U Rusiji "nepravedno zatvoren biznismen", na zapadu "trgovac smrću": Ko je Viktor But kojeg je SAD razmenio za košarkašicu Britni Griner? 1EPA/NARONG SANGNAK

Ruski trgovac oružjem Viktor Anatoljevič But, kojeg su američke vlasti razmenile za američku košarkašicu Britni Grajner, zvezdu WNBA lige, poznat je u inostranstvu kao “trgovac smrću”, koji je „hranio“ neke od najgorih sukoba na svetu.

U Rusiji ga, međutim, vide kao biznismena koji je nepravedno zatvoren tokom “preterano agresivne iznenadne američke operacije” hapšenja.

Nikolas Kejdž ga glumi u filmu “Gospodar rata” iz 2005. godine koji je inspirisan Butom, bivšim oficirom sovjetskih vazdušnih snaga koji je slavu stekao navodno snabdevajući oružjem građanske ratove u Južnoj Americi, Bliskom istoku i Africi.

Među njegovim “klijentima” su bili Čarls Tejlor iz Liberije, dugogodišnji libijski lider Muamer Gadafi i obe strane u građanskom ratu u Angoli, piše Al Jazeera Balkans.

SAD i Rusija u četvrtak su izvršile razmenu zatvorenika – košarkaške zvezde Grajner i ruskog trgovca oružjem Buta.

Namamljen na razgovor u Bangkoku

Rusija je godinama zahtevala od SAD-a oslobađanje 55-godišnjeg Buta, osuđenog na 25 godina zatvora pod optužnicom za terorizam.

Tužioci su tada rekli da je spreman da proda oružje za 20 miliona dolara, uključujući rakete zemlja-vazduh za obaranje američkih helikoptera, a kada su to izneli na izricanju presude 2012, But je uzviknuo: “To je laž!”.

But je uporno tvrdio da je nevin, opisujući sebe kao legitimnog biznismena koji nije prodavao oružje.

Butov slučaj se uklopio u narativ Moskve da Vašington nastoji da klimavim optužbama tereti, zarobi i ugnjetava nevine Ruse:

“Od slučaja But, razvio se pravi ‘lov’ Amerikanaca na ruske građane širom sveta”, pisao je prošle godine vladin list Rosijska gazeta.

Rusija je njegov slučaj predstavljala kao pitanje ljudskih prava, a njegova supruga i advokat tvrde da mu se zdravlje pogoršalo u teškom zatvorskom režimu gde stranci nemaju prava kao Amerikanci.

But je trebalo da bude pušten na slobodu najranije tek 2029.

Iz američkog pravosuđa dolaze tvrdnje da su ga američki operativci nagovorili da kaže da je svestan da su Amerikanci mogli biti žrtve oružja koje je prodao, ali je on ipak, umesto kazne doživotnog zatvora dobio samo obaveznu minimalnu od 25 godina.

Njegov branilac je tvrdio da se SAD svetio Butu jer im je bilo neprijatno što su njegove kompanije pomagale da isporuče naoružanje čak i američkim vojnim izvođačima koji su učestvovali u ratu u Iraku i to uprkos sankcijama Ujedinjenih nacija koje su uvedene protiv Buta 2001. godine zbog njegove reputacije ozloglašenog ilegalnog trgovca oružjem.

Imovina od šest milijardi dolara

Procenjeno je da je But imao šest milijardi dolara imovine u martu 2008. kada je uhapšen u Bangkoku, na Tajlandu. Američke vlasti su ga prevarile da napusti Rusiju zbog, kako je mislio, sastanka oko poslovnog dogovora o isporuci onoga što su tužioci opisali kao “arsenal oružja koji oduzima dah – uključujući stotine raketa zemlja – vazduh, mitraljeza i snajperskih pušaka, deset miliona metaka i pet tona plastičnog eksploziva”.

Priveden je u luksuznom hotelu u Bangkoku nakon razgovora s doušnicima američke operacije hapšenja koji su se predstavljali kao zvaničnici Revolucionarnih oružanih snaga Kolumbije (FARC) koje je Vašington klasifikovao kao narko-terorističku grupu.

U SAD je doveden u novembru 2010.

Visoki ministar britanskog ministarstva inostranih poslova, koji je bio uključen u optužnicu vlade SAD protiv Buta, smislio mu je nadimak “trgovac smrću”.

Rusko ministarstvo spoljnih poslova u saopštenju je reklo da se razmena dogodila u Abu Dabiju, a ruska televizija prikazala je snimak Buta u privatnom avionu, gde mu se meri krvni pritisak i telefonski razgovara s porodicom. Kasnije je prikazan njegov dolazak na moskovski aerodrom Vnukovo, sa suprugom i majkom kako ga grle.

“Jednostavno su me probudili i rekli mi da pokupim svoje stvari”, rekao je But, misleći na zvaničnike američkih zatvora.

“Nisu dali nikakve posebne informacije, ali sam razumeo situaciju koja se odvijala.”

„Loš posao“

Rusija je godinama vršila pritisak za Butovo oslobađanje, a kako su rasla nagađanja o takvom dogovoru, Gornji dom Parlamenta otvorio je izložbu slika koje je napravio u zatvoru – od sovjetskog diktatora Jozefa Staljina do mačića.

Prikaz te umetnosti naglasio je Butovu složenu ličnost. Iako je bio u krvavom poslu, 55-godišnjak je bio vegetarijanac i obožavatelj klasične muzike, a za njega se kaže da govori šest jezika.

I bivši savezni sudija koji ga je osudio 2011, smatra da je njegovih 11 godina iza rešetaka primerena kazna.

“Odslužio je dovoljno vremena za ono što je učinio u ovom slučaju”, rekla je Šira A. Šajndlin za AP u julu dok su se izgledi za njegovo puštanje činili sve većim.

Grajner, koja je u februaru uhapšena na moskovskom aerodromu nakon što su joj u prtljagu pronađene posude sa uljem kanabisa, u augustu je osuđena na devet godina zatvora.

Vašington je protestovao zbog njene kazne, nazivajući je nesrazmernom, a neki su posmatrači sugerisali da bi razmena trgovca oružjem za nekog ko je u zatvoru zbog male količine droge bila loš posao.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari