
Poziv vrha SNS-a i predsednika Srbije Aleksandra Vučića na blokadu Apelacionog suda u Novom Sadu zbog pritvora njihovim aktivistima osumnjičenim za prebijanje studenata, sagovornici Danasa ocenjuju kao opasan presedan, još jedan korak ka urušavanju podele vlasti, kao i određeni vid državnog udara.
Na ovu blokadu prvi je pozvao predsednik SNS-a Miloš Vučević, a ubrzo ga je podržao partijski kolega Aleksandar Vučić. Zatim je usledila podrška istaknutih članova SNS-a, Milenka Jovanova i Vladimira Đukanovića.
Ovaj poziv na blokadu od strane vladajuće partije dolazi dok studenti i građani blokiraju zgradu suda u Novom Sadu zahtevajući slobodu pritvorenih aktivista PSG-a i STAV-a, pa se ovo može protumačiti i kao svojevrsni odgovor vlasti.
Blokada je do sada rezultirala puštanjem u kućni pritvor profesorke Marije Vasić i još dvoje aktivista, što je ministar pravde Nenad Vujić okarakterisao kao pritisak na sud sa ulice.
Sve ovo navodi i na pitanje po čemu se razlikuju potencijalna blokada suda od strane SNS-a i ova aktuelna u kojoj učestvuju studenti, građani i opozicioni političari.
„Razlika je ogromna, reč je o stvarima koje je gotovo nemoguće upoređivati. Građanski protesti, čak i onda kad su na granici ili dolaze u sukob sa zakonom, zasnivaju se na Ustavom garantovanom pravu na nenasilno okupljanje i proteste protiv vlasti. A protesti koje faktički organizuje vlast protiv vlasti potpuni su paradoks“, objašnjava za Danas advokat Rodoljub Šabić.
Kako kaže, čak i ako se pođe od pretpostavke da oba protesta predstavljaju specifičan pritisak na sud, razlika je ogromna, jer su građani zahtevali da sud postupa u skladu sa zakonom i ne odlaže odlučivanje o žalbama na rešenja o pritvoru, što je na kraju dovelo do njegovog ukidanja. Kako dodaje, i laicima je bilo jasno da je produženje pritvora bilo nezakonito, a to je kasnije i formalno potvrđeno odlukom Apelacionog suda.
„S druge strane, iako naravno podržavam pravo svakoga u pritvoru da po njegovoj žalbi sud postupa hitno, mislim da poziv Vučevića na blokadu suda s tim zapravo nema mnogo veze, već je samo nastavak kampanje diskreditacije okrivljenih pripadnika PSG-a i STAV-a. On ih, na primer, naziva ‘dokazanim teroristima’, iako ne samo da ništa nije dokazano, nego ih čak ni tužilaštvo uopšte ne tereti za terorizam. I naravno, ne osvrće se na to da je jedini ‘dokaz’ pribavljen nezakonito, a da je stavljanjem tog snimka na raspolaganje medijima nesumnjivo učinjeno krivično delo, za koje je po Krivičnom zakoniku zaprećena ista kazna kao i za delo koje neosnovano stavljaju na teret okrivljenima“, kaže Šabić.
Prema njegovom mišljenju, neukusno je da ljude, zbog čijeg je divljačkog postupka podneo ostavku — zbog navodne ‘objektivne odgovornosti’ — Miloš Vučević sada predstavlja kao aktiviste i branioce.
„Naravno, od Vučevićevog poziva mnogo je veći problem to što je taj poziv na sukob vladajuće stranke sa pravosuđem podržao Vučić. Sve što se dešava posledica je činjenice koja je odavno očigledna: Ustavom utvrđeni princip podele vlasti u potpunosti je narušen u korist izvršne vlasti. Svaki pokušaj pravosuđa da se emancipuje, izvršna vlast doživljava kao opasnost i na njega reaguje svim, pa i potpuno paradoksalnim sredstvima“, navodi Šabić.
Podršku predsednika Srbije blokadi suda prokomentarisao je i poslanik Pokreta slobodnih građana Vladimir Pajić.
„Bes predsednika i očaj kojem smo svedočili je rezultat pritiska od strane građana, studenata i opozicije. To trojstvo mu uliva strah i onda poseže za strašnim kontraproduktivnim akcijama“, kaže Pajić.
Dodaje i da ovaj Vučićev postupak samo govori o tome da je predsednik Srbije u potpunosti ostao bez aduta.
„Iako deluje da do njegove najavljene blokade suda neće ni doći, to samo govori da je ostao bez aduta u svojoj stranci, bez aduta u međunarodnim okvirima i da se vraća na čista radikalska očajnička podešavanja. Blokada suda od strane vlasti bio bi državni udar. Blokada suda od strane građana i studenata je krik za vladavinom prava. Ogromna je razlika“, kaže Pajić.
S druge strane, politički analitičar Dragomir Anđelković smatra da je Aleksandar Vučić na određeni način već izveo nešto nalik državnom udaru.
„On je neustavno preuzeo niz ingerencija, Vučić se u ovoj zemlji ponaša kao da je on sve, kao da je svaka institucija ispunjena Vučićem. Ovi njegovi potezi su samo nastavak tog procesa, gde samo neke nove elemente dodaje koji su i malo komični, jer kada je neko na vlasti i hoće da blokira institucije koje je već uzurpirao, to je uistinu već tragikomično, a ne samo tragično“, priča Anđelković.
To što jedna vladajuća partija poziva na blokadu institucija je, prema njegovim rečima, „petparačko pozorište“.
„Uzurpator vlasti, neko ko diktatorski vlada, pokušava da predstavi da zapravo postoji neka duboka država koju on ne kontroliše i koja radi protiv njegove volje. To je Vučićeva perfidna igra, kako bi deo odgovornosti za sopstveno protivustavno vršenje vlasti prebacio na nekakvu apstraktnu duboku državu koja u Srbiji ne postoji“, kaže Anđelković.
Mišljenja je i da je predsedniku Vučiću ponestalo izvora kreativnosti, pa konstantno kopira poteze studenata.
„Studenti organizuju šetnju, on organizuje šetnju, oni organizuju okupljanje, on organizuje okupljanje, verovatno nije uspeo da nađe dovoljno svojih koji znaju da voze bicikle, inače bi i to organizovao. Tako da sve što može da kopira, on kopira, koliko god to da deluje bizarno“, zaključuje Anđelković.
Dan nakon što je izjavio da podržava poziv na blokadu, Vučić je izjavio da će tek razgovarati sa liderom SNS-a Milošem Vučevićem o eventualnoj blokadi suda u Novom Sadu, koja bi, u slučaju da se do nje zaista dođe, mogla da počne narednog ponedeljka.
„Mi ne smemo da se ponašamo kao oni. Ali, razgovaraću sa Vučevićem jer smo obojica bili šokirani odlukom Apelacionog suda koji je želeo da se dodvorava rulji koja blokira sud i tužilaštvo. Mi ne smemo da pokažemo ni da smo slični, a kamoli isti. Mislim da je dobro rešenje u nečemu drugom, možda u promeni zakona“, rekao je Vučić za televiziju Pink.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.