Sve azilante u pritvor koji se ne zove tako 1Foto: FoNet/AP

Mađarska će predložiti Evropskoj uniji da svoje granice štiti tako što će sve podnosioce zahteva za azil stavljati u pritvor gde će ostati sve vreme procesuiranja tog zahteva, saopštio je glavni portparol Vlade u Budimpešti Zoltan Kovač, prenosi Gardijan.

 

On je dodao da je izbor Donalda Trampa za predsednika Sjedinjenih Država doprineo „promeni raspoloženja u Evropi“ što podupire tvrd stav mađarskog premijera Viktora Orbana prema migrantima, te da nedavno održani samit Evropske unije na Malti predstavlja prekretnicu u stavu EU prema migraciji u Sredozemlju.

On je na brifingu u Londonu rekao da će svi koji budu tražili azil u Mađarskoj biti smešteni u „skloništima“, gde će boraviti tokom celokupnog procesuiranja njihovog zahteva, ali će moći da se u svakom trenutku vrate u svoju zemlju. „Nikakvi migranti, čak ni oni koji su već podneli zahtev za azil, neće moći slobodno da se kreću sve dok prvo ne bude doneta pravna odluka o tome da li im je dodeljen politički azil, izbeglički status ili bilo šta drugo, tako da nemaju pravo da se slobodno kreću zemljom“, rekao je Kovač.

On je ocenio da će za procesuiranje biti potrebno nekoliko meseci i da će biti potrebno da se svaki slučaj ispita pojedinačno, a ne kao grupa. Nije poznato koliko bi zahteva za azil bilo procesuirano u kampovima i da li će EU odobriti plan Mađarske.

Mađarska se, tvrdi Gardijan, stalno sukobljava sa EU zbog svoje migracione politike, uključujući odluku Budimpešte da podigne ogradu na granici sa Srbijom i njeno odbijanje da prihvati kvote za azilante. Kovač je rekao da očekuje nove sukobe s Briselom zbog novog plana za azilante, ali je naglasio da se aktuelni aranžmani već krše, budući da se podnosioci zahteva za azil kreću slobodno dok čekaju rešenje na žalbu na odbijeni zahtev. Prema njegovim rečima, mnogi koji su uložili žalbe su pobegli u druge zemlje, kao što su Nemačka i Britanija. „Ako zadržimo aktuelni režim, ne možemo da kontrolišemo ono što se dešava na granicama ili u okviru Evrope“, dodao je Kovač.

On je, međutim naglasio da iako podnosiocima zahteva za azil neće biti dozvoljeno da se slobodno kreću po zemlji, kampove ne treba predstavljati kao „pritvorne centre“. „Još uvek nemamo prikladan termin (za ta mesta), odrediti ga je izazov. Tu nije reč o pritvoru, već o tome da im se ne daju iste prilike kao evropskim građanima. Nemojte da grešite. U Evropi se to sistematski zloupotrebljava. Ime igre današnjice je nelegalna imigracija. Svako ko u Evropu dolazi kao migrant u osnovi ovde dolazi nelegalno“, rekao je glavni portparol mađarske vlade.

On je naglasio da su mađarski zvaničnici tokom vikenda uhapsili stotinu podnosilaca zahteva za azil, koji su u zemlji nelegalno boravili. Uslove u postojećim izbegličkim kampovima žestoko kritikuju grupe za ljudska prava kao što je Amnesti internešenel, ali je Kovač rekao da prema pravilima EU medijima neće biti obezbeđen pristup obnovljenim centrima. On je naglasio da će u skloništima biti obezbeđena hrana i obrazovanje za decu, uključujući onu koja nemaju pratnju. „Skloništa će ispunjavati sve standarde EU.“

Kovač je rekao da će „Mađarska upotrebiti sva raspoloživa sredstva da proveri identitet i sprovede veoma detaljnu istragu svih slučajeva ponaosob. U skladu s međunarodnim zakonom ne smatramo da to što je neko došao iz Sirije, a tamo je građanski rat treba da bude jedini kriterijum po kojem grupa ljudi treba da dobije pravo da dođe u EU, naročito pošto će na tom putu proći kroz veliki broj bezbednih zemalja“.

Nove straže na granici sa Srbijom

Mađarska je podigla ogradu na granici sa Srbijom i planira da rasporedi između 6.000 i 8.000 pripadnika pogranične straže, koji će „hapsiti one koji pređu preko ograde“. Mađarski premijer Viktor Orban važi za jednog od prvih lidera u EU koji će se najverovatnije sastati s novim predsednikom SAD Donaldom Trampom, koji će u maju prisustvovati samitu NATO u Evropi. „Smatramo da je promena perspektive u SAD pomogla drugima da poštuju stav Mađarske“, rekao je Zoltan Kovač tim povodom. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari