"Nije samo diskriminatorna, već i zapaljiva": Osuđujuće reakcije na izjave Šapića o Romima 1Foto: Beoinfo

Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić komentarisao je juče život romske populacije u Beogradu, navodeći da oni ne mogu da se integrišu u širu zajednicu, ako to sami ne žele. Opisujući život romske populacije, izneo je niz diskriminatorskih kvalifikacija na koje je reagovala poverenica za ravnopravnost, kao i organizacije civilnog društva.

Marko Milosavljević iz Inicijative mladih za ljudska prava u Srbiji ističe za Danas da Šapićeva izjava pokazuje beskrupuloznost vlasti jer sa pozicije gradonačelnika glavnog grada promoviše rasističke stereotipe o jednoj od najmarginalizovanijih grupa, zloupotrebljavajući ljudsku nesreću.

– Političar kome je savetnik Svetozar Andrić, a koji kao spasioca srpskog naroda vidi Ratka Mladića, lako pronalazi „unutrašnjeg neprijatelja“ u grupi koja zbog svog identiteta trpi sistemsku diskriminaciju. Dobro je da su se brzo oglasile i osudile ovu izjavu ustanove poput Poverenice za ravnopravnost i Ministarstva za ljudska prava. Mislim da bi bilo još važnije da tužilaštvo istraži da li zbog ovakve izjave treba da se podigne optužnica, i da se o tome, kakva god bila odluka, izjasni – smatra Milosavljević.

Organizacija Opre Roma Srbija ocenila je da je izjava Aleksandra Šapića o romskoj zajednici diskriminatorna i predstavlja kršenje međunarodnih i domaćih zakona.

„Izjava gradonačelnika nije samo diskriminatorna, već i zapaljiva i mogla bi da podstakne nasilje nad romskom zajednicom“, navodi se u saopštenju.

Kako se ističe, država mora odlučno da deluje kako bi se obezbedilo da se takvi diskriminatorni postupci ne tolerišu i da svi građani, bez obzira na njihovu etničku pripadnost, budu zaštićeni od diskriminacije i predrasuda.

„Ako nadležni organi ne preduzme odlučnu akciju kao odgovor na gradonačelnikov rasistički čin, time ne samo da bi prekršili svoje zakonske i međunarodne obaveze, već bi to narušilo i reputaciju Srbije kao zemlje koja je posvećena poštovanju ljudskih prava i vladavine prava“, ističe se u saopštenju.

Naglašava se da je imperativ da nadležni organi preduzmu odlučnu akciju da gradonačelnika pozovu na odgovornost za njegove postupke i pošalju jasnu poruku da se rasizam i govor mržnje neće tolerisati u Srbiji

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković istakla je da izjava gradonačelnika Aleksandra Šapića, povodom rešavanja problema Roma iz nehigijenskih neformalnih naselja, pokazuje njegovo suštinsko nerazumevanje životnih problema sa kojima se suočavaju naši sugrađani i bilo bi dobro da se gradonačelnik glavnog grada zbog toga izvini, rekla je danas.

Ona je za RTS ocenila da je Šapićeva izjava „krajnje zabrinjavajuća“.

„Izjava gradonačelnika da je krajnje vreme, između ostalog, da se odluče hoće li živeti u skladu sa civilizacijskim tekovinama i standardima, kao i razne generalizacije oko toga da naši sugrađani Romi i Romkinje nemaju nikakav odnos prema imovini, već da u stanovima koje su dobili na korišćenje vade parket, lože vatru, prave haos, kradu, jeste apsolutno diskriminatorna i krajnje zabrinjavajuća“, rekla je Janković.

To je, kako je istakla, jedna generalizacija i apsolutno neadekvatan i sraman odnos prema sugrađanima Romima i zaista bi bilo dobro da se gradonačelnik glavnog grada u jednoj evropskoj državi izvini, jer pokazuje suštinsko nerazumevanje životnih problema sa kojima se suočavaju Romi.

„Da li poznajete nekog ko želi da živi u uslovima u kojima veliki broj Roma živi, da li neko dete voli da se rodi u nehigijenskom naselju? Ja se često stidim kao pripadnica većinskog stanovništa, jer vi time dodatno podstičete predrasude. Pa naravno da je teško izaći iz naselja“, navela je Janković.

Ona je ocenila da nije lako izaći iz začaranog kruga siromaštva zbog predrasude i naći posao, koji je ključni za izlazak iz siromaštva. To je, kako navodi poverenica, slika izveštaja o ravnopravnosti za prošlu godinu, koji predstavlja rad institucije, pritužbe, preporuke, inicijative i pregled stanja ravnopravnosti. Najveći broj pritužbi je stigao zbog diskriminacije na osnovu nacionalne pripadnosti, od čega su 85 odsto pritužbi uputili pripadnici romske nacionalne manjine.

„Najčešće su se upravo žalili na ponižavajuće, uvredljivo postupanje u različitim sferama života, govor mržnje, imali smo raznorazne grafite, imamo netrpeljivost i socijalnu distancu, iza toga su invaliditet i starosno doba, a ove godine je pol“, rekla je Janković za RTS.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari