I u svim narednim iseljenjima romskih porodica iz neformalnih naselja biće ispoštovani visoki standardi koji su primenjeni prilikom iseljenja porodica iz nekadašnjeg naselja ispod Gazele, rečeno je prilikom jučerašnje posete kontejnerskom naselju u Makišu, koje je posetio gradonačelnik Beograda Dragan Đilas zajedno sa ministrom Milanom Markovićem i ombudsmanom Sašom Jankovićem. Gradonačelnik je tom prilikom izrazio zadovoljstvo što deca iz neformalnih naselja danas uredno pohađaju školu.
– U naselju Belvil nekada je bilo 50, a danas ima 250 porodica. I njih ćemo iseliti po istom principu kao porodice koje su živele ispod Gazele. Obavićemo razgovor sa njima, ponuditi lokacije, a 40 porodica će u ovoj fazi ostati u tom naselju. Sada tražimo i donatore koji bi nam pomogli. Naš cilj je da sve uradimo u aprilu kako bi deca do jeseni dobila dokumenta i krenula u školu – rekao je Đilas.
Saša Janković, zaštitnik prava građana, rekao je da je ova gradska vlast u prethodnim godinama uradila više nego što je urađeno za 50 godina, a veliki doprinos dala je i država, najpre izmenom zakona.
– Podsećam narodne poslanike da je na njima da izmenama Zakona o vanparničnom postupku omoguće da ljudi koji nemaju nikakav pravni identitet na sudu dokažu da postoje – rekao je Janković i čestitao gradonačelniku na svemu što je do sada uradio, te dodao da će ga držati za reč da će se poštovati standardi i prilikom budućih iseljenja.
Milan Marković, ministar za ljudska prava, osvrnuo se na kritike pojedinih nevladinih organizacija i rekao da njima ranije nije smetalo što romska deca ne idu u školu ili nemaju zdravstvenu zaštitu.
– Nikada se u Srbiji na ovako sveobuhvatan način nije rešavalo pitanje Roma. Pod tim podrazumevam objekte za stanovanje, zdravstvenu zaštitu, obrazovanje, zapošljavanje i rešavanje pitanja ličnih dokumenata – naveo je Marković. Samo ove godine, dodao je on, u Srbiji je upisano više od 180 studenata romske populacije, kao i 350 srednjoškolaca. Podsetimo, porodice koje su nekada živele u neformalnom naselju ispod Gazele smeštene su u pet naselja u kojima je formirana 145 mobilna stambena jedinica. Reč je o 125 porodica, odnosno 508 ljudi i smešteni su kontejnerskim naseljima u Makišu, Rakovici, Mladenovcu, Surčinu i Barajevu.
Iz svih pet naselja školu pohađa 112 učenika mlađih od 15 godina. Takođe, svim licima iz naselja obezbeđena je socijalna pomoć, ponuđen im je posao i trenutno se u gradskim javnim preduzećima zaposlilo oko 45 ljudi.
Deca redovno idu u školu
– Zadovoljni smo. Nekoliko ljudi iz naselja dobilo je posao. Deca redovno idu u školu, postoji žena koja ih odvodi i dovodi iz škole. Takođe, organizuje se i odlazak u bioskop i pozorište. I za higijenu su mnogo bolji uslovi, redovno dobijamo socijalnu pomoć, a struju ne plaćamo – navodi jedan od stanovnika naselja u Makišu.
Socijalni stanovi
U 2011. godini je, od 83 socijalna stana, Romima konkursom pripalo 18 stanova. Ove godine za stanove će moći da konkuriše 133 porodice, a Grad je mnogim romskim porodicama pomogao prilikom prikupljanja dokumenata kako bi i oni bili u trci za socijalne stanove.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


