
Ričard Grenel, izaslanik predsednika SAD Donalda Trampa za specijalne misije, podelio je u objavi na mreži X snimak sa studentskih protesta u Srbiji, uz komentar da je važno pustiti da se čuju različiti glasovi, ali da „nema podrške za one koji podrivaju vladavinu prava i na silu upadaju u državne institucije“. Sagovornici Danasa složni su da je ova izjava podrška državi, odnosno vlasti u Srbiji, ali ne smatraju svi da je ona negativna.
„Uvek je važno da možete da dignete glas i da vas čuju. Ali, svi moraju osuditi nasilje i držati se mirnih demonstracija. Demokratski proces se mora poštovati. Ne podržavamo one koji podrivaju vladavinu prava i na silu zauzimaju zgrade državnih institucija. Ako vam se ne sviđa zakon ili lider, onda radite na smeni – ali nemojte posezati za nasiljem“, naveo je Grenel u svojoj objavi.
Bivša ambasadorka Branka Latinović ističe da je njen utisak da je Grenel želeo da balansira između onoga što su studentski protesti i njihovi zahtevi i interesa vlasti u Srbiji.
„Zbog toga je počeo svoju izjavu sa pravom na mirne proteste i izražavanje nezadovoljstva, ali sa druge strane je to zasenio time što „protesti ne mogu biti nasilni“ i „da nema nasilnog osvajanja vlasti“, s ozbirom na to da ta dva elementa ne stoje u slučaju protesta studenata u Srbiji“, navodi Latinović.
Naprotiv, dodaje ona, mi smo svedoci da su protesti nenasilni i da oni koji su izloženi pojedinačnim nasilnim aktima jesu studenti, imajući u vidu slučajeve prodora automobila među okupljene ljude.
Latinović smatra da je ovo neuspešan pokušaj da se napravi balans, te da je očigledno da je Grenel dao tu izjavu da bi se na neki način pokazao kao zaštitnik vlasti, odnosno da je vlast u ovom slučaju u pravu.
To je, nastavlja ona, imalo negativan efekat u javnosti, imajući u vidu lični odnos koji predstavnici sadašnje vlasti imaju sa Grenelom.
„U sadašnjoj nomenklaturi, Grenel je specijalni izaslanik za specijalne situacije. Ako u tom svojstvu daje izjavu koju je dao, onda bi se to moglo protumačiti kao da su SAD počinju da gledaju Srbiju kao neki specijalni slučaj što ne bi bilo dobro ni za samu vlast“, zaključuje Branka Latinović.
Sonja Biserko, predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji, navodi da nije sigurna da li je to još uvek zvaničan stav te nove administracije, s obzirom na to da Balkan nije bio prioritet ni u Trampovoj kampanji ni u njegovom inauguracionom govoru.
„Međutim, Grenel je vrlo blizak ovoj vlasti i mnogo je u njega uloženo tako da se možda radi o njegovom vlastitom pokušaju da pomogne Aleksandru Vučiću i njegovom režimu – ili je samo pogrešno informisan“, ističe Biserko.
Ona msili da je to u svakom slučaju vrlo nekorektna izjava,“ pre svega zato što je to laž – s obzirom na broj nasilnih pokušaja da se povrede studenti tokom ova tri meseca, pogotovo dve studentkinje čiji je život bio ugrožen, što se vodi kao pokušaj ubistva“.
Biserko ukazuje da je to „apsolutno jedna zlonamerna izjava koja treba da pomogne Vučiću“, te smatra da to nije održivo, „jer je realnost sasvim nešto drugačije“.
Ona dodaje da Zapad još uvek podržava Vučića, te da je Grenelov tvit „verovatno i deo tog stava“.
Pravnik Milan Antonijević smatra da se poruka Ričarda Grenela može čitati kao poruka suverenoj državi da se SAD neće mešati u unutrašnje stvari Srbije.
„Naravno da niko iz nove administracije SAD neće podržati upade u institucije u Srbiji. Protesti se na ulicama gradova u Srbiji održavaju, neometano. Od danas i policija pruža asistenciju neprijavljenim skupovima, kako bi se sprečili incidenti. Srbija od 5. oktobra 2000. do danas ima bliske odnose sa SAD, a i u poslednjim godinama je jasna i podrška SAD u ekonomskim reformama i investicijama, pa i u oblasti kolektivne bezbednosti. Sva otvorena pitanja, pre svega energetske stabilnosti Srbije rešavaju se i uz pomoć SAD, a tu mislim i na sankcije NIS-u koje su veliki izazov za Srbiju danas“, navodi Antonijević.
On ističe da nova američka administracija ne želi nikakvo protivustavno delovanje ni u Srbiji, niti bilo gde u našem regionu i to danas jasno govori i Ričard Grenel.
„Nova američka administracije će nastaviti i da se zalaže za vladavinu prava u Srbiji i u našem regionu. Jasna je podrška nezavisnom pravosuđu, jačanju institucija, podeli vlasti, mnogo je tu tema u kojima nam SAD pomažu. U toj oblasti ne treba očekivati bilo kakve zaokrete u politici koju sada, od ponovnog ulaska Trampa u Belu kuću, ponovo jasno predstavlja i pojašnjava i Grenel“, zaključuje Antonijević.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.