Likovna kolonija pod nazivom „Cvetni maj“ potvrdila je činjenicu da se Požarevac sve potpunije svrstava među metropole srpskog likovnog stvaralaštva. U organizaciji Agencije za obrazovno – pedagoške usluge „Kodeks“ i Udruženje likovnih stvaralaca „Đura Jakšić“ prva Kolonija pod ovim imenom je okupila oko 30 slikara iz svih republika bivše Jugoslavije.

Naziv kolonije dala je direktorka PD „RIO“ Nataša Savić, koja se rado odaziva ovakvim akcijama s obzirom na to da se preduzeće na čijem je čelu bavi rekultivacijom i ozelenjavanjem, kao i da se tokom maja održavaju festivali cveća, a i samo cveće je u maju najlepše. „Privredno društvo „RIO“ je uvek podržavalo rad kolonije koji organizuje Snežana Milošević. Stvarno sam fascinirana delima koja nastaju ovde i pozitivnom atmosferom među umetnicima i domaćinima“, rekla je Nataša Savić.

Pored redovnih kolonija „Ljubav i razumevanje“ i „Balkane moj“, koje se održavaju tokom jula i novembra, na zahtev slikara iz zemlje i inostranstva, vlasnica Agencije „Kodeks“ Snežana Milošević organizovala je ovu vanrednu koloniu u maju, koja je, kao i ostale, humanitarnog karaktera. „Pošto je grad Požarevac poznat po lepim stvarima, dobrim ljudima, humanim delima, ova kolonija će u potpunosti biti donirana u humanitarne svrhe, najverovatnije za poboljšanje uslova u porodilištu, jer se najplemenitije stvari dešavaju rađanje beba. Prema tome, ova majska kolonija je kolonija ljubavi, razumevanja i dobrote“, istakla je Snežana Milošević.

Ponovo su se u organizaciji Agencije za obrazovno-pedagoške usluge „Kodeks“ i Udruženja likovnih stvaralaca „Đura Jakšić“ u Požarevcu nastanile desetine slikara iz cele bivše Jugoslavije. Okupljeni u Likovnoj koloniji „Cvetni maj“ stvarali su u prostorijama Kodeksa od 20. do 25. maja. Njih više od trideset ostavilo je za sobom „srcem“ bojena umetnička dela, a iz Požarevca poneli dragocene uspomene i iščekivanje novog susreta pod okriljem Snežane Milošević, vlasnice Kodeksa i pokroviteljke Udruženja „Đura Jakšić“. Inače, slike nastale tih dana stvaralačkog druženja biće donirane u humanitarne svrhe.

Pošto je grad Požarevac poznat po lepim stvarima, dobrim ljudima, humanim delima, dela nastala na ovoj Koloniji u potpunosti će biti donirana u humanitarne svrhe, najverovatnije za poboljšanje uslova u porodilištu, jer šta može biti lepše, radosnije i plemenitije od rađanja novog života. Ova je u punom smislu Kolonija ljubavi, razumevanja i dobrote. O doniranju će odlučivati i usmeravati ih tamo gde su najpotrebnije Savet Udruženja likovnih stavralaca „Đura Jakšić“, ističe Snežana Milošević, koja je Požarevac učinila prepoznatljivim po već tradicionalnim, međunarodnim kolonijama „Balkane moj“ i „Ljubav i razumevanje“. -Impuls za okupljanje slikara u „Cvetnom maju“ jeste težnja da se u vreme poplave predizbornog marketinga, podsetimo na zavređeno ekskluzivno mesto umetnosti u životu svakog od nas, kao najsnažnije i najistrajnije „brane“ u današnjem dinamičnom i užurbanom svetu stalnih promena. – Naravno, politika je jedan od ključnih činilaca naših života, ali često je biva i previše, pa smo želeli da uputimo iskru koja govori da su kultura i umetnost iznad svega. Tako mora biti uvek i na tome vredi temeljiti život“, dodaje Snežana.

Tokom Kolonije posetili smo slikare u prostorijama Kodeksa. Svuda su stajala platna, dela u nastajanju, upotrebljene kecelje, s početka bele, ali tada već u svim bojama… Ipak, našli su vremena i za koju reč sa novinarima.

Dragan Tasić, slikar iz Užica, može se reći, već domaći gost, u Kodeks dolazi poslednjih pet godina i kaže: „Neverovatno je najpre to što Snežana pokazuje veliku ljubav i razumevanje prema ovom poslu i slikarima. Kodeks je sigurna kuća za slikare. Kada pogledate zidove, vidite mnoštvo izloženih slika, koje Sneža na najplemenitiji način uvodi u stvarni svet na najhumaniji način, donirajući ih, o čemu odlučuje zajedno sa istoričarima umetnosti, Zdravkom Vučinićem i Sretom Bošnjakom. Sneža zapravo svakim svojim potezom čini ovaj svet radosnijim.

Zdenka Radovanović, slikarka iz Čačka, u Kodeksu je drugi put, i napominje da je organizacija svakog posla teška, naročito kada dođe vreme za sumiranje rezultata, međutim, „kada Sneža to čini, svi učesnici, i oni koji dobijaju i oni koji daju, su prezadovoljni. To je vrlo retko. Atmosfera kod Sneže je čini mi se bolja nego kod svog najdražeg“. Slikar Milinko Ristović iz Raške ističe da je Snežana jedna od retkih ljudi koji ono što imaju, svesrdno, sa mnogo ljubavi, daju i drugima, onima koji nemaju gotovo ništa ili baš ništa. „Svake godine sam na kolonijama koje ona organizuje, ali navratim i svaki put kada mi se pruži prilika. Zaista, što kaže Zdenka, nekada nemate takve slobode u svojoj kući kakve imate ovde“, kaže on.

Učesnik Kolonije „Cvetni maj“ iz hrvatskog grada Kastva Željan Pavić rekao nam je da je kolonija međunarodna institucija zahvaljujući kojoj se ljudi okupe oko jedne ideje-umetnosti. „Po treći put gostujem u Požarevcu i taj osećaj druženja slikara i domaćina koji je ovde prisutan ispunjavaju me takvom pozitivnom energijom da mogu da pružim maksimum u svom radu. Vlada izuzetan duh prijateljstva, družimo se, razmenjujemo iskustva, učimo jedni od drugih, i to je ono što nas sve inspiriše“, navodi gost iz Hrvatske.

Predsednik Udruženja likovnih umetnika „Sergej Jovanović“ iz Beograda Todor Jovanovski smatra da su likovne kolonije koje organizuje Snežana Milošević vodeće na Balkanu, a to potvrđuje sastav slikara koji učestvuju na njima. „To su vredni i veoma kvalitetni slikari, uslovi su fantastični, tako da se redovno odazivam i zadovoljstvo mi je da slikam u Požarevcu, koji će vremenom postati centar likovne kulture u Srbiji“, naglasio je Jovanovski.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari