Stručnjaci: Berlin da se fokusira na EU umesto na NATO 1Foto: Bojan Cvejić

Nemačka je u pitanjima odbrane decenijama prepuštala „prljav posao“ drugima – uglavnom NATO, a vojni ekspreti kažu da mora da se radi na vojnom jačanju EU što je kancelarka Angela Merkel nagovestila izjavom „mi Evropljani moramo našu sudbinu da uzmemo u svoje ruke“.

Vodeći nemački stručnjaci za bezbednost više ne vide SAD kao najvažnijeg saveznika i smatraju da bi Berlin, kada je reč odbrambenoj politici, više trebalo da se fokusira na EU umesto na NATO. To proizilazi iz ankete sprovedene među 200 stručnjaka za odbrambena pitanja iz politike, privrede, međunarodnih organizacija i medija, piše Dojče vele.

Rezultate istraživanja objavio je briselski trust mozgova „Prijatelji Evrope“ (Friends of Europe).

U njoj se iznosi tvrdnja da je privredno najsnažnija evropska zemlja, kada se radi o odbrambenim pitanjima, živela o trošku svojih partnera, te da bi sada trebalo više da učini za svoju odbranu.

Autor studije, novinar Pol Tejlor, smatra da se svet Angele Merkel poslednjih godina drastično promenio i da sada i sama kancelarka mora da se menja.

„Dva velika šoka su trgla Merkelovu iz opuštenosti kada je reč o odbrambenoj politici, kao i čitavu Nemačku sa njenom udobnom pozicijom u centru Evrope, okruženom saveznicima iz NATO i partnerima iz EU“, rekao je Tejlor.

Ta dva šoka su ruska aneksija Krima 2014. godine i izbeglička kriza 2015. godine.

Mekel je tada donela odluke koje su štetile njenoj političkoj karijeri, ali ti događaju promenili su i njen pogled na svet i njeno viđenje Evrope.“

Merkel je bukvalno dala da se izrade geografske karta na kojoj je istom bojom označena cela Šengenska zona, kako bi svakom upalo u oči da se Nemačka „graniči“ u stvari sa Rusijom, Ukrajinom, severnom Afrikom i Bliskim istokom, ističe Tejlor.

Merkel je uvidela da je višegodišnjim smanjenjem vojnog budžeta oslabila Bundesver. Do zaokreta je došlo 2016. godine. Ipak biće potrebno mnogo vremena da se izjednače nedovoljna finansijska izdvajanja iz prošlosti. Otprilike petnaest godina će biti potrebno da se modernizuje ratno vazduhoplovstvo.

Pri tom, kaže Tejlor, nije problem novac već mentalitet. Nemačka je u mogućnosti da izdvoji više novca za odbranu.

I pored istorijskog tereta nema opravdanja za to što Nemačka drugim zemljama prepušta „prljav posao“.

„Senke prošlosti su teret za Nemačku, ali istovremeno joj omogućuju komotnu poziciju“, ocenio je on.

Moguću promenu kursa Merkel je već nagovestila. Njena čuvena izjava „mi Evropljani moramo našu sudbinu da uzmemo u svoje ruke“, odnosi se na dvosmislene izjave Donalda Trampa o kolektivnoj bezbednosti NATO.

Ali izdvajanjem tek 1,2 odsto društvenog proizvoda za vojsku, Nemačka je daleko od obaveze od dva procenta koju predviđa NATO. I vrlo je malo verovatno da bi američki pritisak, kakav god on bio, tu nešto mogao da promeni. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari