Porodice stradalih radnika RTS-a traže istinu: 16 ljudi ubijeno na svom radnom mestu 1foto: L.L./ATAImages

Porodice, prijatelji i kolege 16 radnika Radio-televizije Srbije (RTS), koji su poginulu u NATO bombardovanju te medijske kuće pre 27 godina, okupili su se danas, u 14:06 kod spomenika „Zašto“ u Tašmajdanskom parku, položili cveće, upalili sveće i minutom ćutanja odali počast ubijenima.

Miroslav Medić, brat ubijenog Siniše Medića, obratio se u ime porodica poginulih i rekao da je „16 ljudi ubijeno na svom radnom mestu“ i ocenio da je „to strašan zločin koji je učinio NATO pakt odlučivši da po prvi put u istoriji bombarduje jednu medijsku kuću“.

On je istakao da je NATO „bez ikakvog upozorenja raketirao zgradu RTS smeštenu u gusto naseljenom
delu grada, a dobro su znali da u toj zgradi svake večeri ima između 150 i 160 ljudi koji su samo radili svoj posao“.

„To su bili obični ljudi koji su imali svoje porodice, planove u životu. Oni nisu nikoga ugrožavali, nisu nikome pretili, nisu nosili oružje. Samo su obavljali svoje poslove marljivo, odgovorno i profesionalno, iščekujući jutro da se vrate svojim majkama, očevima, suprugama, braći i sestrama, svojoj deci“,
rekao je Medić.

On je naglasio i da kolege koje su preživele bombardovanje RTS od tada imaju velike zdravstvene probleme kao posledicu svega što ih je zadesilo u zgradi tog jutra, a više njih je i preminulo ubrzo posle bombardovanja, a uzrok smrti je bio posledica tog zločina.

Medić je istakao da je NATO bombardovao zgradu RTS „pravdajući taj zločin tako što su govorili da ta medijske kuća emituje lažne vesti i širi propagandu Miloševićevog režima i ima komandnu ulogu u operacijama vojske Jugoslavije“.

„To nije bilo tačno. U zgradi RTS u to vreme nije bilo nijedno vojno lice, niti vojna oprema koja bi se koristila za slanje komandi jedinicama vojske na terenu. U zgradi RTS su bili samo civili, tehničko osoblje i novinari“, rekao je on.

Medić je ocenio da je bombardovanjem zgrade RTS „nanesena ogromna tuga i bol za 16 porodica koje su izgubile najmilije“.

„I ove godine pitamo – zašto?“, poručio je Medić.

On je rekao da niko od NATO čelnika nikada nije procesuiran, niti je odgovarao za taj zločin i istakao da to i „dalje ostaje zločin bez kazne“.

„Mi, porodice poginulih, naše najmilije ne možemo da vratimo, ali u njihovo ime moramo da pitamo zašto ovaj zločin niko nije priznao? Zašto za njega niko nije odgovarao? Mi ne tražimo osvetu, već zarad mira duša naših ubijenih tražimo samo istinu“, rekao je Medić.

On je u ime porodica poginulih zamolio nadležne da se urušena zgrada RTS, u kojoj su njihovi najmiliji izgubili živote, zaštiti od propadanja i pretvori u memorijalni centar za sve žrtve bomabrdovanja 1999. godine, koji im je davno obećan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari