Vandalski napad na umetnine u Berlinu 1Foto: EPA-EFE/ HAYOUNG JEON

Najmanje 70 umetnina na Muzejskom ostrvu u Berlinu, koje je svetska baština pod zaštitom Uneska, gde je smešteno pet čuvenih muzeja, isprskano je uljanom tečnošću, a incident se smatra jednim od najvećih napada na umetnost i antikvitete u posleratnoj istoriji Nemačke.

Vandalizam se dogodio 3. oktobra, na godišnjicu ponovnog ujedinjenja Nemačke, a cela stvar je dospela u javnost tek posle više od dve nedelje, prenosi Bi-Bi-Si.

U Nemačkoj se sada spekuliše da li su u incident umešane pristalice ultradesničarskog teoretičara zavere. Atila Hildman, koji širi teorije zavere i o pandemiji kovida-19, takođe tvrdi da se u Pergamonskom muzeju, jednom od pet na ostrvu, nalazi „tron sotone“.

Kriminalistička policija u Berlinu objavila je detalje o napadu u utorak, 17 dana pošto je najmanje jedan nepoznati napadač oštetio drevne egipatske sarkofage, kamene skulpture i slike iz 19. veka.

Razlozi iz kojih javnost o tome nije ranije obaveštena nisu poznati, a incident je potvrđen tek pošto su policiju kontaktirali nedeljnik Cajt i radio Dojčlandfunk.

Policija je rekla za vebsajt lista Tagesšpigel da je izvesno vreme istraživala napad, ali da „iz strateških razloga nije obznanila slučaj“.

Umetnine su oštećene uljanim sprejem i na njima su ostale vidljive mrlje.

Jedan službenik muzeja je rekao za Berliner morgenpost da je najveći deo oštećenja površinski.

„Da bismo neka od njih našli, morali smo da koristimo lampu.“

Umetnine su oštećene u Pergamonskom muzeju, u kojem se nalazi rekonstruisani pergamonski žrtvenik, a koji je sagradio kralj Eumen II u 2. veku pre nove ere.

Pergam je antički grad u Anadoliji, u današnjoj Turskoj.

U lokalnim izveštajima se navodi da je na meti napada bila i skulptura iz 9. veka pre nove ere, kao i 3D postavka originalnog pergamonskog žrtvenika, koji se trenutno restaurira.

Oštećene su i umetnine u Novom muzeju, gde je smeštena bista egipatske kraljice Nefertiti, i u Staroj nacionalnoj galeriji.

Muzejsko ostrvo je i ranije bilo meta napada.

U martu 2017. je tokom noći ukradena velika zlatna kovanica vredna oko četiri miliona dolara iz muzeja Bode.

Dve osobe u srodstvu i pripadnik obezbeđenja muzeja su smešteni iza rešetaka u februaru zbog krađe kovanice „Veliki list javora“ na kojoj je utisnut lik kraljice Elizabete II.

Lopovi su se popeli kroz prozor, a zlatnik nikada nije pronađen.

Za sada nije poznato da li je najnoviji napad povezan sa godišnjicom ponovnog ujedinjenja Nemačke.

Nemački mediji ukazuju na poruke Atile Hildmana s društvenih mreža iz avgusta u kojima je izneo šokantne tvrdnje o navodnim noćnim „aktivnostima“ oko pergamonskog žrtvenika.

Sam Pergamonski muzej je izgrađen da bi u njemu bio smešten spomenik.

„Teoretičari zavera“ su se u junu obratili pristalicama sa stepenica obližnjeg Starog muzeja.

Onda je u avgustu, dok je Pergamonski muzej još uvek bio zatvoren zbog pandemije virusa korona, Hildman rekao da je žrtvenik „centar globalnih satanista i korona kriminalaca“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari