Dvodnevni Sajam zapošljavanja „Top Job“ počeo je juče u Beleksprocentru. Na šestom sajmu učestvuju 23 kompanije, a prema rečima organizatora najviše se traže kol-centar operateri, mašinski inženjeri. U ponudi su i poslovi za koje je potrebno znanje više od jednog stranog jezika. Pored engleskog traži se poznavanje nemačkog, francuskog, holandskog ili poljskog.
– Učestvuju komapanijepoput Knjaz Miloša, Hajnekena, Kalsberg Srbija: Te kompanije imaju menadžer programe i spremne su da uvedu ljude u radnu praksu, da im se posvete i obuče za top menadžere. Ima firmi koje traže praktikante u revizorskim odeljenjima, ali i firmi kojima su potrebni radnici za poslove u maloprodajnim objetima. Naše sajmove u proseku tokom jednog dana poseti oko 3.000 ljudi i prema našim iskustvima oko 500 odmah pronađe posao – ističe Marina Antić jedan od organizatora Top Job-a. Ona dodaje da su šanse za pronalaženje posla tokom godine veće, jer menadžeri komapnija dolaze do dragocene baze podataka, koju mogu da iskoriste i kasnije kada im zatreba kadar.
Dragomir Petronijević, član Gradskog veća, poručio je mladima da veruju u sebe, da rade na sebi, da realno predstavljaju svoje znanje i veštine i da pokažu inicijativu za pronalaženje radnog mesta.
– Na nama je je da napravimo sistem kako bi se lakše dolazilo do posla. Umrežili smo se sa institucijama kao što su Fond za razvoj, Nacionalnom službom za zapošljavanje i osnovali smo Savet za zapošljavanje i implementiramo lokalni akcioni plan. Radionice Zmanjem do cilja su počele, kreću Inkubatrori, a uskoro ćemo početi i sa deljenjem lokala po subvencionisanim uslovima za otvaranje malih preduzeća – podseća Petronijević. On navodi da prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje oko 30 odsto ljudi nađe posao na sajmovima zapošljavanja, i da nisu samo namenjeni mladimo do 35 godina već mogu da konkurišu svi kojima je posao potreban ili žele da ga promene.
Svetomir Satamatović, kako kaže došao je na Top Job da okuša svoju sreću i da proba da nađe posao.
– Nedavno sam ostao bez posla, pa sam došao da konkurišem kod što više poslodavaca kako bi našao adekvatno zaposlenje. Nisam siguran da većina ljudi na ovakvim mestima uspe da nađe posao. Mislim da oni služe više za reklamiranje komapanija nego za pomoć ljudima, ali ipak ću da se okušam u tome i ostavim svoj CV za posao u marketingu – precizirao je Stamatović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


