Zatvorske kazne izrečene prodemokratskim aktivistima u Hongkongu 1Foto: Beta/AP/Kin Cheung

Zatvorske kazne izrečene su danas vodećim prodemokratskim aktivistima u Hongkongu zbog učešća u velikim demonstracijama koje su paralizovale tu bivšu britansku koloniju 2014. godine i razbesnele Kinu. 

Četvorica aktivista dobilo je do 16 meseci zatvora, četvoro je dobilo uslovne kazne, a jednoj aktivistkinji je odloženo izricanje kazne do juna zbog bolesti, prenosi Bi-Bi-Si (BBC).

Njih devetoro je proglašeno krivim ranije ovog meseca zbog učešća u Pokretu kišobrana, kako su se zvale demonstracije koje su paralisale Hongkong 2014. kada su demonstranti tražili pravo te teritorije da bira sopstvene vodje.

Dvojica vodećih ličnosti prodemokratskog pokreta Čan Kin-man, 60, profesor socijologije i Beni Tai, 54, profesor prava osuđeni su na po 16 meseci zatvora.

Baptistički sveštenik u penziji, 75-ogodišnji Ču Jiu ming, treći član takozvane Okjupaj trojke je takođe dobio kaznu od 16 meseci zatvora, ali uslovno.

Njih troje se smatraju osnivačima pokreta koji je podstakao demonstrante na kampanju gradjanske neposlušnosti.

Od ostalih šestoro koji su proglašeni krivim ranije ovog meseca, dvojica su dobili zatvorske kazne od osam meseci, dvojica uslovne zatvorske kazne od osam meseci i jedan je dobio 200 sati socijalnog rada.

Aktiviskinji Tanji Čan je odloženo izricanje kazne do juna i produžena joj je uslovna sloboda da bi mogla da bude operisana.

Protesti su počeli kao reakcija na odluku Kine da će dozvoliti direktne izbore 2017. godine ali da samo za kandidate koje je prethodno odobrio Peking.

Peking je vrlo osetljiv oko statusa Hongkonga i zahteva za više autonomije od Kine.

Ta bivša britanska kolonija vraćena je Kini 1997. pod uslovom da će zadržati visok nivo autonomije osim u pitanjima spoljnih poslova i odbrane za narednih 50 godina.

Pozivi troje aktivista za nenasilnu građansku neposlušnost 2014. godine zajedno sa studentskim protestima prerasli su u masovne demonstracije. Desetine hiljada ljudi je izašlo na ulice i tražilo prava na izbore na kojima se slobodno biraju kandidati.

Protesti su postali poznati kao Pokret kišobrana pošto su demonstranti koristili kišobrane da se zaštite od suzavca koji je policija koristila da rastera demonstrante.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari