Novi Pazar: Zaštitnik građana osporio udžbenik za osmi razred u kojem se negira bosanski jezik 1UDZBENICI

Tekst u udžbeniku gramatike za osmi razred „S reči na dela“,  u kojem se negira postojanje bosanskog jezika, naterao je Bošnjačko nacionalno veće (BNV) da reaguje i obrati se Zaštitniku građana.

Mišljenje je zatraženo prošle godine, a tek je, nedavno, njegov sadržaj obelodanilo BNV, koje je ocenilo da se u spornom tekstu „osmišljeno umeće naučno netačna, krajnje apsurdna i uvredljiva teza, kako je bosanski jezik samo jedan od naziva srpskog jezika“.

Zaštitnik građana je u svom mišljenju naveo da je utvrđeno da je Ministarstvo prosvete „povredilo prava nacionalnih manjina, jer je odobrilo udžbenik za srpski jezik za osmi razred, u kojem se negira postojanje bosanskog jezika“.

U tom dokumentu, za osporeni udžbenik, deo krivice pripisan je i Zavodu za unapređenje obrazovanja i vaspitanja, koji je „prilikom ocene rukopisa morao da uzme u obzir da način, na koji je Odbor za standardizaciju srpskog jezika definisao podelu južnoslovenskih jezika, može da ima povredu prava pripadnika nacionalnih manjina i dovođenje u neravnopravan položaj njihovih priznatih jezika u Srbiji.

Zbog svega, Zaštitnik građana je preporučio da se taj udžbenik povuče iz nastave do početka sledeće školske godine.

BNV je u saopštenju podsetilo da je Srbija 2005. godine ratifikovala Evropsku povelju o regionalnim i manjinskim jezicima, među kojima je maternji jezik Bošnjaka – bosanski.

Nacionalni savet Bošnjaka zatražio je da se prekine „asimilatorska politika zvaničnih državnih organa i srpskih nacionalistilkih institucija“.

Bosanski jezik prethodnih godina više puta su osporavali domaći lingvisti i nadležni odbori za jezik.

Poslednji nesporazumi oko bosansog jezika nastali su u prvoj polovini prošle godine, kada je BNV optužilo Prosvetni nacionalni savet (PNS) za osporavanje „sadržaja bitnih za nacionalni identitet Bošnjaka u Sandžaku, a posebno na one koji se odnose na bošnjačku istoriju, književnost i ime bosanskog jezika“.

Na svako osporavanje maternjeg jezika Bošnjaka i njegove upotrebe reaguju BNV, koje se borilo za službenu upotrebu jezika i pisma i uvođenje kompletnog obrazovanja na bosanskom jeziku u opštinama gde su Bošnjaci većinsko stanovništvo, ali i bošnjačke političke partije i institucije.

Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari