Tramp reskira ogroman rat 1Foto: EPA-EFE/ ABEDIN TAHERKENAREH

Komandant elitne jedinice Kuds iranske Revolucionarne garde, general Kasem Solejmani, ubijen je u vazdušnom napadu na aerodrom u Bagdadu, koji je naredio predsednik Sjedinjenih Država Donald Tramp, a ovaj događaj izazvao je širom sveta zabrinutost zbog opasnosti od eskalacije sukoba u regionu.

Smrt generala potvrdila je juče rano ujutro Iranska revolucionarna garda, a Pentagon je saopštio da je Solejmani ubijen po Trampovom nalogu.

„Prema uputstvima predsednika Donalda Trampa, vojska SAD krenula je u odbrambenu akciju kako bi zaštitila osoblje SAD i ubila Kasema Solejmanija“, piše u saopštenju Pentagona i navodi se da je akcija sprovedena da bi se se „Iran odvratio od planiranih napada“, kao i da je Solejmani „planirao napade na američke diplomate i članove osoblja u Iraku i širom regiona“. U napadu je ubijen i Abu Mahdi al Muhandis, zamenik komandanta iračke paravojne grupacije Narodna mobilizacija.

Ubrzo pošto je saopšteno da je Solejmani ubijen u Bagdadu, Tramp je na Tviteru objavio sliku američke zastave, bez komentara. Američki državni sekretar Majk Pompeo objavio je juče video snimak na kojem se vide, kako je naveo, Iračani koji na ulicama slave zbog smrti Solejmanija.

„Iračani igraju na ulicama slaveći slobodu, zahvalni što generala Solejmanija više nema“, napisao je Pompeo na Tviteru uz snimak gomile ljudi koja trči niz put i maše zastavama i transparentima.

Republikanski senator Ben Ses iz Nebraske, koji je član Odbora za obaveštajna pitanja Senata poručio je da je „Sulejmani ubio stotine i stotine Amerikanaca i aktivno planirao još ubistava“.

„Ovaj vrhovni komandant“, dodao je Ses, misleći na Trampa, „kao i bilo koji vrhovni komandant – ima obavezu da brani Ameriku tako što će ubiti ovog gada“.

Prethodno je njegov kolega demokrata Kris Marfi, član Odbora za spoljne poslove postavio pitanje da li su SAD, iako je Sulejmani bez ikakve sumnje neprijatelj, upravo, bez odobrenja Kongresa, ubile drugu najmoćniju ličnost u Iranu, znajući da tako izazivaju potencijalno ogromni regionalni rat.

Demokratski senator iz Masačusetsa Ed Marki, koji je kao i Marfi član Odbora za spoljne poslove, poručio je da je Trampovo ubistvo Solejmanija velika, namerna i opasna eskalacija konflikta sa Iranom.

„Predsednik je upravo doveo u neposrednu opasnost život svake osobe u regionu – američke vojnike i diplomate i civile. Potrebna je deeskalacija odmah“, naglasio je Marki i podsetio da je Kongres jedini entitet koji može da izda dozvolu za upotrebu vojne sile.

DŽo Bajden, jedan od kandidata Demokratske stranke za predsednika i bivši potpredsednik SAD ocenio je da nijedan Amerikanac neće žaliti smrt Solejmanija, ali je dodao da je Tramp „ubacio dinamit u kutiju šibica“. On je dodao da nema uvid u obaveštajne podatke, ali da se plaši da će Iran sigurno odgovoriti i da postoji bojazan od velikog sukoba na Bliskom istoku. Ambasada SAD u Bagdadu apelovala je na sve američke građane da „hitno napuste Irak“.

„Zbog pojačanih tenzija u Iraku i regionu, ambasada SAD poziva američke građane da što pre odu iz Iraka. Građani bi trebalo da napuste zemlju avionskim putem ukoliko je moguće, a ako nije, kopnenim putem“, navodi se u saopštenju ambasade.

Iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamenei obećao je da će osvetiti smrt Solejmanija i proglasio trodnevnu državnu žalost. On je na Tviteru naveo da „neumoljiva osveta čeka kriminalce koji su okaljali ruke njegovom krvlju i krvlju drugih mučenika“. Hamenei je juče imenovao Esmaila Kaanija za novog komandanta elitne jedinice Revolucionarne garde nakon smrti Solejmanija. I iranski predsednik Hasan Rohani izjavio jeda će se „Iran i slobodne države u regionu osvetiti“ SAD nakon smrti generala Solejmanija.

„Nema sumnje da će se velika nacija Irana i druge slobodne nacije u regionu osvetiti zločinačkoj Americi za ovo stravično ubistvo“, navodi se u saopštenju Rohanija objavljenom na sajtu iranske vlade. Iranski ministar spoljnih poslova DŽavad Zarif napisao je na Tviteru da je ubistvo Solejmanija „ekstremno opasno i nepromišljeno“. „Sjedinjene Države snosiće odgovornost za sve posledice ovog zločinačkog avanturizma“, naveo je Zarif.

Lider libanskog ekstremističkog Hezbolaha Hasan Nasralah obećao je da će Solejmanijeve ubice „stići pravedna kazna“. „Pravična kazna za zločince ubice biće odgovornost i zadatak svih pripadnika otpora i boraca širom sveta“, navodi se u saopštenju lidera Hezbolaha, pokreta u čijem stvaranju je Iran direktno učestvovao.

Do ubistva Solejmanija došlo je u momentu pojačanih napetosti između Vašingtona i Teherana.

Ispred ambasade SAD u Bagdadu nekoliko dana su protestovali članovi proiranske paramilitarne grupe Kataib Hezbolah zbog, kako su naveli, vazdušnog napada SAD na njihova skladišta oružja u Iraku. Posle dva dana su se povukli ispred ambasade. Protesti su počeli posle vazdušnih udara SAD u Iraku, čija je meta bila proiranska paravojna grupacija Kateib Hezbolah. Vašington je vazdušni udar pravdao ubistvom zaposlenog u američkoj vladi, koji je ranije stradao u raketnom napadu. Iran je negirao umešanost u taj napad.

Predsednik Spoljnopolitičkog odbora Gornjeg doma ruskog parlamenta Konstantin Kosačev je Solejmanijevo ubistvo okarakterisao kao „grešku koja se može obiti o glavu organizatorima napada u Bagdadu“, kojim je „uništena poslednja nada da se može rešiti problem vezan za nuklearni sporazum sa Teheranom“. „Sada Iran može ubrzati pravljenje atomskog oružja, čak i ako to ranije nije planirao“, naveo je Kosačev.

Peking je izrazio zabrinutost zbog ubistva Sulejmanija i pozvao sve aktere, posebno SAD, da „iskažu mir i suzdržanost“. Portparol Ministarstva spoljnih poslova Kine Geng Šuang je izjavio da Peking poziva na mir i stabilnost na Bliskom istoku, kao i poštovanje nezavisnosti i teritorijalnog integriteta Iraka.

„Kina se oduvek suprotstavljala upotrebi sile u međunarodnim odnosima“, rekao je Geng. Britanska vlada je posle ubistva Solejmanija pozvala na oprez i dodala da novi sukob nije u njenom interesu.

Šef britanske diplomatije Dominik Rab je izjavio da je iranska jedinica Kuds, čiji je Solejmani bio komandant, predstavljala „agresivnu opasnost“.

Vlada u Berlinu je ocenila da je situacija na Bliskom Istoku dostigla „opasnu tačku eskalacije“ i da sukob može biti rešen samo diplomatskim putem. Portparol nemačke vlade Ulrike Demer je izjavila da je američki napad bio „reakcija na niz vojnih provokacija, za koju je odgovoran Iran“.

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je da su SAD imale „pravo“ da se odbrane i pohvalio Trampa što je delovao „brzo, snažno i odlučno“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari