Saudijski zvaničnici tvrde da je uhapšenom za ubistvo Kašogija “zamenjen identitet” 1Foto: EPA-EFE/Erdem Sahin

“Hapšenje predstavlja slučaj zamene identiteta, a oni koji su osuđeni za zločin trenutno služe svoju kaznu u Saudijskoj Arabiji”, tvrdi se u saopštenju saudijske ambasade u Parizu, objavljenom pošto je francuska policija privela osobu osumnjičenu za umešanost u ubistvo novinara Džamala Kašogija.

Francuska policija je na pariskom aerodromu Šarl de Gol u utorak uhapsila Kalida Aeda al-Otaibija koji je trebalo da se ukrca na avion za glavni grad Saudijske Arabije, Rijad.

“Ambasada Kraljevstva očekuje njegovo hitno puštanje na slobodu”, dodaje se u saopštenju koje je saudijska ambasada objavila na Tviteru.

Kako prenosi Gardijan, francuske vlasti još uvek pokušavaju da potvrde identitet uhapšenog i da li je u pitanju isti čovek za kojim su tragale turske vlasti. Portparol francuske policije je izjavio da se “u ovom trenutku ne zna sa sigurnošću da li je u pitanju prava osoba”.

Ukoliko bi njegov identitet bio potvrđen, to bi bio prvi slučaj da je neki pojedinac koga su međunarodni stručnjaci optužili za učešće u ubistvu kolumniste Vašington posta uhapšen izvan Saudijske Arabije.

Otaibi (33), je imenovan kao jedan od članova “grupe komandosa” u saudijskom konzulatu u Istanbulu gde je Kašogi ubijen 2. oktobra 2018, i nalazi se među 17 osoba koje su pod sankcijama Sjedinjenih Država zbog sumnje da su umešane u ubistvo. Takođe, on je bio član ličnog obezbeđenja saudijskog krunisanog princa Mohameda bin Salmana.

Otaibi je stavljen na Interpolovu “crvenu listu” pošto je izdat nalog za njegovo hapšenje u Turskoj, gde je prošle godine dvadesetorici saudijskih zvaničnika suđeno u odsustvu zbog Kašogijevog ubistva. Prema navodima francuskog radija RTL, koji je prvi izvestio o hapšenju, on je putovao pod svojim pravim imenom.

U izveštaju o istrazi ubistva koju je predvodila Agnes Kalamar, bivša specijalna izvestiteljka Ujedinjenih nacija o vansudskim pogubljenjima, Otaibi je opisan kao bliski saradnik i član ličnog obezbeđenja princa Mohameda, koga su američke obaveštajne službe optužile da je odobrio Kašogijevo ubistvo. U svom izveštaju, Kalamar je navela da je Otaibi pratio princa na njegovom putovanju u SAD 2017. godine.

Kašogi, bivši saudijski insajder sa čvrstim vezama u kraljevskom sudu, je bio suptilan ali veoma uticajan kritičar princa u to vreme 2018, kada je Rijad pokušavao da oslika krunisanog princa kao reformatora.

U svojim kolumnama u Vašington postu, Kašogi je upozoravao na slučajeve ućutkivanja kritičara u kraljevstvu, kao i na ono što je nazivao sve više neprijateljski nastrojenom atmosferom protiv intelektualaca i drugih koji podržavaju reforme. Njegovo brutalno ubistvo, u kojem su ga ubice navodno nazvale “žrtvenim jagnjetom”, je šokiralo ceo svet, naročito zbog toga što je bilo toliko besramno izvedeno, unutar zidova saudijskog konzulata dok je Kašogijeva verenica čekala ispred.

Istragom Agnes Kalamar utvrđeno je da je Otaibi bio jedan od nekoliko zvaničnika koji su se u vreme ubistva nalazili u konzulovoj rezidenciji, što znači da on verovatno nije bio fizički prisutan u samom trenutku pogubljenja, ali veruje se da je rukovao torbama u kojima su delovi Kašogijevog tela kasnije preneseni u rezidenciju konzula koja se nalazi u neposrednoj blizini saudijskog konzulata.

“Ako se potvrdi da je on taj zvaničnik kojeg sam identifikovala u mom izveštaju, i da se nalazio u rezidenciji, onda bi on mogao da nam pruži informacije o lokaciji tela”, rekla je za Gardijan Kalamar, koja je sada generalna sekretarka Amnesti internešenela.

Kako se navodi u njenom izveštaju, Otaibi je posle ubistva avionom otišao iz Istanbula sa Maherom Mutrebom, saudijskim obaveštajnim oficirom koji je radio za višeg savetnika krunisanog princa i optužen je da je odigrao ključnu ulogu u pogubljenju. Kalamar kaže da će, ako Otaibijev identitet bude potvrđen, to označiti “veliki proboj” za pravdu, ali ističe i da bi to dokazalo da je suđenje zvaničnicima povezanim sa ubistvom koje je održano u Saudijskoj Arabiji bilo “prevara”.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari