UNFPA: Zaustaviti genitalno sakaćenje devojčica i adolescentske brakove 1Ujedinjene nacije Foto: EPA/MARTIAL TREZZINI

Agencija Ujedinjenih nacija za seksualno i reproduktivno zdravlje (UNFPA) pozvala je na hitno, ubrzano delovanje da bi se zaustavili genitalno sakaćenje žena, dečji brakovi i ostali postupci koje povredjuju žene i devojčice, navodi se u izveštaju „Stanje svetskog stanovništva 2020“ koji je objavljen danas.

Kako se u izveštaju ističe, svake godine milioni devojčica širom sveta podvrgnute su postupcima koji ih fizički i emotivno povredjuju, a sa kojima su njihove porodice, prijatelji i zajednice u potpunosti upoznati i saglasni.

Najmanje 19 štetnih postupaka, od „peglanja“ grudi do ispitivanja nevinosti, smatra se kršenjem ljudskih prava, navodi se u izveštaju UNFPA u kojem se procenjuje da će ove godine 4,1 miliona devojčica širom sveta biti podvrgnuto genitalnom sakaćenju.

„Danas će 33.000 devojčica mladjih od 18 godina biti prinudjeno na brak, obično sa mnogo starijim muškarcima. Takodje, davanje prednosti sinovima u odnosu na ćerke u nekim zemljama potpiruje rodno pristrasnu polnu selekciju ili ekstremno zanemarivanje devojčica nakon rodjenja,“ stoji u izveštaju.

Kada je reč o Srbiji, 57 odsto devojčica u romskim naseljima udaje se pre 18. godine, dok se skoro 17 odsto uda pre nego što napuni 15, i mnogo više devojčica iz romskih naselja radja pre 18. godine u poredjenju sa maloletnim devojčicama iz opšte populacije.

„Stopa radjanja adolescentkinja u romskim naseljima je 157 u poredjenju sa 22 u opštoj populaciji“, navodi UNFPA.

Što se tiče izbegličke i migrantske populacije u Srbiji, istraživanje UNFPA i NVO Atina pokazalo je da više od polovine učesnica nije moglo da izabere kada i za koga će se udati.

Prosečno doba kada su učesnice stupale u brak je 17,5 godina, dok je najmladja učesnica ispitivanja ušla u brak kada je imala samo sedam godina.

Regionalna direktorka UNFPA za Istočnu Evropu i Centralnu Aziju Alana Armitadž rekla je da ovi štetni postupci imaj jedan zajednički uzrok – rašireno i uporno potcenjivanje devojčica i žena, i dodala da se društvene norme ipak kreću u pravom smeru.

„Velika je šansa da ako svi radimo zajedno, vlade, civilno društvo, influenseri i uzori, možemo da postignemo da postupci koji povredjuju devojčice budu deo prošlosti“, istakla je Armitadž.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari