Sukobi tragični za sve u Crnoj Gori 1Foto: FoNet/ TV FoNet

Osnovni sud u Nikšiću trebalo bi da do večeras u 22 sata donese odluku da li će episkopa budimljansko-nikšićkog Joanikija (Mićevića) i osam sveštenika Eparhije budimljansko-nikšićke pustiti na slobodu ili će ih poslati u istražni pritvor od 30 dana.

Sudija za istragu ovog suda preksinoć je odbio žalbe advokata Eparhije budimljansko-nikšićke na odluku Osnovnog tužilaštva da vladiku Joanikija i sveštenike zadrži u pritvoru 72 sata zbog Svetovasilijevske litije održane u Nikšiću u utorak.

Uprava policije tvrdi da je Crkva organizator okupljanja uprkos merama zabrane zbog borbe protiv virusa korona. Vladici Joanikuju i sveštenicima ne teret se stavlja krivično delo nepostupanje po zdravstvenim propisima za suzbijanje opasne zarazne bolesti.

Crnogorski premijer Duško Marković izjavio je juče da je „Crna Gora izložena brutalnom napadu sa nesagledivim posljedicama po zdravlje građana, jer je prethodna dva dana u više gradova došlo je do masovnog kršenja zdravstvenih naredbi i mjera koje su propisali nadležni organi za suzbijanje epidemije virusa korona“.

Marković tvrdi da su sva dostignuća tromesečne borbe protiv korone dovedena u pitanje, jer je SPC pozivala građane na okupljanje u kome su ekstremisti napali i povredili više pripadnika policijskih snaga.

U Eparhiji budimljansko-nikšićkoj tvrde da je okupljanje naroda na tradicionalnoj litiji bilo spontano, iako je Eparhija zbog zdravstvenih mera planirala samo moleban“.

„Pritvorsko zadržavanje vladike Joanikija i sedam protojereja i sveštenika je nezakonito. Zloupotrebljena je važna i dobro poznata odredba iz člana 175 i 488 Zakonika o krivičnom postupku, koja propisuje uslove pod kojima se može odrediti pritvor i zadržavanje do 72 sata. Nijedan od alternativno propisanih uslova ove odredbe nije ispunjen, a sa svakim novim časom trajanja ovakvog pritvorskog zadržavanja vladike Joanikija i ostalih sedam sveštenika, raste bezakonje koje se sprovodi prema njima i šteta koju će podnositi svi“, saopštili su juče advokati Eparhije budimljansko-nikšićke Vladimir Leposavić i Damjan Ćulčafić.

Oni ukazuju da „sudovi su proteklih dana i sedmica već ‘obarali’ odluke o određivanju pritvora koje su se temeljile na okolnostima da djelo može biti dovršeno ili ponovljeno, pogotovo što iz Instituta za javno zdravlje svakodnevno izvještavaju o ‘povoljnoj epidemiološkoj situaciji’, a tradicionalno, životno važno javno sabiranje povodom dana Svetog Vasilija Ostroškog događa jednom godišnje“.

Uprava policije Crne Gore saopštila je juče da je u sredu uveče u incidentima u Pljevljama i Nikšiću uhapšeno više osoba kad se policija sukobila sa vernicima SPC koji su protestovali tražeći da se na slobodu puste vladika i osam sveštenika. Isti izvor navodi da je u neredima je povređeno više policajaca, dok je iz Mitropolije crnogorsko-primorske saopšteno da među povređenim građanima ima i dece.

Prema izveštajima medija, crnogorska policija nastavila je i juče da privodi građane koji su protestovali protiv hapšenja vladike Joanikija. Nezvanično se spekulisalo da su u Bijelo Polje, Pljevlja i Berane prebačene specijalne antiterorističke jedinice, kao i da je u Bijelo Polje helikopterom dopremljena i oprema za razbijanje demonstracija.

U saopštenju Uprave policije navodi se da je do incidenata u Nikšiću preksinoć došlo kad je grupa od 400 građana odbila više policijskih upozorenja i naređenja da se raziđe i kamenicama zasula policajce, među kojima je bilo više povređenih.

„U incidentima su oštećena i službena vozila i oprema… Policija je, razbila okupljenu masu na više grupa koje su se razbežale u više pravaca. Tada je uhapšeno više osoba koje će biti procesuirane u skladu sa zakonom. Kontrolom jedne grupe građana u gradskom parku pronađeni su sekira i bodež“, navodi se u saopštenju.

U sukobima sa građanima u Pljevljima su, prema navodima Uprave policije, povređena dva policajca, a više osoba je uhapšeno. U saopštenju iz Uprave navodi se su policajci napadnuti kamenicama, staklenim flašama i pirotehničkim sredstvima.

Crnogorski mediji javili su da je policija koristila i „šok-bombe“ u sukobu sa građanima koji su uzvikivali: „Ne damo svetinje!“, „Pustite vladiku!“

Zbog događaja u Pljevljama oglasio se nadležni episkop mileševski Atanasije (Rakita) koji je osudio „iznenadno nasilničko ponašanje policije nad nedužnim narodom koji je mirno šetao ulicama grada, izražavajući svoje nezadovoljstvo povodom hapšenja vladike Joanikija i sedam sveštenika u Nikšiću“. On je ukazao da su „među povređenima bili jedno dete i jedna baka“ i pozvao „vlasti koje gospodare nad policijom koja bi trebala da bude narodna, da se urazume i prestanu sa nasiljem nad nedužnim narodom“, apelujući na „nadležne državne organe da što pre oslobode vladiku Joanikija i sedmoricu sveštenika“.

Pojedini crnogorski portali javljaju da je policija u sredu intervenisala i na magistralnom putu Berane – Plav kod Andrijevice, gde je razbila blokadu i uhapsila nekoliko osoba. Isti izvori navode da je blokada puta napravljena automobilima na ulazu u Andrijevicu, uz zahtev da se puste na slobodu vladika Joanikije i sveštenici, razbijena suzavcem i upotrebom sile.

Crnogorska policija podnela je krivične prijave i protiv tri poslanika opozicionog Demokratskog fronta: Andrije Mandića, Predraga Bulatovića i Milana Kneževića. Oni su, kako se navodi u policijskm saopštenju, 6. maja u Skupštini Crne Gore pozivali građane da se u što većem broju okupe na litiji u Nikšiću 12. maja i tražili od mitropolita Amfilohija, vladike Joanikija i Episkopskog saveta CG da nastave sa litijama, što je okarakterisano kao „krivično delo pozivanje na otpor i na nepoštovanje Naredbe Ministarstva zdravlja o zabrani okupljanja“.

Mandić je juče u Skupštini izjavio da „mitropolit Amfilohije i vladika Joanikije nisu želeli da se organizuje, niti su planirali da se organizuje litija, već građani Nikšića i da je on pozvao pristalice Demokratskog fronta da dođu kod manastira u Nikšiću“.

Mandić je apelovao na kolegijum crnogorskog parlamenta da „pronađe rešenje dobro za sve građane Crne Gore“.

Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije (Radović) pozvao je juče pored kivota svetog Pera Cetinjskog, sve u Crnoj Gori, bez obzira na verska, nacionalna, politička i druga opredeljenja, da se „vrate Bogu Ljubavi, uzajamnosti, bratskoj slozi i slobodi“.

On je ukazao da vlast nije ispoštovala zahteve Episkopskog saveta o puštanju na slobodu vladike Joanikija i nikšićkih sveštenika zbog čega je došlo do preksinoćnjih zbivanja u kojima su „nastradali vjernici, djeca koja su prebijena u Pljevljima i u isto vrijeme čuvari reda, što je tragično za sve, tragično za Crnu Goru, tragično pred svijetom i Evropom“. Mitropolit je ponovio molbu da se oslobode episkop Joanikije i njegovi sveštenici, kako bi se „prekinule diobe i sukobljavanja koja su u Crnoj Gori prisutna još od vremena Svetog Petra Cetinjskog, a naročito nakon 1945 – od vremena onog savremenog bratoubilaštva i bogoubilaštva“.

„Ako neko ima da odgovara za nešto, ja molim one koji su na vlasti – ja ću to i napisati u pismu gospodi predsjedniku i premijeru ovih dana – da odgovaram ja. I ako treba neko da bude hapšen i suđen, neka to da bude Mitropolit crnogorsko-primorski, naslednik Svetog Petra Cetinjskog… Ja molim sve, ako neko treba da bude suđen za to što se događa u Crnoj Gori i za zbivanje naroda u Crnoj Gori, onda treba prije svega mene da sude. Ja sam spreman da izađem na sud i da, ako treba, budem i osuđen i pet, i deset godina, i koliko god treba“, poručio je mitropolit Amfilohije.

Povodom hapšenja u Nikšiću predsednik Srbije Aleksandar Vučić juče je izjavio da „ne može da se meša u poslove druge države, da je potrebno birati reči, ali da se ipak radi o pitanju koje se tiče SPC i srpskog naroda zbog čega je i ranije zamolio i izrazio uverenje da će vlasti Crne Gore to razumeti“.

„Mi nemamo izbora, u granicama u kojima to možemo, da budemo uz svoj narod i svoju Crkvu“, kazao je Vučić prilikom obilaska novootvorenog površinskog kopa Radljevo-Severak u sastavu Rudarskog basena Kolubara, prenosi Beta.

On je o ovom problemu sredu u telefonskom razgovoru razmenio mišljenje sa patrijarhom Irinejem. Poglavar SPC je, kako tvrde agencije, o istoj temi potom imao telefonski razgovor i sa srpskim članom Predsedništva BiH Miloradom Dodikom. Dodik smatra da „aktuelna vlast u Crnoj Gori ima jasan plan za urušavanje SPC, što je neprihvatljivo i brutalno“.

Boško Obradović, predsednik Pokreta Dveri, saopštio je juče da je jedan od njegovih pet zahteva za prekid štrajka glađu ispred srpskog parlamenta „zaštita eparhija SPC i pravoslavnih vernika u Crnoj Gori“. U Dverima ocenjuju da je hapšenjima u Nikšiću „režim Mila Đukanovića još jednom pokazao da je spreman da izazove i građanski rat samo da bi se očuvao na vlasti“.

Molebani i internet litija

Po blagoslovu patrijarha Irineja, u kripti Spomen-hrama Svetog Save na Vračaru juče je trebalo da bude služen Moleban Presvetoj Bogorodici za podršku episkopima, sveštenstvu i vernicima SPC u Crnoj Gori. Moleban je trebalo da služi vikar patrijarhov episkop remezijanski Stefan (Šarić). On je izjavio za Danas da će se ovaj molitveni kanon čitati u svim crkvama Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke, uz poštovanje mera borbe protiv virusa korona. Od srede molebani Presvetoj Bogorodici, kao molitvena podrška stradalnim arhijerejima, sveštenstvu, monaštvu i vernom narodu SPC u Crnoj Gori, svakodnevno će se služi u svim manastirima Eparhije raško-prizrenske. „Internet litiju“ četvrtkom sinoć je u Crnoj Gori trebalo da vodi protojerej-stavrofor Gojko Perović, a tema je bilo „tamničenje vladike Joanikija i sveštenika.

„Još gori scenario“

Vladika Joanikije i sveštenici se nalaze u policijskoj stanici u Nikšiću gde im je, prema nezvaničnim Danasovim saznanjima, dopušteno da ih ujutru obilazi sveštenik. Vladičin brat Milutin Mićović izjavio je juče da vladici oduzet telefon prilikom hapšenja i da nije u mogućnosti ni da ga poseti. Milutin Mićović kaže da očekuje „još gori scenario“.

Osuda hapšenja novinara

Udruženje novinara Srbije osudilo je juče hapšenje dopisnika Večernjih novosti iz Crne Gore Veliše Kadića, kog je policija privela preksinoć dok je izveštavao sa protesta u Nikšiću. UNS je pozvao Evropsku i Međunarodnu federaciju novinara da protestuju zbog Kadićevog hapšenja i traže neometan rad novinara u Crnoj Gori.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari