Donald TrampFoto: EPA-EFE/FRANCIS CHUNG / POOL

Sjedinjene Američke Države (SAD) su deportovale u El Salvador još desetoro ljudi za koje tvrdi da su članovi bande, rekao je američki državni sekretar Marko Rubio uoči današnje posete salvadorskog predsednika Beloj kući.

„Sinoć je još desetoro kriminalaca iz stranih terorističkih organizacija MS-13 i Tren de Aragva stiglo u El Salvador“, naveo je Rubio u postu na mreži Iks, preneo je Gardijan.

Savez američkog predsednika Donalda Trampa i predsednika El Salvadora Najiba Bukelea, smatra Rubio, postao je primer bezbednosti i prosperiteta u našoj hemisferi“.

Ovo je usledilo nakon što su američki zvaničnici u sudskim podnescima rekli da nisu bili obavezni da pomognu stanovniku Merilenda da izađe iz zatvora u El Salvadoru nakon što je greškom deportovan, uprkos presudi Vrhovnog suda koja nalaže vladi da „olakša“ njegov povratak u SAD.

Advokati Trampove administracije rekli su da nalog visokog suda da se „olakša“ povratak Abrega Garsije (29) znači da treba da „uklone sve domaće prepreke koje bi inače ometale mogućnost stranca da se vrati ovde“, a ne da pomognu da se izvuče iz El Salvadora.

Trampova administracija je priznala da je Garsija, salvadorski migrant koji je živeo u Merilendu i koji ima radnu dozvolu od 2019. godine, deportovan u martu, kršeći nalog imigracionog sudije kojim se blokira njegovo preseljenje u El Salvador.

Advokati Trampove administracije uspeli su u subotu da potvrde da je Garsija i dalje zatvoren u ozloglašenom zatvoru u El Salvadoru.

Tramp je u subotu rekao da se raduje susretu sa Bukeleom i pohvalio ga što je odveo „neprijateljske strance“ iz Sjedinjenih Država. On je dodao da dve zemlje blisko sarađuju na „iskorenjivanju terorističkih organizacija“.

Zvaničnici administracije su u više navrata davali izjave navodeći da su imigranti u pritvoru članovi bandi koje nisu podržali na sudu.

Trampova administracija deportovala je stotine Venecuelanaca u zatvor u El Salvadoru prema Zakonu o stranim neprijateljima iz 1798. godine.

Advokati i rođaci migranata zadržanih u El Salvadoru kažu da oni nisu članovi bande i da nisu imali priliku da ospore tvrdnju američke vlade da jesu.

Trampova administracija kaže da je proveravala migrante kako bi se uverila da pripadaju Tren de Aragvi, koju naziva terorističkom organizacijom.

Deportacije su osporene na saveznom sudu. Američki vrhovni sud je saopštio da američka vlada mora da uputi pritvorenicima imigrantima obaveštenje sa upozorenjem da bi im omogućila da osporavaju svoje deportacije.

Nije navedeno kako oni koji su već u El Salvadoru mogu tražiti sudsko preispitivanje svojih deportacija.

Tramp je još u predizbornoj kampanji obećao masovnu deportaciju milion migranata u prvoj godini svog drugog mandata.

U okviru njegovog ambicioznog plana, njih bi, između ostalih, moglo da prihvati i Kosovo iako veći deo deportovanih ne potiče sa tih teritorija, piše Kosovo onlajn, pozivajući se na Vašington post.

Osim na Kosovo, dodaje se, deportovani bi mogli da budu prebačeni u Libiju, Ruandu, Benin, Moldaviju, Mongoliju.

Međutim, realizacija Trampovog plana može da naiđe na niz prepreka, uključujući pravne, kao i nedostatak sredstava i kadrova.

Rekordni broj deportovanih migranata je zabeležen u vreme administracije Baraka Obama, čak 400.000.

Analitičari izražavaju skepsu da Tramp može da obori taj rekord.

Međutim, da Tramp ne odustaje pokazuje i to što su agenti za imigracije dobili nalog od njegove administracije da pronađu stotine hiljada dece migranata koja su bez roditeljske pratnje ušla u SAD, piše Rojters, pozivajući se na interni dopis u koji je imao uvid.

Kako se navodi, cilj ove inicijative jeste da deca ne budu žrtve trgovine ljudima i sličnih eksploatacija.

Prema podacima Vlade, od 2019. granicu SAD i Meksika je prešlo 600.000 dece bez roditelja ili staratelja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari