
Profesor hirurgije na FMN u Kragujevcu dr Aleksandar Cvetković, koji je podržavao protest studenta od prvog dana smenjen je (razrešen) sa funkcije tutora na Medicinskom faultetu jer je održao govor na blokadi ispred Zavoda za stomatologiju u Zmaj Jovinoj ulici.
„Je l ćete da razrešite i profesore iz Ćacilenda?” i „Je l ćete da preuzmete nešto povodom fizičkog nasrtanja na nas?”, regovali su studenti kragujevačkog Fakulteta medicinskih nauka u blokadi na svojim instagram profilima i društvenim mrežama.
Kao što je Danas već pisao u utorak, 22. aprila, studenti u blokadi FMN u Kragujevcu održali su sedmočasovni protest zbog odluke Nastavno-naučnog veća da se počne sa onlajn nastavom.
Oni su podsetili svoje profesore da su ih pre samo nekoliko meseci podržali u borbi za ispunjenje njihovih zahteva, a da su ih sada sramno izdali. O tome je i bio govor profesora Cvetkovića koji ih podržava.
Studenti nisu blokirali rad zdravstvenih ustanova već samo prostore u i oko Kliničkog centra u kojima se odvija nastava poput Stomatologijie i Instituta. Ipak, tokom blokade su napadnuti, na Institutu je dvoje studenta grubo odgurnuto. Došla je i policija. Odmah se na sveznajućim društvenim mrežama proneo glas da je akter i vinovnik napada ličnost impresivne akademske karijere – bivši vlasnik pečenjare. Lojalnost (u korenu ima reč – loj, pa je nekako i logično) Ćacilendu danas i ovde je najveća univerzitetska preporuka.
Studenti FMN pozivajući kolege, zdravstvene radnike i sugrađane na protest istakli su da je medicina veština i praksa koja se ne da onlajn izučavati i da se na taj način ma kako bio prigodan da se umili vlastima (uz redovne obuke u Ćacilendu) ne postaje zdravstveni radnik. Podržale su ih starije kolege, zdravstveni radnici ne samo iz Kragujevca, već i iz Niša.
Studenti jesu u pravu, ali menadžement njihovog fakulteta to ne interesuje – onalajn nastava „tiho teče”.

Ali, komedijant slučaj (što bi rekao Crnjanski) ugodio ono što liči na najbolji vic. Dok su studenti protestovali i blokirali raskrsnicu u naselju Bubanj, njihov dekan Vladimir Janjić, držao je onlajn predavanje i to, ništa manje nego iz etike. Odista montipajtonovska situacija, dostojna naše stvarnosti.
– Predanje iz etike se drži ovde, poručili su dekanu njegovi studenti.
Na blokadi se studentima obratio i profesor dr Vladimir Zdravković, sa Medicinskog fakulteta, koji je potomak slavnog Miloja Pavlovića, direktora Učiteljske škole streljanog u Šumaricama sa svojim učenicima i kome se pripisuju reči „pucajte ja i sada držim čas”.
„Ja ne moram da budem profesor Medicinskog fakuteta, ali će moja deca nastaviti da idu podignute glave ovom čaršijom”, odgovorio je Zdravković na otvorene pritiske koje njegove kolege i on trpe od strane vlasti i svog rukovodstva.
O, vremena, o običaji (Ciceron), kada se više „boduje” njupanje pljeskavica i mažnjavanje plastičnih stolica od hrabrosti pred mitraljeskim cevima dželata. Doduše od Miloja Pavlovića poprilično smo se digitalizovali i onlajnizovali, pa da danas izgleda da „profesor nije profesor sa katalogom samo” (Radoje Radovanović) već i od onlajn „ćacilendske” etike ne odstupamo.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Više vesti iz Kragujevca čitajte na posebnom linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.