Asocijacija sudijskih pomoćnika tvrdi da ih je MInistarstvo pravde isključilo iz izrade novog zakona 1foto: Antonio Ahel/ATAImages

Asocijacija sudijskih pomoćnika saopštila je danas da je Ministarstva pravde odlučilo da ih potpuno isključi iz izrade novog Zakona o zaposlenima u sudovima i tužilaštvima, i zbog toga je najoštije protestovala.

U saopštenju su ocenili da je nedopustivo da se zakon koji direktno kroji sudbinu 1.700 sudijskih pomoćnika priprema bez glasa struke i jedinog strukovnog udruženja koje okuplja upravo one o čijoj se sudbini odlučuje.

„Iako smo mi, sudijski pomoćnici, najstručniji kadar zaposlenih u sudovima i kičma domaćeg sudstva, a ovaj zakon treba da uredi i naš status, o našoj sudbini i budućnosti profesije ponovo se odlučuje iza zatvorenih vrata i odlučuje pretežno izvršna vlast“, navodi se.

Očekuju, kako su dodali, da Ministarstva pravde „hitno preispita“ sastav radne grupe i omogući im ravnopravno učešće u izradi ovog propisa.
Naveli su da su sudijski pomoćnici nisu samo „administracija“, već su, kako su ukazali, ključni stub efikasnosti sudova i rad im je utkan u većinu sudskih odluka.

„Isključivanje Asocijacije iz radne grupe šalje jasnu poruku – da se zakonska rešenja donose bez uvida u naše realne probleme i da je cilj samo kozmetička promena, a ne istinska reforma““, piše u saopštenju.

Smatraju i da će zakon koji se izrađuje „na ovaj netransparentan način, uz ignorisanje sudijskih pomoćnika“, biti još jedna propuštena prilika da se važan deo sudstva uredi na jasno definisan, pravičan i održiv način.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari