Da li bi građani glasali za studentsku listu? 1foto (BETAPHOTO/DRAGAN GOJIĆ)

U Mostu Radija Slobodna Evropa razgovaralo se o tome koji su putevi izlaska iz duboke krize u kojoj se nalazi Srbija. Sagovornici su bili Bojan Pajtić, profesor Pravnog fakulteta u Novom Sadu, i Dušan Spasojević, profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu.

Omer Karabeg: Ako dođe do izbora ko bi trebalo da se suprotstavi Vučiću? Opozicione stranke, ovakve kakve su danas, nemaju šanse da ga pobede. Da li bi mogao da ga pobedi široki front koji bi okupio sve one koji su nezadovoljni Vučićevim režimom i u kome bi pre svega bili studenti?

Bojan Pajtić: Verujem da bi spram Vučića mogle da se nađu tri liste. Na jednoj, koja bi sigurno dobila najveću podršku, bili bi studenti i možda neki profesori koji se nisu bavili politikom. Na drugoj bi bila ujedinjena opozicija. A treća bi bila lista ProGlasa koji ima veliki autoritet, posebno u onom delu društva koji nazivamo građanskim. Dakle, ne jedna lista, nego bi, s obzirom na antipolitički sentiment velikog broja građana, trebalo nastupiti sa tri liste. Pritom, sumnjam da bi uz režim ostale neke stranke koje su sada njihovi koalicioni partneri.

Tu, pre svega, mislim na Socijalističku partiju Srbije čiji se predsednik Dačić u izvesnoj meri ograđuje od Srpske napredne stranke. Siguran sam da u takvoj situaciji SNS ne bi imao većinu, odnosno izgubio bi vlast. Oni se dominantno obraćaju onim građanima koji nemaju pristup internetu, koji prate samo televizije sa nacionalnom frekvencijom, koji nemaju pristup informacijama kakav imaju ljudi koji prate nezavisne medije i društvene mreže. Ali takvih je sve manje, studenti su obilascima gradova i sela širom Srbije prilično otvorili prozor informisanosti, pa ljudima, koji su do sada tradicionalno glasali za SNS, postaje sve jasnije da je nešto trulo u državi i da je vreme za promene..

Dušan Spasojević: Sigurno je da studenti uživaju najveće poverenje i da bi građani najradije glasali za studentsku listu. Ali nisam siguran da bi studenti pristali da idu na izbore, između ostalog, zbog toga što su deo poverenja stekli zahvaljujući antistranačkom ili antipolitičkom sentimentu građana.

Iako opozicija sada prilično loše stoji u istraživanju javnog mnjenja, mislim da bi se situacija mogla značajno promeniti ukoliko bi se sadašnji režimski mediji malo otvorili i ako bi opozicija uradila stvari koje se od nje već neko vreme očekuju. To znači da napravi zajedničku platformu koja bi podrazumevala neku vrstu dogovora o nenapadanju i da u prve redove pusti mlađe ljude. Ako bi bila pojačana ProGlasom, možda i nekim ljudima sa univerziteta koji bi imali studentsku podršku, mislim da bi to bilo dovoljno za uspeh na izborima.

Omer Karabeg: A da li je moguć široki front koji bi obuhvatio i studente?

Dušan Spasojević: Nisam siguran da su studenti na to spremni. Bilo je nekih razgovora na tu temu i moj je utisak da je to malo verovatno. Treba imati u vidu da je studenata mnogo, plenumi su različiti i oni su, recimo, oko prelazne vlade donosili različite odluke. U Novom Sadu je većina plenuma bila za prelaznu vladu, ali ta većina nije bila toliko velika.

Studenti su zaista snažan akter, ali će nastati ozbiljan problem kako da se artikuliše njihova volja ako budu pozvani da učestvuju u dogovorima oko prelazne vlade i oko izbora. To bi bio jako složen proces i nisam siguran da bi onda mogli da zadržimo jedinstvo koje trenutno postoji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari