UN stručnjaci traže od kompanija da obećanja o postizanju ugljeničke neutralnosti prate delima 1Foto: EPA-EFE/SALVATORE DI NOLFI

Stručnjaci UN upozorili su danas one koji obećavaju da će smanjiti emisiju ugljenika na nulu, da obećanja moraju biti praćena stvarnim, proverljivim delovanjem.

Oni su se izjasnili protiv takozvanog grinvošinga „greenwashing“, odnosno davanje ekoloških argumenata kako bi se u javnosti stvorila slika odgovornosti prema ekologiji, dok su drugačije činjenice u stvarnosti.

U opsežnom izveštaju predstavljenom danas na UN konfernciji o klimi u Šarm el Šeiku u Egiptu navodi se da kompanije ne mogu da tvrde da smanjuju neto emisije ugljenika na nulu ako s druge strane investiraju u foslina goriva, izazivaju seču šuma ili pokreću poslove u kojima se povećavaju emisije umesto da se smanjuju.

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš pozvao je danas na početku predstavljanja izveštaja da se prekine sa „prikrivanjem toksičnosti“.

Gutereš je rekao da kompanije kao i gradovi i regioni treba da ažuriraju svoje preuzete obaveze o smanjenju neto emisije štetnih gasova na nulu u roku od godinu dana da bi se uskladili sa preporukama stručnjaka UN, i osuo paljbu na kompanije koje se bave fosilnim gorivima i na one koji ih finansijski pomažu.

„Korišćenje lažnih obećanja o postizanju nula emisija štetnih gasova da se prikrije masovna ekspanzija fosilnih goriva je dostojno prezira i predstavlja čisto zavaravanje“, rekao je Gutereš.

„Ovo prikrivanje toksičnosti bi moglo da gurne naš svet preko klimatske provalije. Ta prevara mora da se prekine“, rekao je generalni sekretar UN.

Panel UN stručnjaka, koje je sazvao Gutereš posle konferencije o klimi u Glazgovu prošle godine, hoće da odredi „crvene linije“ oko grinvošinga kompanija, gradova i regiona, sa njihovim iznetim ciljevima o nula emisija štetnih gasova do određenog datuma.

Ogroman je porast broja obećanja o umanjenju proizvodnje ugljenika poslednjih meseci, tako da je sada oko 90 odsto privrede na svetu pokriveno nekom vrstom obećanja o ugljeničkoj neutralnosti, pokazuju podaci UN.

„Vrlo je lako da objaviš da ćeš smanjiti količinu neto emisija ugljenika na nulu do 2050. Ali moraš početi da radiš to što obećavaš i ono što smo primetili je da nema dovoljno akcije“, rekla je Ketrin Makena, bivša kanadska ministarka za ekologiju koja je vodila panel.

„Moramo da uradimo dve stvari da postignemo neto emisije ugljenika – moramo drastično da smanjimo emisije i moramo da investiramo u čistu energiju“, rekla je ona.

Po njenim rečima sada je vrlo teško proceniti da li firme smanjuju emisije i založila se za veću transparentnost.

U izveštaju se navodi niz preporuka uključujući i one upućene vladama da počnu da uvode obavezujuće propise.

„Ne treba da imamo nikakvu toleranciju za grinvošing oko ugljeničke neutralnosti“, rekao je Gutereš.

UN stručnjaci su izradili preporuke za procenu kredibiliteta aktera, koji nisu države, a koji preuzimaju obaveze o postizanju neto emisija ugljenika. Ključni uslov za taj kredibilitet je da se udalje od aktivnosti koje su razorne za životnu okolinu, posebno sve što može dovesti do seče šuma, i da postepeno izlaze iz fosilne enegije koja je odgovorna za zagrevanje planete.

Gradovi, regioni, finansijska tela i kompanije ne mogu da tvrde ugljeničku neutralnost a istovremeno da grade ili investiraju u nove izvore fosilnih goriva, navodi se u izveštaju i dodaje da su te dve stvari „nespojive“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari