
Pre tačno pet godina korona je zvanično stigla u Srbiju, a njen kraj objavljen je tek pre tri nedelje. Samo do kraja 2023. godine od posledica korona virusa u našoj zemlji preminulo je 18.307 ljudi, dok podaci za prošlu godinu Institut za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ još nije objavljen. Sa druge strane, javnost u Srbiji još uvek čeka odgovore na mnoga pitanja u vezi sa kovidom.
Epidemiolog Zoran Radovanović kaže da ni na jedno pitanje nismo dobili odgovor, osim što nam je jasno da smo, u odnosu na ostale zemlje, prošli katastrofalno loše.

– Mi kao društvo nemamo hrabrosti da se suočimo sa svim neistinama i greškama koje su obavile našu protivepidemijsku borbu. Brojevi umrlih su bazično prikrivani, pa je čak i pojava prvih bolesnika falsifikovana, javili su se 1. a ne 6. marta – kaže dr Radovanović.
Podsetimo, o nultom pacijentu sa kovidom, četrdesettrogodišnjem Igoru Đantaru iz Bačke Topole javnost je 6. marta te 2020. obavestio ministar zdravlja Zlatibor Lončar, na hitnoj konferenciji za novinare, mada se danima pre toga nezvanično šuškalo da je u Srbiju već stigla korona.
“Radi se o čoveku koji ima 43 godine. Ono što je najbitnije, on se dobro oseća, trenutno nema nikakve tegobe. Boravio je u više navrata u Budimpešti. Tamo mu živi sestra. Ona je imala respiratorne tegobe, temperaturu i sve one znake koji su slični korona virusu”, naveo je tada Lončar.
Nedugo zatim, već 15. marta u Srbiji je, na predlog predsednika Aleksandra Vučića uvedeno vanredno stanje i policijski čas. O prvoj žrtvi korone obavestila je premijerka Ana Brnabić, već 20. marta. Radilo se o muškarcu (59) iz Kikinde, koji je prema njenim rečima dobio korona virus od čoveka, čiji je sin bio u Milanu i koji se i sam tada borio za život.
Radovanović ocenjuje da su nedoslednosti i pogrešne odluke obeležile ceo protekli period, a potpuna tajnovitost obavila tokove novca.
– Nažalost, čak i takva zdravstvena pretnja iskorišćena je za mutne finasijske manipulacije, za koje se zainteresovala čak i Evropska unija – naglašava Radovanović.
S tim u vezi, jedan od zahteva Sindikata lekara i farmaceuta Srbije, koji sutra u kraljevačkoj bolnici i domu zdravlja organizuju jednočasovni štrajk upozorenja, jeste i skidanje oznake tajnosti sa svih nabavki tokom epidemije korona virusa, a koji se tiču respiratora, vakcina, zaštitne opreme, vitamina.
Anesteziolog u ovoj bolnici i član SLFS Rade Panić ističe je da je zdravstvo delatnost od opšteg javnog-društvenog značaja i da sve što se u zdravstvu dešava mora biti transparentno ili dostupno javnom uvidu.
– Nekih 400 respiratora je bilo u zemlji pre nego što je počela epidemija, predsednik (Aleksandar Vučić) je pominjao 1.000 do 1.100, sada vidim da se u javnosti operiše sa nekom cifrom od 2.000 respoiratora. Skoro je služba anestezije u Kraljevu uputila dopis direktoru da vidimo šta je sa opremom koja stoji u kovid bolnicama i koja se ne upotrebljava, a gde ima puno respiratora. Koji je razlog zašto se ne upotrebljava i ne rasporedi širom Srbije gde već imamo velike probleme i dotrajale aparate. Pitanje je koliko je opreme plaćeno, a koliko je ušlo u državu. Gotovo smo sigurni da bi mnogi morali da odgovaraju i da završe u zatvoru – navodi dr Panić za televiziju Nova, podsećajući kako je predsednik Vučić čak držao “predavanje” tadašnjem direktoru bolnice u Novom Pazaru dr. Mehu Mahmutoviću kako se koriste respiratori.

Panić podseća da su sporne i nabavke zaštitnih maski, koje su u jednom trenutku koštale i preko 100 dinara, kao i nabavke vitamina, koji su deljeni penzionerima.
– Radi se o novcu koji je utrošen iz budžeta, od poreza građana ili obaveznog zdravstvenog osigfuranja. To je u svakom slučaju narodni novac, koji je neko trošio da bi se reklamirao – dodaje dr Panić.
Podsetimo, Vučić je 14. marta 2020. godine naveo da je od tog dana broj respiratora državna tajna, kao i da ne želi da pojasni kako i od koga.
„Za respiratore… od danas je državna tajna. Ja sam kriv, pišite to, stavljajte u svojim primedbama, u jednom delu političke oligarhije, kako god hoćete. Mi ćemo da se snalazimo, da nabavljamo što je moguće više aparata“, rekao je tada Vučić. Prema njegovim rečima, tog jutra je nabavio još 50 respiratora.
„Šta vas briga kako sam nabavio. I još ću. Snalazim se. Pa me gonite jednog dana što sam narodu nabavljao respiratore i trudio se da pomognem zemlji da sačuvamo zdravlje ljudi“, rekao je Vučić, poručujući da ljudti treba da imaju poverenja, jer će donositi ozbiljne i odgovorne mere.
Inače, podaci sa zvaničnog sajta Ministarstva zdravlja Covid19.rs, poslednji put su ažurirani još 25. avgusta prošle godine, a pokazuju da je od početka epidemije u Srbiji na korona virus testirano ukupno 13.477.979 ljudi, od čega je 2.616.785 bilo zaraženo. Šta je u međuvremenu bilo i dalje je pod velom tajni.

Pulmolog Dejan Žujović pita se da li smo uopšte pobedili koronu i navodi za Danas čitav niz pitanja koja su ostala otvorena i posle pet godina.
– Sa tugom moram da primetim da ste jedini medij koji spominje ovaj datum. Sve su prekrili sneg i šaš. Zbog toga će se ponavljati uzaludan gubitak života naših građana, mi ćemo uporno pobeđivati i biće nas sve manje. Posle pet godina je prošlo. Bez koliko smo tačno građana ostali? Bez koliko zdravstvenih radnika? Da li su oni nastradali zbog ispijanja kafa kao što je tvrdio jedan veliki naš stručnjak? Da li je taj stručnjak zaista je zaslužio odlikovanje poput kolege koji je pozivao na šoping u Milanu? Da li su podjednako doprineli našoj velikoj pobedi – ističe dr Žujović, pitajući koliko nas je ta pobeda koštala.
– Koliko smo plaćali respiratore koje je najveći doktor naših naroda razvozio po Srbiji i učio doktore kako se koriste? Koliko su nas koštale kovid bolnice i šta ćemo sada da radimo sa njima? Koliko nas je koštala ruska vakcina koju ćemo da proizvodimo na Torlaku? Koliko nas je koštala fabrika za vakcine koja nikada nije proradila ali koga je briga za to? Ko je pravio te sjajne planove i čija je odgovornost uzalud bačen novac – nabraja naš sagovornik.
Pita kako su tekle karijere članova Kriznog štaba i njihovih ukućana i da li postoji i najmanja sumnja u prisustvo koruptivnih momenata?
– Da li su pojedini lekari pričali ono što im politika diktira ili ono što im struka diktira? I posle pet godina moram sebi da postavim pitanje da li je pobedila politika ili smo mi pobedili Covid19? Da li smo uopšte pobedili?- zaključuje pulmolog Žujović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.