Španija proglašava Frankov režim "ilegalnim" u novom zakonu o pamćenju 1Foto: Shuterstock/LucVi

Donji dom španskog parlamenta odobrio je novi zakon o istorijskom pamćenju kojim se režim bivšeg diktatora generala Franciska Franka proglašava nezakonitim i pozvao centralnu vladu da otkrije tela desetina hiljada osoba koje su nestale tokom Španskog građanskog rata i diktature.

Stavljajući van zakona Frankov režim koji je trajao oko 40 godina, počev od završetka građanskog rata 1939. godine, novi zakon poništava zakonitost rada sudova tokom diktature i njihovih presuda.

Zakon zabranjuje Fondaciju Francisko Franko, privatnu instituciju posvećenu očuvanju nasleđa autokrate i veličanju bivšeg diktatora.

Vlada ima obavezu i da sačini mapu na kojoj su obeležena mesta na kojima se mogu nalaziti tela oko 100.000 osoba koje se vode kao nestale. Takođe će uspostaviti banku DNK uzoraka koja će pomoći u procesu identifikacije.

Socijalistički premijer Pedro Sančez izjavio je u parlamentu pre glasanja da će „uložiti resurse u otkopavanje posmrtnih ostataka onih koji su ubijeni i koji su danas još u jarcima“.

Cilj je da se unapredi Zakon o istorijskom pamćenju iz 2007. godine, za koji su se stručnjaci i aktivisti složili da nije dovoljno istražio još stotine masovnih grobnica i rešio mnoga druga pitanja.

Novim nacrtom se osniva Državno tužilaštvo za ljudska prava i demokratsko pamćenje koje garantuje pravo na istragu o kršenju ljudskih prava tokom rata i diktature.

Predlog zakona se suočio sa ogromnim preprekama u parlamentu, a levičarskoj koalicionoj vladi je bila potrebna podrška manjih, regionalnih stranaka kako bi zakon dobio potrebnu većinu.

Baš kao i njegov prethodnik iz 2007. godine, predlog zakona nije postigao konsenzus. Neki smatraju da je otišao predaleko, a drugi da ni mere porpisane zakonom nisu dovoljne.

Tri glavne španske desničarske stranke glasale su protiv, a vodeća opoziciona konzervativna Narodna stranka obećala je da će ga ukinuti ako se stranka vrati na funkciju na izborima zakazanim za sledeću godinu.

Predlog će postati zakon kada ga sledeće nedelje odobri Senat.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari