
Razgovori u Saudijskoj Arabiji između američkih i ruskih zvaničnika, koje su predvodili ministri spoljnih poslova svake zemlje, trajali su više od četiri sata. To je bio prvi kontakt na visokom nivou između američke i ruske delegacije otkako je Vladimir Putin pokrenuo invaziju na Ukrajinu pre tri godine.
Za ruske državne medije i komentatore ovo je bila velika pobeda ruskog predsednika, piše Politiko. Tome u prilog govori i činjenica da su Evropljani bili po strani, a na razgovorima nije bio ni ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, piše N1 Hrvatska.
Poniženje za Evropu
Rusi su to videli kao poniženje za Evropu i ukrajinskog lidera. Kremlj je dugo pokušavao da dovede u sumnju politički legitimitet Zelenskog, posebno nakon što je ostao na funkciji i nakon što mu je istekao petogodišnji predsednički mandat, koji je trebalo da se završi u maju 2024 (ukrajinski zakon zabranjuje održavanje izbora dok je na snazi vanredno stanje).
U Rusiji se radosno izveštavanje ne stišava od prošlonedeljnog 90-minutnog telefonskog razgovora Donalda Trampa i Putina. I tada su ruski mediji posebno isticali da je razgovor inicirao američki predsednik, a ne ruski lider. Televizijski voditelj Dmitrij Kiseljov, voditelj Rossiia Segodnia, rekao je u svojoj glavnoj emisiji da „nismo prekinuli odnose“ tako da je bilo prikladno da Tramp uputi poziv.
Obnova rusko-američkih odnosa
Kao i drugi lideri državnih medija, Kiseljov je sledio vođstvo ruskih zvaničnika da protumače sastanak u Rijadu kao prvu fazu u mnogo većoj mogućoj obnovi rusko-američkih odnosa i kao korak ka samitu Putina i Trampa.
A u Saudijskoj Arabiji, član ruske delegacije Jurij Ušakov, ključni spoljnopolitički savetnik Kremlja od 2012. godine i bivši ruski ambasador u SAD, takođe je primetio da su razgovori bili usredsređeni na rusko-američke odnose.
„Dogovorili smo se da uzmemo u obzir zajedničke interese i da razvijamo bilateralne odnose, pošto su i Moskva i Vašington zainteresovani za to“, rekao je Ušakov.
Novi svetski poredak
Pripreme za moguće ukrajinske mirovne pregovore se u ruskim medijima prikazuju kao gotovo sekundarne u odnosu na širu sliku Putina i Trampa koji zajedno odlučuju o obliku novog multipolarnog svetskog poretka.
Izveštaji sugerišu šta će Kremlj dati prioritet u ovim prvim rundama diplomatije – naime, postavljanje terena za sastanak dva lidera.
U ruskom narativu, Amerikanci su ti koji konačno sustižu dalekovidog Putina i vraćaju se njegovom načinu razmišljanja. „Sve na čemu Tramp gradi svoju revoluciju – od zabrane muškarcima da učestvuju u ženskim sportovima, do tvrdnji da postoje samo dva pola, do podržavanja tradicionalnih vrednosti i skepticizma prema zelenoj agendi Zapada – Putin je o tome govorio mnogo pre Trampa“, rekao je Kiseljov u svojoj emisiji.
Evropa u stanju „šoka i užasa“
Prema nezavisnom ruskom mediju Meduza, stratezi Kremlja žele da prikažu da je glavni Putin, a ne Tramp. „Ruski predsednik bi izgledao pasivan u poređenju – drugim rečima, slab. Izgledalo bi kao da je Putin propao tamo gde je Tramp. „To je slika koju oni ne žele“, rekao je za novine strateg Kremlja.
Istovremeno, ruskim medijima se nalaže da Kijev i Evropljane prikažu kao nevažne i slabe i da sve više gube bilo kakvu poziciju u toku događaja. List Komsomolskaja pravda poručuje čitaocima da je Evropa u stanju „šoka i užasa“.
Takođe, sudeći po medijskim izveštajima, drugi cilj je da se utvrdi da se o eventualnom okončanju rata neće odlučivati isključivo bilateralno između Moskve i Vašingtona i da sve ostale treba posmatrati kao suštinske igrače — i da će svako rešenje biti uglavnom pod ruskim uslovima.
Državni mediji su više puta naglašavali da Ukrajini neće biti vraćena nijedna teritorija koju je Rusija okupirala od invazije, niti će Ukrajini ikada biti dozvoljeno da se pridruži NATO-u.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.