"Optužnica politički montirana": Jedan od četvorice pilota koje Srbija tereti za ratni zločin za HRT 1Foto: Screenshot HRT

Na današnji je dan pre 31. godinu hrvatski pilot Danijel Borović na pulski aerodrom uspješno je prizemljio MiG-21. Zahvaljujući tom poduhvatu, Hrvatsko vazduhoplovstvo dobilo je prvi ratni avion. Borović danas, obilazeći Željavu, oseća nelagodu zbog optužnice iz Beograda, podignute protiv njega i još trojice hrvatskih pilota za navodni ratni zločin počinjen u avgustu 1995. Reč je o suđenju koje Hrvatska ne priznaje.

 

Avioni JNA su bihaćkog aerodroma sejali strah nad Hrvatskom, piše HRT.

– Užasno, doživjeti kad dva tri zrakoplova nalete u brišućem letu iznad kuća to je bio užas. Djeca su plakala, prisjeća se Ivica Jandrić, predsjednik Udruge branitelja Domovinskog rata Plitvička Jezera.

U takvom ratnom okruženju pukovnik Danijel Borović, nakon kolege Rudolfa Perišina i njegovog sletanja u Austriji, odlučuje da Hrvatskoj isporuči borbeni avion.

Na trenažnom letu napustio je eskadrilu, isključio radiovezu i svetlosne signale te preleteo Velebit i tragao za mračnom pistom u Puli.

– Nije bilo rasvjete, ničega, dolazio sam sam bez radioveze. Bila su neka kamionska svjetla, to je bilo zanemarivo. MiG-21 sletio je brzinom gotovo 300 kilometara. U par sekundi se sve odvija, kazao je Danijel Borović, umirovljeni pukovnik HRZ-a.

Dok se jedna drama događala u vazduhu, druga se odvijala u Bihaću. Iz tog grada je trebalo da se izvuku Borovićeva supruga i njihov petogodišnji sin. U tome su im pomogli bihaćki policajci.

– Preko jednog prijatelja iz Bihaća nakon 31. godinu uspjeli smo doći do policajca koji je vozio mene i Vanju prema Posušju, kazala je Snježana Borović, supruga umirovljenog pukovnika HRZ-a.

– Strah je bio, ali nismo smjeli pokazati gospođi da primijeti. Malo smo i komunicirali. Nismo smjeli previše da ne bi ona shvatila koja je težina, prisjeća se tih trenutaka Nijaz Hodžić, nekadašnji policajac iz Bihaća.

Svake godine svoj deo istorije mnogima na Željavi ispriča Danijel. Optužnicu iz Srbije smatra politički montiranom.

– Nije ugodno, naravno da nije ugodno se kretati. Mogu se kretati po Hrvatskoj, ali to tereti mene, moju obitelj, prijatelje, poznanike. Ako donesu jednog dana presudu to će ostati dugoročno zapisano, a nije tako bilo, kazao je Danijel Borović, penzionisani pukovnik HRZ-a.

U sećanje na Borovićev junački čin na spomen-obeležju u Korenici državne delegacije su položile vence i zapalile sveće.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari