Zašto je Bahmut toliko važan u ratu Rusije i Ukrajine? 1foto: EPA-EFE/MARIA SENOVILLA

Rusija tvrdi da je u potpunosti zauzela Bahmut u istočnoj Ukrajini, ali Kijev kaže da još kontroliše deo grada, piše Al Džazira.

Bahmut, koji je nekada imao najmanje 70.000 ljudi, bio je poprište osam meseci žestokih borbi, u najkrvavijoj bici otkako je Rusija napala Ukrajinu u februaru 2022.

Ruski predsednik Vladimir Putin čestitao je svojim vojnicima i privatnoj vojsci Vagner grupe što su u nedelju „oslobodili“ grad, ali je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski rekao da dok su ruske trupe bile u Bahmutu, grad „nije okupiran“.

General Oleksandr Sirski, komandant kopnenih snaga Ukrajine, rekao je u nedelju da se ukrajinske trupe približavaju zauzimanju grada u taktičkom okruženju.

Zamenica ministra odbrane Hana Maljar rekla je da ukrajinske trupe napreduju „u predgrađima i da su opkolile polovinu grada“.

Ali zašto je Bahmut, ranije uspavan i neupadljiv grad koji se nalazio u regionu iskopavanja soli u istočnoj Ukrajini, postao toliko značajan u rusko-ukrajinskom ratu?

Evo šta treba da znate:

Ograničena strateška vrednost

Da bi Rusija napredovala dalje u Ukrajini i ostvarila Putinov cilj „oslobađanja Donbasa“, mora da zauzme Bahmut.

Međutim, ogroman naglasak koji obe strane stavljaju na grad daleko nadmašuje svaku stratešku vrednost.

Ako bi bilo koja strana potpuno zauzela Bahmut, onda bi se suočila sa nizom odbrambenih linija postavljenih oko nje.

Umesto toga, važnost grada leži u simboličnoj težini koju je stekao tokom meseci ogorčenih borbi.

Za Ukrajinu je to postao primer upornog i odlučnog otpora.

Grad je bio poprište nekih od najžešćih borbi od početka ruske invazije.

Slike krvavog rovovskog rata se dele na Telegramu, a „Bahmut se drži!“ postao popularan slogan na društvenim mrežama.

Rusiji je, s druge strane, potrebna pobeda.

Nakon početnog napredovanja u prvim mesecima invazije u punom obimu, uspešna ukrajinska kontraofanziva povratila je delove teritorije u nizu ponižavajućih poraza ruskih snaga.

Dok je ruska vojska gubila ugled, grupa Vagner, ojačana višegodišnjim boravkom u Siriji i raznim afričkim zemljama, počela je krajem prošle godine da se bori za Bahmuta.

Od tada je ruska ofanziva u Bahmutu postala sinonim za grupu, a njen šef Jevgenij Prigožin prozivao je više ruske vojne vođe i javno ih kritikovao što njegove snage ne snabdevaju dovoljno municijom.

Pobeda Rusije u Bahmutu takođe se može posmatrati kao pobeda Prigožina i potencijalno povećanje njegovog položaja u Kremlju.

Šta bi pad Bahmuta značio za Ukrajinu?

Govoreći na samitu Grupe sedam (G7) u Hirošimi u nedelju, Zelenski je rekao da je grad „potpuno uništen“, sugerišući da bi Kijev potencijalni poraz video kao pirovu pobedu Rusije.

Gubitak grada mogao bi da nanese udarac moralu Ukrajine posle toliko meseci žestokih borbi.

Ne zna se tačno koliko je vojnika sa obe strane poginulo u borbama, ali Moskva i Kijev tvrde da su ubili stotine u jednom danu.

Do toga bi došlo pošto se očekuje da će Ukrajina pokrenuti dugo očekivanu kontraofanzivu, što bi moglo izazvati zabrinutost među ukrajinskim saveznicima.

U martu je Zelenski rekao da bi pad Bahmuta mogao da omogući Rusiji da dobije međunarodnu podršku za sporazum koji bi mogao da primora Ukrajinu na neprihvatljive kompromise.

Šta bi osvajanje Bahmuta značilo za Rusiju?

Pad grada mogao bi da podigne moral Rusije, kojoj je potrebna prva velika pobeda u više od deset meseci.

Od druge polovine 2022. godine, izveštaji sa prve linije su uglavnom bili o ukrajinskom napretku u nekim oblastima i stagnaciji u drugim.

Rusija je pokrenula nekoliko talasa bespilotnih i raketnih napada na ukrajinske gradove, ali bez značajnijih teritorijalnih dobitaka.

Putin je u saopštenju čestitao i Vagnerovoj grupi i redovnim ruskim snagama, što ukazuje da ruski predsednik želi da zatvori teško poglavlje koje iscrpljuje resurse u pokušajima Rusije da zauzme region Donbasa.

Strateški gledano, pobeda kod Bahmuta bi mogla da otvori put dalje na zapad, možda do Kramatorska, grada koji je pre rata imao oko 150.000 stanovnika.

Međutim, Ukrajina je snažno utvrdila područja oko grada Bahmuta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari