Bivši ministar spoljnih poslova Hrvatske o mogućem miru u Ukrajini: „Tramp je otpisao Zelenskog, Putin je njegov sagovornik“ 1Foto: EPA/ZOLTAN MATHE HUNGARY OUT

O mogućem dogovoru o miru u Ukrajini, o kojem su u sredu telefonski razgovarali američki i ruski predsednik, u N1 Studiju u Hrvatskoj uživo govorio je bivši ministar spoljnih poslova Miro Kovač.

Kovač kaže da je razgovor Donalda Trampa i Vladimira Putina bio očekivan.

„Bilo je to u zraku. Vjerujem da bi do toga došlo, možda ne tako brzo, i da u SAD-u nije izabran Tramp. Postoji jedan umor, puno je sredstava, oko 500 milijardi eura, uloženo u obranu Ukrajine i još se daje. Od toga su Amerikanci dali 120 milijardi“, rastumačio je Kovač verovatne razloge približavanja mirovinim pregovorima, navodi hrvatski N1.

„Zelenski će morati pristati na deal“

Za Trampa i Putina rekao je da očito imaju odnos međusobnog poverenja.

„Tramp očito ne smatra konflikt u Ukrajini toliko važnim. Važniji mu je konflikt na Bliskom istoku, a i želi se koncentrirati na suparništvo s Kinom na tehnološkom, ali i vojnom planu. Moj dojam je da je za Trampa Zelenski otpisan. Zelenski će morati pristati na taj deal“.

Kovač kaže da Tramp Zelenskog očito ne smatra ravnopravnim sagovornikom.

„Za njega su ravnopravni sugovornici Putin i Si. U njegovoj glavi Si je iznad Putina, ali Putin za njega predstavlja veliku silu i zato će s njim razgovarati. Sa Zelenskim će samo ako mora“, dodaje.

„Ići će se na pregovore o razmeni teritorija“

Takođe je očito, kaže, da Amerikanci pristaju na to da Ukrajina ne uđe u NATO.

„To je za Rusiju najvažnija stvar, zbog toga je i krenula u rat. To je njihov narativ. Rusija nije ušla u rat zbog teritorija. Nju teritorij ne zanima, nju zanima strateška sigurnost i smatra da je Ukrajina strateški najvažnija za rusku sigurnost. Zbog toga ne dopušta da Ukrajina uđe u NATO. To je isto kao da Meksiko želi ući u Šangajsku organizaciju. Amerikanci bi rekli ne”, ističe Kovač.

Kazao je i da se naziru i konture pregovora o razmeni teritorija.

„Ići će se na to. Pretpostavljam da Amerikanci to predlažu, da jedan dio teritorija zadrže Rusi, a da dio teritorija bude vraćen Ukrajini. Hoće li tako biti, vidjet ćemo. Očito se u američkoj administraciji pod vodstvom Trampa dogodio momentum da treba prekinuti rat, da to SAD košta puno novca“, kazao je.

„EU je strateški kapitulirala“

Na pitanje voditeljke gde je u svemu tome Evropska unija, Kovač kaže daje ona strateški kapitulirala.

„EU je dala puno više od Amerikanaca, puno toga kao bespovrana sredtva, ali za razliku od SAD, EU zasad nema taj gard u kojem će reći ‘dali smo novce, što ćemo dobiti’. EU kao takav sjedi, čeka, ne kreira. Nisam vidio da je bilo tko izašao s idejom europskog plana za Ukrajinu. Postoji i kinesko-brazilski plan, ali nema europskog plana. Samo se čeka da SAD izađe s planom. A EU je dala najviše novca“, utvrdio je Kovač gostujući na N1.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari