Rusija "vrlo verovatno" odgovorna za trovanje 1Foto: EPA-EFE/JULIEN WARNAND

Evropska unija je opozvala svog ambasadora u Moskvi pošto su se njeni lideri složili da je „vrlo verovatno“ da je Rusija odgovorna za napad nervnim gasom u Velikoj Britaniji.

Moskva poriče da je odgovorna za napad na bivšeg špijuna i njegovu ćerku i tvrdi da se EU pridružila „antiruskoj kampanji koju je pokrenuo London“. Bivši ruski špijun Sergej Skripalj i njegova ćerka Julija su u kritičnom ali stabilnom stanju nakon napada 4. marta. U međuvremenu, britanske diplomate koje su izbačene iz zemlje su napustile ambasadu u Moskvi pred istek roka koji je postavila Rusija, a ovaj potez odgovor je na izbacivanje ruskih diplomata iz Velike Britanije.

Britanska premijerka Tereza Mej rekla je da je napad nervnim gasom „deo obrasca ruske agresije prema Evropi“. EU je saopštila da je njen ambasador u Rusiji Markus Edered opozvan „zbog konsultacija“ i da se očekuje da dođe u Brisel tokom vikenda. „Mi smo u bezuslovnoj solidarnosti sa Ujedinjenim Kraljevstvom kada je u pitanju suočavanje sa ovim teškim izazovom za našu zajedničku bezbednost“, navodi se u saopštenju Evropskog saveta. Kao odgovor na to, rusko ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo: „Žalimo što je EU odabrala da se priključi još jednoj antiruskoj kampanji koju su pokrenuli London i njegovi prekookeanski saveznici sa očiglednom namerom da se stvori još jedna prepreka za normalizaciju situacije ne evropskom kontinentu“.

Mej je u četvrtak u Briselu obavestila kolege o slučaju trovanja oca i ćerke, koji su u nesvesnom stanju pronađeni na klupi u britanskom gradu Solsberi. Detektiv narednik Nik Bejli, koji se razboleo pošto je došao da istraži incident, nije više u kritičnom stanju i otpušten je iz bolnice. Premijerka je iznela dokaz koji Britanija ima protiv Rusije, što podrazumeva identifikaciju hemikalije koja je upotrebljena prilikom napada – nervni gas Novičok, kao i saznanje da ga je Rusija proizvodila tokom poslednjih deset godina. Mej je pozdravila odluku EU, rekavši da je važno „ostati zajedno“ dok pretnja koju predstavlja Rusija „ne poštuje granice i predstavlja pretnju po naše vrednosti“. Irski premijer Leo Varadkar je izjavio da „veoma snažno“ podržava stav EU, litvanska predsednica Dalija Gribauskajte je rekla da razmatra mogućnost da se ugleda na Britaniju i „izbaci ruske špijune“, dok je grčki premijer Aleksis Cipras rekao da se, iako želi da „izrazi solidarnost“ sa Britanijom, „treba ponašati odgovorno“.

Ruski ambasador u Londonu Aleksandar Jakovenko kaže da je Velika Britanija okrivila Rusiju za trovanje „bez ikakvog dokaza“ i da njegova zemlja to „ne može da prihvati“. On je nazvao „potpuno neodgovornim“ izjave britanskog ministra spoljnih poslova Borisa DŽonsona, koji je rekao da ruski predsednik Vladimir Putin koristi Svetsko prvenstvo u fudbalu, koje će se na leto održati u Rusiji, za poboljšanje imidža zemlje slično kao što je Adolf Hitler iskoristio Olimpijadu u Berlinu 1936. godine. „Niko nema pravo da vređa ruski narod, koji je pobedio nacizam i izgubio više od 25 miliona ljudi, tako što će porediti našu zemlju sa nacističkom Nemačkom“, rekao je Jakovenko.

Vođa Laburističke stranke DŽeremi Korbin ponovio je svoj poziv na „ozbiljan dijalog“ sa Rusijom i izrazio nadu da će nakon samita EU biti upućena izjava o podršci Velikoj Britaniji. „Živimo na istom kontinentu. Moramo da dođemo do načina na koji ćemo rešiti poteškoće“, rekao je Korbin. On je doveo u pitanje izjave nekih od članova vlade i dodao: „Nisam siguran da je jezik koji koriste neki od naših ministara naročito koristan ili razuman.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari