ćin gang kineski ministar spoljnih poslovaFoto: EPA-EFE/KHALED ELFIQI

Kineski ministar spoljnih poslova Ćin Gang počinje danas posetu Evropi tokom koje će, do 12. maja, boraviti u Nemačkoj, Francuskoj i Norveškoj.

Ćin Gang će ove nedelje razgovarati s nemačkom koleginicom Analenom Berbok, šeficom francuske diplomatije Katrin Kolona i norveškom ministarkom spoljnih poslova Aniken Huitfeld, rekao je danas novinarima portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin.

Drugi detalji nisu saopšteni.

Do posete šefa kineske diplomatije Evropi, kako piše AFP, dolazi u trenutku kada Kina nastoji da igra posredničku ulogu u ratu u Ukrajini.

Kina, koja se predstavlja kao neutralni sagovornik u sukobu u Ukrajini, uprkos bliskosti sa Rusijom, u februaru je objavila dokument od 12 tačaka kojim se Moskva i Kijev podstiču na mirvone pregovore, a dugo očekivani razgovor krajem aprila između kineskog predsednika Si Đinpinga i njegovog ukrajinskog kolege Volodimira Zelenskog, prvi od početka ruske ofanzive na Ukrajinu, pobudio je nadu u proboj po tom pitanju, dodaje agencija.

U Parizu je saopšteno da će se Ćin Gang sastati sa francuskom koleginicom Katrin Kolona u sredu.

Ona je početkom aprila boravila u Kini tokom zvanične posete Emanuela Makrona koji je tada pozvao svog kineskog kolegu Si Đinpinga da „urazumi Rusiju“ po pitanju Ukrajine.

Si Đinping, koji je posetio Moskvu u martu, ima bliske veze sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

Prema najavama iz Berlina Ćin Gang će se u utorak sastati sa nemačkom ministarkom spoljnih poslova Analenom Berbok, koja je tokom posete Kini prošlog meseca pozvala Peking da zatraži od „ruskog agresora da zaustavi rat“ u Ukrajini.

Kina, koja nije javno osudila rat u Ukrajini, poslednjih meseci je uveliko povećala političku i ekonomsku saradnju sa ruskim susedom.

Ćin Gang će na kraju turneje posetiti Norvešku.

„Kinesko-norveška saradnja, globalna pitanja kao što su klima i životna sredina, ljudska prava i aktuelna međunarodna pitanja kao što je rat u Ukrajini biće važne teme za posetu“, navodi se u saopštenju norveškog Ministarstva spoljnih poslova.

Odnosi Norveške i Kine ozbiljno su se pogoršali nakon dodele Nobelove nagrade za mir kineskom disidentu Liu Sjaobou 2010.

AFP navodi i da šef kineske diplomatije dolazi u posetu Evropi nakon kontroverznih izjava kineskog ambasadora u Francuskoj Lu Šajea koji je doveo u pitanje pripadnost poluostrva Krim Ukrajini.

Pariz je tada pozvao kineskog ambasadora da uskladi svoje javne istupe sa zvaničnim stavovima svoje zemlje. Ograđujući se od reči svog predstavnika u Francuskoj, portparol kineske diplomatije Mao Ning je tada pružio uveravanja da Kina „poštuje suverenitet, nezavisnost i teritorijalni integritet svih zemalja“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari