U Kini hiljade mrtvih dnevno od kovida, tvrde britanski stručnjaci: SAD želi da testira otpadne vode iz aviona 1 EPA-EFE/ALEX PLAVEVSKI

Stručnjaci kompanije Erfiniti iz Velike Britanije procenjuju da oko 9.000 ljudi dnevno umire od kovida u Kini.

Nakon ove informacije, SAD predlažu testiranje otpadnih voda iz aviona, jer smatraju da bi to pružilo bolje rešenje za praćenje virusa i usporavanje njegovog ulaska u Ameriku.

Stručnjaci smatraju da bi otpadne vode trebalo testirati uz nova ograničenja putovanja za Kineze koja su ranije najavljena.

SAD i niz drugih zemalja saopštile su da će putnicima iz Kine biti potrebni obavezni negativni testovi na kovid, piše Gardijan.

Broj smrtnih slučajeva u Kini od 1. decembra verovatno je dostigao 100.000, sa ukupno 18,6 miliona zaraženih, saopštio je Erfiniti u četvrtak.

Ova kopmanija očekuje da će zaraza kovidom u Kini dostići svoj prvi vrhunac 13. januara i da će biti 3,7 miliona zaražavanja dnevno.

Njihove brojke bile su u suprotnosti sa znatno manjim brojem slučajeva koje su prijavljivale kineske zdravstvene vlasti.

Zdravstvena agencija Evropske unije saopštila je u četvrtak da veruje da je uvođenje obaveznih pregleda na kovid u celoj EU za putnike iz Kine trenutno „neopravdano”, ukazujući na „veći imunitet stanovništva u EU/EEA”.

Šef Svetske zdravstvene organizacije, Tedros Adhanom Gebrejesus, apelovao je na Kinu da daje detaljnije podatke o pandemijskoj situaciji u zemlji.

„U nedostatku sveobuhvatnih informacija iz Kine, razumljivo je da se zemlje širom sveta ponašaju na način za koji veruju da mogu zaštititi svoje stanovništvo“, napisao je Tedros.

Inače, Erfiniti očekuje vrhunac smrtnih slučajeva 23. januara sa oko 25.000 dnevno.

Od 7. decembra, kada je Kina napravila nagli zaokret u politici, vlasti su zvanično prijavile samo 10 smrtnih slučajeva kovida.

U Kini hiljade mrtvih dnevno od kovida, tvrde britanski stručnjaci: SAD želi da testira otpadne vode iz aviona 2
Pacijenti sa simptomima Covid-19 leže na krevetima ispred odeljenja za nesreće i hitne slučajeve u medicinskom centru Caritas u Hong Kongu, Kina, 15. februara 2022. Medicinski sistem Hong Konga je preopterećen petim talasom Covid-19, dok vlasti imaju Covid-19 prijavio više od 1.600 potvrđenih slučajeva i 5.400 sumnjivih infekcija 15. februara. EPA-EFE/MIGUEL CANDELA

„Testiranje otpadnih voda iz aviona ponudilo bi jasniju sliku o tome kako virus mutira, s obzirom na nedostatak transparentnosti podataka u Kini“, rekao je Erik Topol, stručnjak za genomiku.

Francuski istraživači su pronašli su varijantu omikrona u otpadnim vodama iz dva komercijalna aviona koji su leteli iz Etiopije za Francusku u decembru 2021. iako su putnici morali da se testiraju na kovid pre ukrcavanja.

Kina je rekla da su kritike na račun njene statistike o kovidu neosnovane, ukazujući rekavši da očekuje da će mutacije biti zaraznije, ali manje ozbiljne.

Ipak, sumnje u vezi sa zvaničnim kineskim podacima navele su mnoge zemlje poput Italije, Japana, Sjedinjenih Država kao i Španije da uvedu negativan PCR test na putnike koji ulaze u njihovu zemlju iz Kine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari