
Šta Amerikanci misle o ratu u Ukrajini, Rusiji, NATO? Kome više veruju Volodimiru Zelenskom ili Vladimiru Putinu? Odgovori na ta pitanja često zavise i od toga da li anketirani podržava republikance ili demokrate.
Tri godine od početka ruske agresije na Ukrajinu, američki Pew Research Center
sproveo je istraživanja javnog mnjenja u kojem je pitao odrasle Amerikance šta misle o ratu u Ukrajini, Rusiji, kao i o NATO. Rezultate ankete sprovedene od 24. do 30. marta 2025. na uzorku od 3.605 Amerikanaca klasifikuje u tri grupe: svi Amerikanci, republikanci i njihove pristalice, te demokrate i njihove pristalice. Evo nekih neki od ključnih rezultata istraživanja.
Da li SAD imaju odgovornost da pomažu Ukrajini?
Jedno od pitanja u anketi je glasilo da li SAD imaju odgovornost da pomognu Ukrajini u odbrani od Rusije. Demokrate i republikanci, kao oni koji se osećaju bliski jednoj ili drugoj partiji, po tom pitanju su bili i ostali podeljeni – i ta podela je sve izraženija. Slično je i kada se radi o nivou zabrinutosti zbog mogućih posledica sukoba.
Većina Amerikanca (53 odsto) smatra da SAD nemaju odgovornost da pomognu Ukrajini u odbrani od Rusije, dok 44 odsto smatra suprotno – da SAD imaju tu odgovornost.
To pokazuje da se mišljenje Amerikanca promenilo poslednjih meseci. Jer, u anketi od novembru 2024. neposredno nakon predsedničkih izbora u SAD – 50 odsto Amerikanca je smatralo da SAD imaju odgovornost da pomažu Ukrajini u odbrani od Rusije.
Dve trećine demokrata i nezavisnih birača koji naginju demokratama smatra da SAD treba da pomogne Ukrajini u odbrani, u poređenju sa samo 23 odsto republikanaca i onih koji naginju republikancima.
Skoro sedam od deset Amerikanaca (69 odsto) smatra da je rat između Rusije i Ukrajine važan za nacionalne interese SAD.
Gotovo polovina Amerikanaca (47 odsto) je ekstremno ili veoma zabrinuta da bi Rusija mogla da napadne druge zemlje, a 43 odsto je zabrinuto da bi Rusija mogla da pobedi i preuzme kontrolu nad Ukrajinom. Republikanci su poslednjih meseci postali manje zabrinuti zbog obe mogućnosti, dok su demokrate postale zabrinutije.
Ko se stvarno zalaže za mir: Tramp, Putin, Zelenski ili Makron?
U anketi je postavljeno i pitanje – koliko su američki predsednik Donald Tramp, francuski predsednik Emanuel Makron, ruski predsednik Vladimir Putin, i ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski posvećeni trajnom miru između Rusije i Ukrajine.
Većina Amerikanaca (59 odsto) smatra da je Zelenski posvećen trajnom miru, dok samo 19 odsto to isto kaže za Putina. Manje od polovine (47 odsto) smatra da je Tramp posvećen miru, a 45 odsto to kaže za Makrona.
Stav prema Rusiji
Velika većina Amerikanaca i dalje ima manje-više negativan stav prema Rusiji: čak 85 odsto njih. Međutim, smanjio se udeo onih koji imaju izrazito negativan stav prema Rusiji.
Kada se postavi pitanje da li je Rusija neprijatelj, rival ili partner SAD, polovina njih (50 odsto) odgovara da tu zemlju smatra neprijateljem, što je pad u odnosu na 2024. kada je taj udeo bio 61 odsto. Kao rivala je vidi 38 odsto Amerikanca, a kao partnera samo 9 odsto.
Pritom se udeo republikanaca koji kaže da je Rusija neprijatelj – smanjio na 40 odsto, dok je proše godine to još bilo 58 odsto. U istom periodu, za 5 procentnih poena smanjen je i udeo demokrata i birača koji naginju demokratama koji Rusiju vide kao neprijatelja.
Zelenski i Putin kao političari
Amerikanci imaju podeljena mišljenja o Zelenskom, samo nekoliko nedelja nakon njegove kontroverzne posete Beloj kući, tokom koje se razgovaralo i svađalo o američkoj podršci Ukrajini u ratu.
Kada je reč o pitanju da li će Zelenski ili Putin postupati ispravno u vezi sa svetskim pitanjima – 49 odsto Amerikanaca ima poverenje u ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog. Demokrate znatno češće izražavaju poverenje u Zelenskog nego republikanci (70% prema 30%).
Poverenje Amerikanaca u ruskog predsednika ostaje na veoma niskom nivou: samo 12 odsto ima makar neko poverenje u Putina da će donositi ispravne odluke u međunarodnim poslovima, dok 84 odsto ima malo ili nimalo poverenja u njegovo vođstvo.
Stavovi o NATO
Kada se radi o NATO stav Amerikanca se ne menja, a razlike među partijama po tom pitanju se stare.
Većina Amerikanca (60 odsto) ima pozitivno mišljenje o NATO. Kao i ranije, demokrate (77%) su znatno sklonije da imaju pozitivan stav o vojnom savezu u poređenju s republikancima (45%).
Oko dve trećine Amerikanaca (66%) smatra da SAD imaju koristi od članstva u NATO, iako je taj udeo nešto manji nego 2021. kada je iznosio 71%. Ovaj pad se ogleda među republikancima (pad za 6 poena), dok su stavovi među demokratama ostali stabilni.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.