Odbor civilnog društva EU i Srbije o studentima, napadima, medijima, projektima Jadar i EkspoFoto: BETAPHOTO / DRAGAN GOJIC

Bojan Milošević direktor Visoke škole strukovnih studija za obrazovanje vaspitača u Novom Sadu kaže da studenti nisu učestvovali u donošenju odluka o uvođenju onlajn nastave jer ne žele da izaberu svoje predstavnike u Studentski parlament dok traju blokade.

Studenti ove Škole jednoglasno su izglasali na plenumu da ne žele onlajn nastavu, ipak ona je krenula 26. maja. Oni upozoravaju da je učinjeno niz propusta u planu nadoknade i načinu na koji je doneta odluka o onlajn nastavi.

U anketi koji su sproveli studenti, a koja je obavljena na njihovoj Instagram stranici, od 189 anketiranih studenata, 171 (90,5 odsto) ne podržava onlajn nastavu.

Direktor kaže da je studente pozvao tokom marta 2025. godine da izaberu svoje predstavnike u Studentski parlament i da na taj način pošalju predstavnike koji bi učestvovali u radu i odlučivanju stručnih organa škole.

– Na taj poziv studenti (studenti u blokadi i predstavnici parlamenta) su odgovorili da neće dozvoliti izbore za studentski parlament dok traju blokade. Drugim rečima, studenti su pozvani da se organizuju i učestvuju u radu stručnih organa prema važećim zakonskim i podzakonskim aktima, ali su odlučili da isto odlože dok traju blokade, pa nisu poslati predstavnici koji bi učestvovali u radu organa koji su odlučivali o onlajn nastavi. Istovremeno ovim putem ponovo pozivamo studente da formiraju studentski parlament, pošalju predstavnike i da se uključuju u rad stručnih organa – rekao je Milošević.

Kako dodaje, nije realno da on ili neko od drugih zaposlenih neposredno ili posredno komunicira sa svim studentima, a mandat Studentskog parlamenta je istekao u aprilu 2025. godine.

Zbog toga, kako objašnjava Milošević, studenti nisu ni mogli biti anketirani da li su za onlajn nastavu.

– Nama su studenti partner u svim većim odlukama, svih ovih godina, te smo prevazilazili sve teškoće i izazove, posebno one, koje su doneli meseci za vreme trajanja pandemije izazivane Korona virusom. Tada smo dobili informacije da su svi studenti tehnički opremljeni jer se radi o generaciji u kojoj svaki student ima i rukuje sa mobilnim telefonom, a to je jedini tehnički preduslov za praćenje svih relevantnih informacija koje se nalaze na sajtu škole i onlajn nastave – nastavio je on.

Milošević kaže da, iako ne raspolaže preciznim podacima, ali prema upitniku koji mi predaju profesori koji sprovode nastavu, može da potvrdi da od 45 do 50 odsto studenata pohađa onlajn nastavu, a da je semestar do sada overilo 80 odsto studenata na master studijama, a oko 45 odsto na redovnim studijama.

Održani su kako dodaje, sastanci sa nastavnim osobljem u onlajn formatu, na kojima su se svi prisutni profesori saglasili sa realizacijom obrazovne aktivnosti na daljinu, dobili su i saglasnost Ministarstva prosvete za realizaciju takvog vida nastave.

– Naknadno su se saglasili i profesori koji nisu bili prisutni sastancima onlajn, osim jednog, od kojeg je sugerisano da nema tehničkih uslova za sprovođenje istog, ali kada je ponuđeno obezbeđivanje tih uslova, izostao je odgovor. Uslovi za realizaciju nastave se koriste kao i oni koji su se koristili za vreme pandemije izazvane virusom Korona, pa nije novina i nepoznanica – kazao je direktor.

Kako ističe, prema statutu Škole, organizovanje i kontrolisanje nastavnog naučnog i istraživačkog rada je u nadležnosti direktora, Nastavno stručno veće u okviru svoje nadležnosti donosi kalendar rada i nastave za školsku godinu, a nakon što je Nastavno – stručno veće usvojilo izmenjen kalendar, direktor je na osnovu njega organizovao nadoknadu nastave. Sve informacije u vezi sa nadoknadom nastave, koje su relevantne za studente i profesore se objavljuju blagovremeno na sajtu Škole.

Podsetimo, studenti su u svom saopštenju naveli da je ključni problem što ne postoji jasan plan nastave, ne zna se šta se dešava sa kolokvijumima koji se polažu onlajn, neki se ne polažu uopšte, a neki će uživo, kao i da nikom nije jasno da li je to po zakonu. Problem je i što se traži overa semestra za koji nisu ispunjene sve predispitne obaveze, a dat je samo raspored nadoknade teorijske nastave, bez vežbi, samim tim kako ističu, nastava nije upotpunjena i ne može se overiti semestar.

Kako kažu, slali su upite direktoru, ali nisu dobili odgovore. Nakon toga su pisali Pokrajinskom sekretarijatu za visoko obrazovanje i Ministarstvu prosvete, ali i njihove odgovore čekaju.

Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari