Mesto za aktiviste, ali i stenice: Ko je sve bio na Klisi, najpoznatijem zatvoru u Srbiji? 1foto Danas

Okružni zatvor u Novom Sadu u naselju Klisa, iako ne najveći, ni najstrože čuvani zatvor, kao što je to, na primer, požarevačka Zabela, poslednjih meseci postao je najpoznatiji zatvor u Srbiji.

Ovaj zatvor to nije postao zbog nekih karakterističnih razloga, kao neki drugi zatvori kod nas i u svetu, već zbog zatvorenika koji u njemu borave ili su boravili u poslednje vreme.

Mesto za aktiviste, ali i stenice: Ko je sve bio na Klisi, najpoznatijem zatvoru u Srbiji? 2
Foto: N1

Vesić, Novica Antić, Goran Ješić, aktivisti, studenti…

Pre pada nadstrešnice, jedan od poznatijih pritvorenika ovog zatvora bio je bivši predsednik Vojnog sindikata Srbije Novica Antić, koji je u pritvoru na Klisi proveo punih šest meseci, zbog optužbi o malverzacijama sa mobilnim telefonima u sindikatu. Pušten je jer optužnica još uvek nije podignuta.

Nakon pada nadstrešnice u Novom Sadu i izbijanja masovnih protesta, gotovo da je u njemu uvek neko od aktivista i studenata koji su hapšeni upravo zbog protesta.

U novembru prošle godine, nakon protesta na kome je došlo do velikih nereda, uhapšeno je nekoliko studenata i aktivista pod optužbama za nasilničko ponašanje ili da su napadali policajce.

Mesto za aktiviste, ali i stenice: Ko je sve bio na Klisi, najpoznatijem zatvoru u Srbiji? 3
Foto: A. Latas/Danas

Tada su u pritvoru na Klisi završili bivši gradonačelnik Inđije Goran Ješić, lider pokreta „Budi heroj“ Miša Bačulov, aktivista Ivan Bijelić, kao i student Relja Stanojević, kao i još nekoliko studenata i aktivista.

Nakon što su krajem novembra prošle godine usledila hapšenja zbog pada nadstrešnice, najpoznatiji „gost“ zatvora na Klisi bio je bivši ministar građevine Goran Vesić. Doduše, Vesić je na Klisi proveo jedva jednu noć, ali će, ipak, ući na listu slavnih korisnika ovog zatvora.

Kada je reč o poznatim pritvorenicima koji se još uvek nalaze u ovom pritvoru, to je definitivno bivši direktor Infrastrukture železnice Nebojša Šurlan.

Još jedna poznata ličnost je nakratko bila u ovom zatvoru, a to je poznati novosadski advokat Srđan Aleksić.

Mesto za aktiviste, ali i stenice: Ko je sve bio na Klisi, najpoznatijem zatvoru u Srbiji? 4
Foto: BETAPHOTO/DRAGAN GOJIĆ

Trenutno, zatvor na Klisi je „dom“ za šestoro uhapšenih novosadskih aktivista, koji su optuženi za pripremanje dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije, nakon što je objavljen njihov prisluškivani neformalni razgovor pred veliki protest 15. marta, u svim provladinim medijima, a koji je pribavila BIA.

Puna dva meseca tamo se nalaze članovi Pokreta slobodnih građana: Marija Vasić, Srđan Đurić, Mladen Cvijetić, Lado Jovović, Davor Stefanović, kao i student Lazar Dinić.

Ovim aktivistima sud je juče produžio pritvor na još 30 dana. Marija Vasić je započela štrajk glađu i žeđu.

Na Klisi se trenutno nalazi i bivši policajac, poznat po svojim vezama sa novosadskim podzemljem, Dalibor Bogdanović – Boća, koji je optužen za ubistvo telohranitelja Gorana Kovačevića – Goranca. Pored Boće, neko vreme je u pritvoru proveo i poznati novosadski kriminalac Slobodan Milutinović Snajper, koji je nakon puštanja iz pritvora pobegao iz zemlje i još uvek je u bekstvu.

Mesto za aktiviste, ali i stenice: Ko je sve bio na Klisi, najpoznatijem zatvoru u Srbiji? 5
foto N1 / Lea Apro

Higijenski uslovi na veoma niskom nivou, haraju stenice

Osim što je ovaj zatvor postao poznat po tome što su u njemu pritvoreni aktivisti, on je na glasu i zbog svojih stalnih „stanara“ – stenica.

Ko god je proveo neko vreme u pritvoru od aktivista, spomenuo je da u zatvoru haraju stenice koje pritvorenike danonoćno grizu i čine boravak u pritvoru još nepodnošljivijim.

Sem njih, higijena u zatvoru je na veoma niskom nivou, a ćelije su pretrpane pritvorenicima.

Ćelije su veličine oko devet kvadratnih metara i u njima boravi po šest pritvorenika, a negde i više.

U uglu sobe nalazi se umivaonik i čučavac koji koriste svi u sobi. Nad tim čučavcem pritvorenici se i tuširaju, a pošto tuš ne postoji, oni sipaju vodu u bokal i onda se polivaju vodom iz bokala.

Posebni paviljoni za osuđena lica, pritvorenike, osuđene za prekršaje i žene

Zbog same namene ove ustanove, malo je zvaničnih podataka o njoj.

Prema onome što je dostupno, ovaj zatvor ima odvojene paviljone za osuđena lica, pritvorenike, osuđene za prekršaje i ženski paviljon.

Ukupan smeštajni kapacitet zatvora je 304 mesta, od čega je 164 za pritvorene i 140 mesta za osuđenike, mada broj zatvorenika gotovo uvek premašuje smeštajne kapacitete.

Paviljon za osuđena lica je poluotvorenog tipa, što znači da ne provode čitave dane u svojim ćelijama, već preko dana mogu da borave i napolju u sklopu paviljona. Osuđenici imaju i svoja zaduženja, a mnogi od njih rade na održavanju poljoprivrednog dobra u sklopu zatvora ili u nekim od postrojenja za proizvodnju kartona i betonskih blokova.

Za razliku od osuđenika, pritvorenici su u potpuno zatvorenom delu i van ćelija provode svega sat vremena napolju, gde se strogo vodi računa da ne dođe do kontakta pritvorenika koji su tu zbog istog krivičnog dela za koje su osumnjičeni.

Oni nemaju zaduženja u okviru zatvora i praktično 23 časa dnevno provode zatvoreni u sobama.

Zatvor za lakša krivična dela

Okružni zatvor u Novom Sadu na Klisi nije namenjen za one koji su osuđeni za teška krivična dela.

Iako u pritvorskom paviljonu mogu biti pritvorenici i za najteža krivična dela, poput ubistava i silovanja, nakon izrečene presude oni se prebacuju u veće zatvore koji imaju status kazneno-popravnih ustanova.

U zatvoru na Klisi kazne služe osuđenici za krivična dela iz nadležnosti osnovnih sudova, pa tamo nema osuđenika koji su osuđeni na dugogodišnje robije.

Iako ne spada u strogo čuvane zatvore, niko ko je proveo neko vreme tamo nema mnogo lepih reči za ovaj zatvor, a razlog su najviše higijenski uslovi i pretrpanost smeštajnih kapaciteta.

Zatvor je izgrađen 1986. godine, kada je preseljen iz centra grada, gde se prethodno nalazio u zgradi u Dunavskoj ulici 35, zajedno sa sudom. Ta zgrada je kasnije preuređena i danas je sedište Arhiva Vojvodine.

Iz ovog zatvora od njegovog osnivanja uspeo je da pobegne samo jedan zatvorenik.

Upravnik zatvora na Klisi je Mileta Mile Jandrić.

Jandrić je do 2018. godine radio kao oficir u MUP-u, a zatim je postavljen na mesto upravnika. Nakratko se vratio u Upravu granične policije, da bi se pre dve godine ponovo vratio na mesto upravnika ovog zatvora.

Važi za veoma uticajnog i moćnog čoveka u novosadskim bezbednosnim krugovima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari