pritisak kako da glasaju.

Centar za monitoring (CEMI) objavio je da građani i građanke ne prijavljuju povredu izborne ćutnje i pritisaka na glasače da izađu na glasanje i glasaju za pojedine kandidate.

CeMI je objavio da posmatrači i građani i dalje prijavljuju o slučajevima upotrebe mobilnih telefona na biračkim mestima, fotografisanja glasačkih listića i objavljivanja na društvenim mrežama.

Cenetar za demokratsku tranziciju (CDT) je objavio da im građani i građanke javljaju da i danas dobijaju neželjene pozive iz štabova kandidata.

„Neka ih kandidati ostave na miru! Ovo je neprimeren pritisak na birače! Glasajte slobodno!“, poručili su iz CDT na Tviteru.

Platforma Centra za demokratsku tranziciju (CDT) – Raskrinkavanje.me uočila je novi trend u predizbornom dezinformisanju javnosti koji podrazumeva napadanje kandidata neproverenim informacijama i dezinformacijama, uoči samog izbornog dana, saopštio je danas Darvin Murić, glavni i odgovorni urednik portala Raskrinkavanje.me, sopšteno je iz CDT.

„Na društvenim mrežama, uglavnom anonimnim desničarskim nalozima i desničarskim marginalnim portalima iz Srbije su se uoči izbornog dana širile tvrdnje o više kandidata za predsednika. Tako smo imali prilike da čitamo tvrdnje o navodnom nasilju u porodici jednog kandidata koje su se širile bez ikakvih dokaza, što predstavlja posebno opasan i prljav oblik kampanje“, istakao je Murić.

On je dodao da su preko botovskih naloga objavljeni snimci privatnih razgovora jednog od kandidata koji nemaju veze sa izborima, da bi se tokom dana krenulo tvrditi da je jedan od funkcionera DPS-a pretučen od kandidata te partije.

„To su objavili marginalni portali iz Srbije i stranice poznate po širenju dezinformacija. Ovakve tvrdnje predstavljaju očigledan i opasan pokušaj uticanja na birače i državne institucije treba da reaguju na njih čim ih uoče. Tim Raskrinkavanja je neke od ovih neistina već razobličio, a ostale još uvek istražujemo i blagovremeno ćemo obavestiti čitaoce o ishodu naših istraživanja“, kazao je Murić.

Biračka mesta su otvorena od 7.00 do 20 sati, a pravo glasa ima 542.154 građana.

Na izborima učestvuju kandidati Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović, Demokratskog fronta (DF) Andrija Mandić, Demokrata Aleksa Bečić, Pokreta Evropa sad (PES) Jakov Milatović, lider Ujedinjene Crne Gore (UCG) Goran Danilović, poslanica Socijaldemokratske partije Draginja Vuksanović Stanković (SDP) i influenser Jovan Radulović.

Ovo su četvrti predsednički izbori od obnove nezavisnosti Crne Gore i osmi od uvođenja višepartijskog sistema.

Za predsednika Crne Gore biće izabran kandidat koji dobije više od polovine važećih glasova birača koji su glasali.

Ako nijedan kandidat ne dobije potreban broj glasova drugi krug izbora biće održan za 14 dana, odnosno 2. aprila.

U drugom krugu učestvuju dva kandidata koja su osvojila najveći broj glasova. Predsednik države biće izabran na mandat od pet godina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari