
Vanpretresno veće Višeg suda u Novom Sadu jednoglasno je donelo rešenje kojim je produžen pritvor za još 30 dana za šestoro aktivista Pokreta slobodnih građana i neformalne studentske organizacije STAV. Kako se navodi iz Višeg suda, pritvor za Mladena Cvijetića, Srđana Đurića, Lazara Dinića, Mariju Vasić, Lada Jovovića i Davora Stefanovića po tom rešenju može […]
Vanpretresno veće Višeg suda u Novom Sadu jednoglasno je donelo rešenje kojim je produžen pritvor za još 30 dana za šestoro aktivista Pokreta slobodnih građana i neformalne studentske organizacije STAV.
Kako se navodi iz Višeg suda, pritvor za Mladena Cvijetića, Srđana Đurića, Lazara Dinića, Mariju Vasić, Lada Jovovića i Davora Stefanovića po tom rešenju može trajati do 12. juna.
Iz suda poručuju da je Vanpretresno veće našlo da u odnosu na sve okrivljene, uključujući i šestoro koji su u inostranstvu, i dalje stoje razlozi za zadržavanje u pritvoru po osnovu odredbe čl.211 st.1 tač.3 ZKP-a.
„Ovo iz razloga što iz sadržine spisa predmeta proizlazi osnovana sumnja da su okrivljeni izvršili krivično delo na način kako je to detaljno opisano u podnetom optužnom predlogu“, navodi sud.
Iz suda ukazuju da protesti „studenata i drugih građana“ i dalje traju i održavaju se svakodnevno, te da je zbog toga veće našlo da sve navedene okolnosti po svom kvalitetu i značaju, kao i međusobnoj povezanosti, predstavljaju osobite okolnosti koje ukazuju na „osnovanu bojazan da bi okrivljeni ukoliko bi se našli na slobodi u kratkom vremenskom periodu mogli ponoviti krivično delo“.
„Veće je posebno razmotrilo i primenu neke od blažih mera koje su predviđene odredbama ZKP-a, ali je stava da je intenzitet osobitih okolnosti i dalje takav, odnosno da i dalje nije opao, zbog čega je u konkretnom slučaju, pritvor, još uvek, jedina adekvatna i svrsishodna mera“, dodaje se.
Iz Višeg suda poručuju i da je protiv ovog rešenja dozvoljena žalba Apelacionom sudu u Novom Sadu, u roku od tri dana od dana dostavljanja, ali da ona ne odlaže izvršenje rešenja.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu podnelo je juče optužni predlog protiv 12 aktivista Pokreta slobodnih građana i organizacije STAV zbog sumnje da su izvršili više krivičnih dela protiv ustavnog uređenja, a zatražene su maksimalne kazne. Sagovornici Danasa ocenjuju ovo kao politički motivisano gonjenje zasnovano na nezakonito pribavljenim dokazima.
Optužni predlog podnet je nakon gotovo dva meseca otkako se u medijima pojavio audio-snimak na kome se, kako se tvrdi, čuju navodni planovi za upad u Skupštinu Srbije i Radio-televiziju Srbije tokom studentskog protesta 15. marta. Više tužilaštvo predložilo je da pritvor bude produžen za šestoro okrivljenih, dok je za ostale, koji su nedostupni, zatraženo suđenje u odsustvu.
Željko Kočić, jedan od branilaca grupe od 12 osumnjičenih aktivista, kaže za Danas da optužni predlog još uvek nisu dobili i da sve informacije kojima raspolažu imaju iz saopštenja Tužilaštva.
„Danas u toku dana očekujemo odluku povodom pritvora i očekujemo da će nam biti dostavljen taj optužni predlog i da ćemo dobiti odluku povodom predloga Tužilaštva za suđenje u odsustvu aktivistima koji nisu dostupni“, kaže Kočić.
On kaže da ne može sa sigurnošću da govori o politizovanom delovanju Tužilaštva i suda, ali da je sigurno došlo do određene zloupotrebe od strane ovih institucija.
„Po mom mišljenju, ovde je došlo do zloupotrebe procesnih ovlašćenja kako od strane Tužilaštva, tako i od strane suda, a sve u nameri da se aktivisti dalje zadrže u pritvoru i da se tako poveća pritisak ne samo na njih, već i na sve druge ljude koji misle drugačije“, kaže Kočić.
Advokat Viktor Gostiljac, komentarišući slučaj aktivista PSG-a i STAV-a, kaže da čak i analizom audio-snimka koji je bio dostupan javnosti, ne može se pravno izvući zaključak da se radi o delu „Pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja“.
„Na snimku okrivljeni raspravljaju o mogućim scenarijima demonstracija, fokusirajući se na zgradu RTS-a. U njihovim razgovorima nema ničeg što već nije izgovoreno od strane mnogih političkih analitičara u studijima raznih medija — potpuno otvoreno“, navodi Gostiljac.
Prema njegovom mišljenju, optužnica se zasniva na dokazima koji su pribavljeni protivno odredbama Zakona o krivičnom postupku.
„Radi se o nezakonitom prisluškivanju građana. Tu je potrebna reakcija suda, koji ne sme tolerisati da tužilaštvo i policija krše zakon, jer bi to značilo da živimo u policijskoj državi“, objašnjava Gostiljac.
Ističe i da samo insistiranje tužilaštva na takvom dokazu govori da se postupak vodi po nalogu vlasti.
Dodaje i da se ovakvim „prekreativnim“ tumačenjem zakona on „baca pod noge“.
„Radi se o političkom procesu koji ima za cilj da se kod javnosti formira negativan stav o studentskoj pobuni i da se naša omladina predstavi kao ekstremna, teroristička i opasna. Ovaj postupak više šteti Republici Srbiji nego razgovori između četiri zida pohapšenih aktivista“, kaže Gostiljac.
Profesor Fakulteta političkih nauka Đorđe Pavićević ocenjuje za Danas da postupanje prema novosadskim aktivistima spada u „istoriju beščašća“ srpskog režima.
„Podizanje optužnice za rušenje ustavnog poretka i držanje ljudi u dugotrajnom pritvoru ili egzilu na osnovu snimaka neformalnog razgovora objavljenog u medijima spada u teški arsenal represije svojstven starijim autokratskim režimima. U ovom slučaju govori se i o panici i nemoći vlasti da odgovori na sve jača i šira osporavanja, čije širenje vlast želi da zaustavi“, kaže Pavićević.
Smatra da je u ovom slučaju, kao i u mnogima pre ovog, pravosuđe „maksimalno zloupotrebljeno“.
„Preti se maksimalnim kaznama, a imajući u vidu prirodu ‘prekršaja’, možemo reći da ovaj mač visi nad svakim ko se aktivira protiv kriminalne vlasti. Novosadski aktivisti su, do sada, najveće žrtve masovnih protesta nakon pada nadstrešnice, a dobijaju nedovoljno pažnje i podrške od strane tzv. pobunjene javnosti“, navodi Pavićević.
Pokret slobodnih građana (PSG) ocenio je podnošenje optužnog predloga protiv njihovih aktivista kao dokaz potpune potčinjenosti Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu interesima „organizovane kriminalne grupe koja je otela svu vlast u našoj zemlji“.
„Nijedan ustavni poredak u svetu nije srušen neobaveznim razgovorom dvanaestoro uglavnom mladih ljudi, ali ustavni poredak Srbije jeste u potpunosti urušen gušenjem pravosuđa i njegovim pretvaranjem u alat za zlostavljanje opozicije i svih slobodnomislećih ljudi“, istakao je PSG.
Predsednik ovog pokreta Pavle Grbović o ovoj situaciji obavestio je predsednika Evropskog saveta Antonija Koštu, rekavši da su aktivisti PSG i organizacije STAV već 60 dana u pritvoru i da to Srbiju svrstava u grupu zemalja poput Rusije i Turske koje imaju političke zatvorenike.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.