Pregovori u Moskvi: Ribentrop-Molotov 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Konferencija ruskog i nemačkog ministra inostranih poslova trajala je dva sata. Značaj ove konferencije pokazuje i činjenica da je na njoj bio prisutan Staljin.

Pregovori u Moskvi: Ribentrop-Molotov 2Ribentrop je stigao u Moskvu sa velikom pratnjom, prenosi Pravda na današnji dan 1939. godine u vreme Drugog svetskog rata.

On je bio svečano dočekan, glavna zgrada moskovskog aerodroma bila je okićena mnogobrojnim nemačkim i sovjetskim zastavama. U Moskvu je takođe stigao i estonski ministar inostranih poslova-Selter.

Sastanak Ribentropa i Molotova u Kremlju počeo je u 22 časa po istočno-evropskom vremenu, i trajao je puna dva sata. Sastanku je prisustvovao i Staljin, razgovori će biti nastavljeni.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

Pregovori u Moskvi: Ribentrop-Molotov 3Iako su razgovori u Moskvi juče bili u središtu pažnje međunarodne javnosti, vest iz londonskog izvora pominje eventualno zaključenje vojnog saveza između Estonije i Rusije, navodi list Vreme.

Po nekim izveštajima, Rusija traži od Estonije ustupanje ostrva Dage i Ezel.

Jutros je moskovski radio saopštio vest agencije TASS da su Rusija i Estonija potpisale pakt o međusobnoj pomoći i sporazum o trgovinskoj razmeni.

Na zapadnom frontu vlada uglavnom zatišje, pomorski rat se nastavlja sa mestimičnim akcijama, a Varšava se predala.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari