U subotičkom naselju Aleksandrovo pretprošle noći uništen je sto za stoni tenis, postavljen u parku u blizini škole. Sto su uništila „nepoznata lica“, naravno, a čim je vandalizam otkriven, meštani su pozvali komunalnu policiju, koju je Subotica dobila pre nešto više od godinu dana kako bi brinula o javnom, odnosno komunalnom redu, i miru, čistoći…


Komunalni policajci su već u roku od nekoliko sati pronašli počinitelja i priveli ga nadležnoj službi. Ne, to se, ipak, nije desilo, mada bi većina građana očekivala i priželjkivala takav rasplet događaja, nego je pomenuta policija, nakon izvršenog uviđaja, poručila oštećenim stanovnicima Aleksandrova da mogu podneti krivičnu prijavu onoj drugoj policiji. Oni bi (policajci), kako zakon nalaže, prijavu mogli pokrenuti jedino ako je šteta veća od 650.000 dinara, a pošto je pričinjena šteta tek 65.000 dinara, onda to nije njihova briga.

I nakon ovog slučaja može se postaviti pitanje čemu služi to što se naziva komunalna policija, pogotovo što ih mnogi građani još uvek nisu sreli „uživo“ na ulici, osim u automobilima koji ponekad projure pored vas. Službena verzija glasi da oni odlaze na mesto već pričinjene štete „po pozivu“, a ne patroliraju, kako je prilikom osnivanja službe rečeno – ili makar kako je većina građana shvatila – ulicama i ne priskaču u pomoć građanima kako bi sprečili vandalizam na licu mesta.

Poseban problem je zakon koji kaže da će država zaštititi građane od uništenja imovine, odnosno da će sama pokrenuti sudsko gonjenje jedino ako je vrednost oštećene imovine veća od 650.000 hiljada. U protivnom, svako se mora sam upustiti u sudske procese i snositi troškove proganjanja vandala. Ne treba ni reći da je za mnoge stanovnike ove zemlje uništenje imovine veće od 650.000 dinara prava katastrofa, i teško da im može biti uteha što će država „o svom trošku“ goniti nasilnike.

Priča o uništavanju stola za stoni tenis u Aleksandrovu ima još jednu dimenziju – naime, čitav park je uredio, zasadio drveće i postavio pomenuti sto za decu ovog naselja lično građanin Aleksandar Prodanov, kao „civilno lice“, i koji nema ni volje ni vremena da se sam tužaka i traži vinovnike. A pre stola, na meti su se našla zasađena stabla – od ukupno 150, preživela su samo dva. Inače, svaki put kada je započinjao neki posao kultivacije prostora koji je do tada bio obrastao ambrozijom i korovom, i zatrpan smećem, pojavljivala se komunalna policija da ga pita šta radi i ko mu je to dozvolio.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari