Veći porezi predloženi za korporacije i najbogatije 1Foto. EPA-EFE/ANNA MONEYMAKER

Američki predsednik Džozef Bajden je u svom prvom govoru na zajedničkoj sednici Kongresa predstavio dalekosežni plan o zapošljavanju, obrazovanju i programu socijalne pomoći.

Demokratski predsednik je govor održao uoči svog stotog dana na funkciji, a plan o potrošnji „težak“ četiri biliona dolara koji je predstavio je najveće restruktuiranje američkih beneficija od šezdesetih godina prošlog veka, kažu analitičari. On ga je nazvao „generacijskim investiranjem u samu Ameriku“.

Međutim, pre nego što budu mogli da postanu zakon, o planovima će se voditi borba u Kongresu. Predlozima se protivi Republikanska partija za koju je malo verovatno da će podržati povećanja poreza i veću potrošnju vlade. S druge strane, iako demokrate imaju tanku većinu u oba doma Kongresa, partija je podeljena u vezi s tim koliko daleko se može ići s planovima.

Tokom Bajdenovog obraćanja u Kongresu iza njega je sedela potpredsednica SAD Kamala Haris, prva žena na toj funkciji, i Nensi Pelosi, predsednica Predstavničkog doma Kongresa. Bio je to prvi put da su dve žene sedele iza predsednika dok se on obraćao Kongresu.

Pošto se Kamali Haris na početku govora obratio sa „gospođo potpredsednice“, Bajden je dodao: „Nijedan predsednik nikada nije izgovorio ove reči sa ove govornice. I bilo je krajnje vreme.“ Američki predsednik, ohrabren dobrim rejtingom, predstavio je Američki plan za zapošljavanje i Američki plan o porodici. Bela kuća je saopštila da će programi biti finansirani tako što će biti povećan porez korporacijama i najbogatijim Amerikancima.

„Vreme je da korporativna Amerika i jedan odsto najbogatijih Amerikanaca plate pošteno svoj deo“, rekao je Bajden. On je Američki plan za zapošljavanje označio kao „2model radničke klase za izgradnju Amerike“ koji će podstaknuti investicije u javni prevoz, brzu internet-mrežu, puteve i mostove. Plan će, kako je naveo, biti vođen borbom protiv klimatskih promena.

„Kada mislim na klimatske promene, mislim na radna mesta. Nema razloga zbog kojeg američki radnici ne mogu da budu lideri u svetu kada je reč o proizvodnji električnih vozila i baterija.“

On je rekao da će Američkim planom za porodicu akcenat biti stavljen na decu i nastojaće se da se njime obezbedi besplatno obdanište za decu uzrasta tri do četiri godine, plaćeno odsustvo zbog bolesti ili nege deteta, kao i subvencije za zdravstveno osiguranje, te besplatan koledž za sve i produžetak ključnih poreskih olakšica koje su proširene tokom pandemije.

Ovom predlogu je prethodio Plan za spas Amerike, paket pomoći od 1,9 biliona dolara kojim su obuhvaćene i direktne uplate većini Amerikanaca, a na koji je Bajden prošlog meseca stavio potpis, čime je postao zakon.

Ove najnovije predloge je u sredu predstavio u kontekstu spoljne politike i rekao da su SAD „u trci s Kinom i ostalim zemljama da osvoje 21. vek“. On je takođe pozvao političare iz obe stranke da podrže njegove planove i rekao da je voljan da sarađuje sa obe strane. Predsednica Republikanskog nacionalnog komiteta (RNC) Rona Mekdanijel je rekla da Bajdenovih prvih sto dana na funkciji predstavljaju „potpuni neuspeh“ i optužila njega i njegovu partiju za „hiper-pristrasnost“. „U obraćanju prilikom inauguracije je pozvao na jedinstvo. Bila je to laž, a našoj naciji je još gore i još više je podeljena zahvaljujući Džou Bajdenu“, navodi se u njenom saopštenju.

Lider republikanaca u Predstavničkom domu Kongresa Kevin Mekarti se obratio preko Tvitera: „Sve ovo je moglo da stane u jedan mejl.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari