Počeo "lov na sezonske radnike" u Hrvatskoj: Traže se kuvari, konobari, sobarice... 1foto EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Iako mnogi poslodavci još iščekuju last minute booking, većina je već krenula u lov na sezonske radnike.

Ove je godine dvostruko više oglasa nego pretpandemijske 2019. Kao i svaki put, najviše se traže kuvari, konobari, sobarice. Ali za sezonske poslove sve su više zainteresovani strani radnici, koji poslednjih godina dolaze iz sve udaljenijih zemalja: Nepala, Indije i Filipina.

Dvadesetogodišnja Abigail u Hrvatskoj radi već osam meseci. Priprema kafe, poslužuje goste i uči hrvatski. Pre je radila u Kataru, ali kaže da joj je u Hrvatskoj bolje – zbog radnih uslova i atmosfere.

– Radnik u Kataru samo je radnik, a ovde u Hrvatskoj prema tebi se ponašaju kao prema članu porodice – smatra Abigail Chas.

Iako su kvote ukinute, do radnika se i dalje teško dolazi jer plate nisu pratile inflaciju. Teško se pronalaze zainteresovani za rad u trgovini ili na benzinskoj pumpi.

– Do sada se nešto i uspevalo – kroz studentski rad, kroz sezonske radnike, međutim veliki izazov je to u Dalmaciji i u Primorju kako naći uopšte sezonske radnike, tu je problem – ističe Jasna Pipunić, predsednica Sindikata naftnog gospodarstva.

Procedura dobijanja radnih dozvola je lakša, a zahtevi se mogu predati i putem interneta. Ipak, poslodavci upozoravaju da se na odobrenje radne dozvole ponekad čeka nedeljama.

– Negde gde imate dvoje ljudi koji rade na toj problematici, kada dođe sezona u nekim priobalnim gradovima, pojača se priliv i mi razumemo da nema kapaciteta. Ono što bismo mi kao poslodavci očekivali u ovoj situaciji je da te državne institucije na neki način raspodele radnu snagu – kaže Iva Tomić, glavna ekonomistkinja Hrvatskog udruženja poslodavaca.

– Naši procesi traju do 15 dana, test tržišta rada i slično, prošle godine imali smo više od 80.000 dozvola, to je veliki broj kada pogledamo godinu pre, kada smo ukinuli kvotni sastav. Ove godine verujemo da bi taj broj mogao biti i veći – naglašava Ivan Vidiš, državni službenik u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, porodične i socijalne politike.

Planira se zapošljavanje i izbeglica iz Ukrajine.

– Verujem da će ove sedmice barem 700 državljana i državljanki biti zaposleno u Hrvatskoj, od toga tristotinjak smo već sad usmerili na turističku sezonu – dodaje Vidiš.

Gotovo sve europske zemlje uvoze strane radnike. One koje nude veće plate i bolje uslove rada lakše ih pronalaze.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari