SZO: Lažnih lekova deset odsto 1Foto: Pixabay / stevepb

Oko 11 procenata lekova i medicinskih sredstava koji se koriste u zemljama u razvoju su lažni i godišnje prouzrokuju smrt više desetina hiljada dece od bolesti kao što su malarija ili upala pluća, saopštila je danas Svetska zdravstvena organizacija.

Podatak je dobijen na osnovu proučavanja 100 studija o delotvornosti više od 48.000 lekova i medicinskih sredstava, a utvrđeno je da se najviše falsifikuju lekovi protiv malarije i upale pluća.

Od svih lažnih lekova 65 odsto otpada na one koji se koriste za lečenje te dve bolesti, navela je SZO, prenosi AP.

Prema rečima generalnog direktora SZO Tedrosa Adhanona Gebrejesusa, lažni lekovi najviše se koriste u najsiromašnijim zemljama, a procenjuje se da svake godine zbog takvih medikamenata od upale pluća umre između 72.000 i 169.000 dece.

Pored toga, zbog korišćenja lažnih lekova godišnje od malarije imre najmanje 116.000 dece, najviše u Podsaharskoj Africi.

Roditelji se u tim državama odriču hrane i svih ostalih najosnovnijih potrepština kako bi bolesnoj deci kupili lekove, neznajući da su lažni, i to je neprivatljivo, rekao je Gebrejesus.

Svetska zdravstvena organizacija je 2013. godine pokrenula globalni sistem kontrole lekova i dobila je više od 1.500 izveštaja o problematičnim medikamentima, među kojima su bili i lekovi za srčane probleme, šećernu bolest, problem neplodnosti i kancer.

Registrovani su čak i problemi sa lažnim vakcinama protiv žute groznice i meningitisa.

U danas objavljnom izveštaju se navodi da su slučajevi koje su njihovi stručnjaci dokumentovali „samo mali deo“ tog problema, a procenjuje se da države na kupovinu lažnih lekova svake godine potroše oko 30 milijardi dolara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari